• Acranius

    , Autor: 7lucia77

    Dobrý deň.. bolo mi 2x za sebou potvrdený acranius v 17 tt, na genetickom vyšetrení sme mali vsetko v poriadku, viete mi povedať dôvod opakovania tejto vývojovej chyby ? Všetci doktori sa vyjadrovali že 2 x sa to nemôže stať.. Ako je to možné? Žiadny problém som nemala počas tehotenstva.

    Dobrý deň, je naozaj veľmi raritné, aby sa táto vrodená vývojová chyba opakovala za sebou dvakrát. Osobne som sa s tým ešte nestretol. Ak je genetika v poriadku, zameral by som sa na vonkajšie vplyvy, čo sú rôzne faktory, ktoré môžu vývojové chyby spôsobovať, či zvyšovať pravdepodobnosť ich vzniku. Označujeme ich ako teratogény - patria sem rôzne chemické látky, škodlivé žiarenie alebo rôzne vírusy. Vznik podobnej vývojovej chyby môže súvisieť napríklad i s malou virózou, prekonanou v počiatočných fázach tehotenstva. Mnohokrát tento faktor zostane neznámy a príčinu sa nepodarí zistiť.
    Dostatočný príjem kyseliny listovej pôsobí protektívne proti vzniku rázštepových chýb neurálnej trubice. Dopredu sa nedá presne stanoviť riziko opakovania tejto chyby, ale ak sú vylúčené všetky škodlivé teratogénne vplyvy, je veľmi malé.