Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Antidepresíva

  , Autor: AnnaZ

  Dobrý deň, užívam Alventu 75mg/deň a rada by som mala ešte druhé dieťa, chcem sa spýtať na vplyv Alventy na tehotenstvo, vývojové vady resp či je potrebné ju vysadiť, aký má vplyv na vývoj v prvom trimestri prípadne neskôr, pri prvom tehotenstve som antidepresíva neužívala, ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v prvom rade je vhodné psychiatrické vyšetrenie a konzultácia s psychiatrom ohľadom plánovania tehotenstva a prípadnom znížení alebo úprave liečby. Liek sa môže podať tehotným ženám len v prípade, ak očakávaný prínos prevýši akékoľvek možné riziko.

Podobné otázky

 • Setralin actavis

  , Autor: Sabrak

  Dobrý deň,

  Prosím Vás, pri liečbe setralin actavis (OCD, uzkostna zmiešaná porucha) je lepsia volba pokračovanie v dojčení alebo dojčenie ukončiť? Dieta ma 1 mesiac.

  Vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínaný preparát sa môže užívať počas tehotenstva a dojčenia iba po zvážení prínosu liečby a potenciálneho rizika pre dieťa. Ak ste liečená a sledovaná psychiatrom, najvhodnejšie je sa poradiť ohľadom úpravy, či zmeny liečby s ním. Sú antidepresíva, ktoré je lepšie užívať počas tehotenstva a počas kojenia ich vysadiť, či zmeniť a naopak, sú antidepresíva, ktoré sa neodporúčajú užívať počas tehotenstva, ale sú vhodnejšie počas obdobia kojenia.

 • Užívanie oxazepamu v tehotenstve

  , Autor: Mon89

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som vás veľmi pekne poprosiť o radu. Od 22tt som začala trpieť strasnou nespavosťou. Nespím aj celé noci...V minulosti som mala problém s úzkosťou a nespavosťou aj počas prvého tehotenstva. Užívala som len ad escitil 10 mg a stav sa mi pekne upravil. Teraz však nemám žiadne úzkosti, len nespavost. Psychiatricka mi opäť nasadila ad escitil a k tomu na večer oxazepam 10 mg. Momentálne som v 24tt. Užívania oxazepamu sa dosť obávam a hlavne v tehotenstve kvôli bábätku. Inak mam ukážkové tehotenstvo, doteraz žiadne problémy. Myslíte si, užívanie oxazepamu je veľmi rizikové?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie sú dostatočné štúdie, aby sa potvrdil vplyv Oxazepamu na dieťa, keďže sa nerealizujú štúdie užívania benzodiazepínov na tehotných ženách. Je to skôr otázka na psychiatra, ale krátkodobo sa Oxazepam užívať môže, pokým nenastúpi účinok antidepresíva, čo je väčšinou do dvoch týždňov. Postupujte podľa odporúčaní psychiatra.

 • Antidepresiva v tehotenstve

  , Autor: Kristína1205

  Dobry den pan doktor,
  chcem sa opytat na uzivanie antidepresiv v tehotenstve. Po prvom porode mi bola stanovena poporodna depresia a uzivam od novembra 2020 escitil /2x10mg/ Zistila som, ze som opat tehotna. Aktualne 9 tyzden. Psychiater mi povedal, ze tieto AD su vraj bezpecne a neprechadzaju k babatku. Chcem sa Vas opytat ci mate skusenosti ked tehotna uzivala AD, je tam riziko pre babatko?
  Mozem nasledne po porode kojit? Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, niektoré antidepresíva sa v nevyhnutnom prípade môžu počas tehotenstva užívať. Počas kojenia sa však antidepresíva neodporúča užívať. Postupujte podľa odporúčaní psychiatra.

 • Zamlknutý potrat

  , Autor: Katulka1984

  Dobrý deň pán doktor,
  obraciam sa na Vás s prosbou o radu.

