Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,059 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Acranius

  , Autor: 7lucia77

  Dobrý deň.. bolo mi 2x za sebou potvrdený acranius v 17 tt, na genetickom vyšetrení sme mali vsetko v poriadku, viete mi povedať dôvod opakovania tejto vývojovej chyby ? Všetci doktori sa vyjadrovali že 2 x sa to nemôže stať.. Ako je to možné? Žiadny problém som nemala počas tehotenstva.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je naozaj veľmi raritné, aby sa táto vrodená vývojová chyba opakovala za sebou dvakrát. Osobne som sa s tým ešte nestretol. Ak je genetika v poriadku, zameral by som sa na vonkajšie vplyvy, čo sú rôzne faktory, ktoré môžu vývojové chyby spôsobovať, či zvyšovať pravdepodobnosť ich vzniku. Označujeme ich ako teratogény - patria sem rôzne chemické látky, škodlivé žiarenie alebo rôzne vírusy. Vznik podobnej vývojovej chyby môže súvisieť napríklad i s malou virózou, prekonanou v počiatočných fázach tehotenstva. Mnohokrát tento faktor zostane neznámy a príčinu sa nepodarí zistiť.
  Dostatočný príjem kyseliny listovej pôsobí protektívne proti vzniku rázštepových chýb neurálnej trubice. Dopredu sa nedá presne stanoviť riziko opakovania tejto chyby, ale ak sú vylúčené všetky škodlivé teratogénne vplyvy, je veľmi malé.

Podobné otázky

 • Problémy v tehotenstve

  , Autor: 7lucia77

  Dobrý deň.. momentálne som v 16 tt a doktorke sa na sone nezdalo niečo s hlavičkou akoby sa schovavala az pri lonovej kosti taka zvlastna bola ..poslala ma na morfologicke vyšetrenie buduci tyzden idem raz som už potratila (acranius) myslite ze by sa to mohlo zopakovat ? Podobny problem ? Na genetickom vysetreni sme mali vsetko v poriadku , len teraz zase ten strach..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vylúčiť ani potvrdiť sa to nedá. Je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa zopakoval rovnaký problém. Ide o vývojovú chybu, ktorá nebýva dedičná a ktorá často vzniká na základe nepriaznivého vonkajšieho zásahu. Krvné testy (kombinovaný skríning v 1. trimestri) môžu byť úplne v poriadku a patológiu tohto druhu nezachytia. Ak ste však absolvovali genetické vyšetrenia u genetika a všetky výsledky boli v poriadku, malo by to byť v poriadku. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Je potrebné, ako Vám bolo aj odporúčané, realizovať morfologické USG vyšetrenie. Postupujte podľa odporúčaní.

 • Stres v tehotenstve

  , Autor: 7lucia77

  Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, či môže mať nejaký vplyv stres na bábätko. Som v 5tt a neustále pociťujem pocit rozčúlenia, stresu, strachu. Vo februári mi v 18 tt vyvolávali pôrod dôvodom bol acranius. Asi pociťujem strach zo všetkého. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, stres plodu veľmi neprospieva .alw nemusíte sa obávať. Skúste sa menej stesovsť, nemajte obavy. Je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa stav zopakoval.

 • Ovulacia

  , Autor: 7lucia77

  Dobry deň, vo februári som potratila v 18 tt dôvodom bol acranius. Otehotnieť sa mi podarilo hneď na prvý krát...
  Teraz sa už 2 mesiac pokúšame o babetko minulý mesiac som si robila aj ovulacne testy a stále boli rovnaké. Asi Kazde 3 dni od skoncenia menstruacie sme sme sa pokusali a tehotniet sa mi nepodarilo..Menstruaciu mám trošku rozhadzanu ale to iba par dni hore dole.. v priemere mám 31 dňový cyklus 7 dni mávam menstruaciu. Už od 8 DC si robím ovulacne testy a stále nič.. mohli by ste mi prosim poradiť ako by som mala postupovať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odporúčam užívať kyselinu listovú a praktizovať nechránený pohlavný styk 3-4 krát týždenne. Nesnažte sa len v čase očakávanej ovulácie, ale počas celého cyklu.