• Myóm maternice a amniocentéza

    , Autor: MajaD

    Dobrý deň,

    chcem sa Vás opýtať, či je vhodné podstúpiť amniocentézu v prípade diagnostikovania myómu maternice počas vyšetrenia ultrazvuku v I. trimestri. Myóm bol nájdený v 12 tt+3 počas skríningu a jeho veľkosť je 44 mm x 35 mm x 43 mm, objem 34,7 cm3, uloženie je intramurálne, v kontakte s endometriom (Figo typ 3), lokalizácia: predná stena telo maternice vľavo, cievne zásobenie centrálne aj cirkulárne, dĺžka hrdla je 28 mm.
    Pri absolvovaní amniocentézy /riziko DS 1:64/ je väčšia pravdepodobnosť spontánneho potratu alebo poškodenia plodových obalov v prípade výskytu myómu maternice? Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň, všeobecne medzi riziká amniocentézy patrí aj riziko potratu, či poškodenia plodových obalov, hoci je malé. Ak je myóm uložený tak, že môže tvoriť prekážku, je nutná zvýšená opatrnosť.