  V čase, keď mi vyšiel pozitívny tehotenský test mi bolo zároveň zistené, že som COVID pozitívna. Priebeh ochorenia bol mierny, mala som len nádchu, žiadne teploty, ani kašel. Užívam lieky od epilepsie (lamotrigin) a počas prvých štyroch týždňov tehotenstva som užívala aj antidepresíva (paretin). 28.10.2020 som bola vyšetrená u gynekológa , pričom v správe mám uvedené nasledovné: PM 10.9.2020/6+6, čo sa týka ultrazvuku: TVS: uterus AVF, i.u. GSD 16 mm, ŽV +, embryo naznačené - CRL 2,8 mm (gr.h. 5+5), AS nejednoznačná. Kvôli nejednoznačnosti akcie srdiečka som bola 9.11.2020 na kontrolný ultrazvuk. Záver zo správy: PM 10.9.2020/8+4, čo sa týka ultrazvuku: uterus AVF, i.u. GSD - 1 embryo CRL 5,6 mm = 6+2, AS nevidím. Záver z vyšetrenia: missed ab. gr. h. 6 susp. Bolo mi odporúčané ísť na ultrazvuk inde, aby akciu srdca skontroloval aj iný lekár. Takže v ten istý deň, další ultrazvuk: PPV 24 mm, prítomný yolk sac a aj embryonálny pól, CRL 4,3 mm, akciu nepozorujem. Záver: Misse Ab susp. Na kontrolný ultrazvuk idem tento piatok a ak sa akcia srdiecka nepotvrdí, caka ma kyretáz. Moja otázka je: aj ked embryo pomalicky rastie, je mozné ze srdiecko zacne bit neskor? Nemal by sa rast embrya najprv zastaviť, aby sa mohla vykonat kyretáz? Je to moje prvé tehotenstvo a som z celej tejto situácie nestastná, Nechcem príst o bábatko.

  Ďakujem za Vašu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, zatiaľ bolo vyjadrené iba podozrenie na zamlčaný potrat. Tým, že sa jedná o chcené tehotenstvo a nemáte žiadne ťažkosti, Vám bolo odporúčané ešte kontrolné USG vyšetrenie. V 5 týždni tehotenstva nemusí byť za istých okolností ešte viditeľná akcia srdca. Podľa posledných USG vyšetrení sa CRL nezväčšuje a teda zárodok nerastie. Ak sa nepotvrdí vitalita embrya v týždni, kedy by mala byť jednoznačne viditeľná, jedná sa o zamlčaný potrat, zárodok odumrel, prestal sa vyvýjať, ale žena nemá žiadne ťažkosti. Od toho je odvodený názov zamlčaný potrat. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

 • Zufala

  , Autor: Nella20

  Dobrý deň, pred tehotenstvom som užívala antidepresiva miraklide a mirzaten. Tie som na prvý trimester vysadila ale mam hrozne stavy. Nespavost,nervozita a pod. Následne som bola koli tomu hospitalizovana, pretože mi hrozil potrat a mam užívať antidepresiva znova. Riešila som to s psychiatrom ale zrejme nemal náladu, pretože bol ku mne dosť hnusný. Lieky mi síce dal ale v podstate som sa nedozvedela nič. Dal mi tie isté lieky a ja teda vôbec neviem ci ich môžem užívať. Som v 4.tom mesiaci. A tiež by som chcela vedieť ci miesto nich nemôžem užívať ltryptofan a melatonin, keďže sú to vlastne pre telo prirodzene látky a zbavila by som sa tých liekov a neublížilo by to bábätku. Pomôžte mi prosím ja fakt neviem co je lepšie. Keďže s psychiatrom nie je reč co nechápem, a môj gynekológ v otázke antidepresiv nevie asi nič, pretože predtým mi povedal, že to mám riešiť s psychiatrom. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, postup gynekológa je správny. Keďže nepoznám Váš stav, bolo by veľmi šarlatánske sa vyjadrovať ohľadom pokračovania užívania antidepresív. Je to jednoznačne záležitosť psychiatra. Áno, je pravda, že ak to nie je potrebné, antidepresíva by sa v tehotenstve mali obmedziť, ale na druhej strane, ak je to potrebné a nutné ich užívať, musí sa dodržiavať predpísaná psychiatrická liečba. Svojvoľne si lieky určite nemeňte.