• Uzkost

    , Autor: adel1

    Dobry den pan doktor,

    V prvom rade dakujem za zodpovedanie otazky..
    Prosim Vas,moze nadmernu uzkost a strach vyvolat napr dlhodobe dojcenie( uz cca 4ty rok)? Predpokladam,ze k tym stavom priklada aj nedostatok spanku..
    Uzivanie Sedatif PC a magnezia je povolene pri dojceni,to viem.
    Otazka skor smeruje k tomu,vraj sa da u gynekologa dat vysetrit hladina hormonov resp.hormonalny profil a ak ano,co presne a za akym ucelom sa ma ziadat vysetrit a ako sa to potom popripade lieci?
    Vopred dakujem.

    Dobrý deň, úzkosť aj strach, ako aj iné stavy sú založené na hormonálnej nerovnováhe. Počas dojčenia sa nadmerne tvoria hormóny, ktoré sa bežne v takom množstve netvoria a zároveň sa mení aj ich pomer. Hormonálny profil vyšetrovaný gynekológom zahŕňa hormóny tvorené v hypotalame, hypofýzy, vaječníkoch a nadobličkách. Najčastejšie sa realizuje pri potrebe zistenia príčin problémov s nepravidelnosťami menštruačného cyklu, pri neúspešnej snahe o otehotnenie, či je žena v prechode alebo nie, ... Kojenie v dĺžke 4 roky je v dnešnej dobe veľmi raritné, dlhodobo môže mať vplyv aj na psychiku. Podľa môjho názoru by bolo vhodné postupne odstavovanie od materského mlieka, ktoré už nemá takú výživovú hodnotu, podľa stavu prípadne zastaviť laktáciu pomocou liekov. Takto je však veľmi tažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý určí ďalší postup.