Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,787 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Trisomy test

  , Autor:

  Dobry den,

  Absolvovala som 1. trimestralny skrining. Z krvi mi vysiel negativny s minimalnym rizikom a na USG tiez bolo vsetko v poriadku. Babatko ma 6,5cm, NT 2,33 a pritomna nosova kosticka. Vsetko je podla Dr v poriadku.

  Kedze sme boli na umelom oplodneni ICSI, ale s magnetickou separaciou spermii MACS (kde vyberu spermie so zdravym DNA), gynekologicka napriek tomu odporuca este trisomy test komplet. Iba kvoli tomu, ze sme mali ICSI. Povedala, ze je to na mne, ze nemusim, ale musi odporucit pri umelom oplodneni.

  Aky je Vas nazor? Ist na ten trisomy komplet alebo nie?

  Mam 29 rokov a manzel 33.

  Dakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, osobne si myslím, že ak ste absolvovali PTS a bolo všetko v poriadku, Trisomy test absolvovať nemusíte. Je to však na Vás.

Podobné otázky

 • Zle Triplle testy

  , Autor:

  Dobrý večer prajem pán doktor,
  mojej sestre vyšli zle Triplle testy so šancou 1:12, že bábätko bude postihnuté Downovým syndrómom. Vieme, že tie testy nie sú spoľahlivé, resp., že vypočítajú len pravdepodobnosť na základe daných údajov. Lekárka jej odporučila amniocentezu... Moja otázka na Vás pán doktor je, že čo je podľa Vás ,,lepšie,, amniocenteza alebo trisomy test?! a ešte k tým Triplle testom.., prečo sa vlastne robia? nie sú len akýmsi strašiakom pre budúce mamy? veď v konečnom dôsledku, vôbec nemusia byť potvrdené a bábätká sa môžu narodiť úplne zdravé.
  Ďakujem krásne za odpovede a prajem pekný večer

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, amniocentéza je invazívnejší výkon, ale presnejší, Trisomy test je neinvazívny výkon, ale drahší. Rozhodnutie je na pacientke. Samozrejme, pacientka môže odmietnuť akékoľvek ďalšie vyšetrenie. Nemyslím si, že je to strašiak pre rodičov, pri pozitivite je postihnutie reálne. Testy sa robia za účelom vylúčenia postihnutá plodu, každý rodič chce mať zdravé dieťa.

 • Geneticke testy

  , Autor:

  Dobry den, mam 37 rokov a som tehotna s prvym dietatkom. Chcem si zaplatit geneticke testy. Povodne som bola rozhodnuta pre NIFTY PRO, ale lekarka mi odporucila Trisomy+, s tym, ze tie sa vyhodnocuju tu na Slovensku a je to lepsie. Nic viac mi k tomu nepovedala, len mi dala letacik a ponahlala sa na dalsiu pacientku. Co som pozerala, tak NIFTY PRO zistuje viacero ochoreni a syndromov. Su tie navyse oproti Trisomy+ len azijske, ktore u nas nemozu byt? Resp. ktore by ste odporucal vy, co sa tyka kvality, presnosti a rozsahu, kedze cenovo su podobne. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ja som skôr tiež naklonený Trisomy testu, aj keď Nifty má možno širší záber., dôležitá je výťažnosť, citlivosť , presnosť a rýchlosť vyšetrenia. Na našej klinike už niekoľko rokov realizujeme Trisomy test, s ktorým máme dobré skúsenosti. Konečné rozhodnutie je však na Vás.

 • Vysledky druheho triple testu

  , Autor:

  Dobry den, dnes mi bol oznameny vysledok druheho Triple testu, ktory bol robeny v 17tt. Vysledok : zvysene riziko DS 1:60. V 11tt som bola na prvy 3D ultrazvuk kde bolo vsetko v poriadku, tiez mi vtedy robili prvy Triple test kde bolo vsetko v potiadku a lekar na zaklade vysledkov neodporucal AMC, vtedy riziko DS bolo 1:13 000. Prave som sa objednala na Trisomy test zajtra rano. Mam velky strach a vobec nerozumiem ako moze byt druhy test tak odlisny vo vysledkoch od prveho ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, celkom nechápem, prečo bol u Vás realizovaný Tripple test dvakrát. Je potrebné povedať, že Tripple test dokáže iba určiť, či máte alebo nemáte zvýšené riziko, že dieťa bude mať Downov syndróm alebo poškodenie neurálnej trubice. Nedokáže povedať, či dieťa je alebo nie je skutočne poškodené. Je pomerne veľké percento falošne pozitívnych výsledkov. Je veľmi ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Ak ste už objednaná na Trisomy test, absolvujte ho, budete kľudnejšia.

 • Trisomy a triple testy

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ak som už absolvovala dobrovoľne trisomy test (negatívny výsledok), mala by som absolvovať ešte aj triple test alebo to už nie je potrebné. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, väčšinou je to naopak, tehotná žena najprv absolvuje Tripple test. Trisomy test sa odporúča absolvovať hlavne tehotným ženám po dosiahnutí 35.roku života a tým, ktorým vyšiel pozitívny výsledok Tripple testu. Tripple test nedokáže povedať, či je alebo nie je dieťa poškodené, zameriava sa iba na riziká možného poškodenia plodu.

 • 3D

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa vás opýtať či je potrebné ísť na 3D ultrazvuk ked som mala trisomy test a vyšiel dobre. Neviem sa totiž rozhodnúť či ho absolvovať alebo nie. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Trisomy test a morfologický alebo fetálny ultrazvuk sú dve rozidelne veci. Počas tehotenstva, za predpokladu, že je všetko v poriadku stačí absolvovať 3 USG vyšetrenia: PTS, morfologický screening a fetálny screening. Ak máte možnosť, absolvujte ho.