Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Rada

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň
  Podstúpila som KET (vklad 2 embrii)
  Moja posledná ms bola 4.7.
  Som 7+4 tt, mám potvrdené tehotenstvo, ale len 1 druhé sa prestalo vyvíjať a zostal prázdny gestačny vak, ide o to že už od 5 týždna mam špinenie, doktorka mi to odsledovala a uistila, že je všetko v poriadku dala mi injekciu a ktomu ascorutin 3x2. Okrem iného beriem aj estrofen, utrogestan a clexan.
  Pondelok som bola na kontrolu, kde mi znovu pichla injekciu a mam pokračovať liečbe, 1 plod sa vyvíja krásne aj rastie a druhý nie, povedala že je to vlastne odchádzajúce dvojča. Len moja otázka znie, dnes som začala krvácať a teraz neviem či mám znovu utekať k doktorke alebo počkať do kontroly (2.9) nič ma nebolí, len mi je trošku nevoľno.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva je pomerne časté a je spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ak je u Vás potvrdený zamlčaný potrat jedného z plodov, môže dôjsť k syndrómu miznúceho dvojčaťa alebo aj k špineniu, takto je mi však veľmi tažké sa objektívne vyjadriť. Ak je však krvácanie silnejšej intenzity, navštívil by som gynekológa skôr. Rovnako tak ho navštívte pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach.

Podobné otázky

 • Zle prietoky

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, som v 25tt. Bola som na pohotovosti z dôvodu, že som 24 hodin necítila pohyby dieťaťa. Na pohotovosti bolo všetko v poriadku. Môj gynekológ sa rozhodol urobiť kontrolu prietokov a povedal, že nie sú veľmi dobre. Prietoky boli namerané ako RI: 0,81 - 0,75. PI 1,61. Dieťatko už cítim v silnej intenzite (necitila som pohyby len v daný deň, keď som sla na pohotovost). Veľkosť bábätka sa pohybuje okolo 740 - 800gr (merali veľkosť dvaja lekári na inom prístroji). Je to stav, ktorý môže ohroziť bábätko? Viem sa tak veľmi vystresovať, až nemôžem spať. Som rada, že na to lekár prišiel, ak niečo nie je v poriadku, ale je to dôvod na paniku? Zatiaľ mi bolo odporučené brat len viac magnezia.
  Je to druhé tehotenstvo. Prvé bolo bezproblémové. V tomto tehotenstve nemám problem s tlakom, nemám cukrovku. Všetko doteraz prebiehalo úplne v poriadku. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v tomto týždni tehotenstva sa ešte veľmi prietoky v pupočníku nehodnotia, opisované hodnoty sú však vrámci normy. Veľkosť plodu je tiež v norme. Nevidím dôvod na znepokojenie. Absolvujte tehotenské poradne podľa odporúčaní. Objednajte sa na fetálny screening v 30. týždni tehotenstva.

 • Dátum Počatia

  , Autor: QueenDiana

  11.09.2023 (15:38 , Autor: QueenDiana
  Dobrý deň, chcem sa opýtať Pán doktor na Gynokologii mi dnes povedal že som v 11 týždni čo ja som bola na tom že som v 10 tyždni vraj sa to počíta od kedy som mala poslednu menštruáciu a poslednú menštruáciu som mala 1.07.2023 v Júli a neako mi to nevichadza doba tehotenstva či ? Ja však ani neviem že kedy došlo k oplodneniu a chcela by som to vedieť som prvo rodička a neviem ako sa to počíta a ani neviem dátum počatia a budem veľmi rada za vašu odpoveď inač veľmi pekne ďakujem ……..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, 11. týždeň tehotenstva znamená týždeň tehotenstva od 10+1 do 11+0. Ak ste mali poslednú menštruáciu 01.07.2023, k 11.09.2023 ste v 10+3 týždni tehotenstva, čo je 11. týždeň tehotenstva v behu. Keďže k ovulácii dochádza približne na 14. deň cyklu, za štandardných okolností k oplodneniu došlo pravdepodobne v období okolo 14.07.2023.

 • Falošná pozitivita tehotenského testu

  , Autor: ZuJa

  Dobrý deň,
  Rada by som sa opýtala, aké príčiny môžu mať za následok falošne pozitívny test a aká je pravdepodobnosť, že test ktorý ukazuje na tehotenstvo je falošne pozitívny?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenský test môže byť falošne pozitívny vo viacerých prípadoch. Napríklad, môže byť dôsledkom zvýšenia hladiny ľudského choriového gonadotropínu (hCG) v dôsledku ochorení, ako sú cysty na vaječníkoch alebo cysty žltého telieska, ale aj onkologické ochorenie, napríklad vaječníkov. Falošné výsledky testu sa môžu vyskytnúť aj pri abnormalitách obličiek sprevádzaných krvou alebo leukocytmi v moči a infekciách močových ciest. V zriedkavých prípadoch môže byť falošne pozitívny tehotenský test spôsobený ochorením hypofýzy. Ďalšími možnými príčinami falošne pozitívneho tehotenského testu je tehotenský test, ktorý je po dátume expirácie, tak isto, ak nie sú dodržané pokyny na jeho realizáciu. Tak isto treba myslieť aj na tzv. biochemické tehotenstvo. Ďalšiu skupinu tvoria užívané lieky. Napríklad, ak použijete tehotenský test veľmi skoro po užití lieku na liečbu neplodnosti alebo iné lieky, ktoré obsahujú hCG, tie môžu vyvolať falošnú reakciu a pozitívny výsledok tehotenského testu. Niektoré ženy užívajú preparáty s obsahom HCG na chudnutie, tie môžu tiež spôsobiť falošne pozitívny tehotenský test. Nepoznám však žiadne bližšie okolnosti Vašej situácie, ani informácie, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pre jednoznačné potvrdenie alebo vylúčenie tehotenstva, rovnako tak v prípade ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Prenatálny odposluch Angelsounds-bezpečnosť

  , Autor: annie1234

  Dobrý deň pán doktor,

  som aktuálne v 14.týždni tehotenstva, prvé tehotenstvo skončilo neúspešne zamlčaným potratom. Ďalšiu poradňu mi gynekologička naplánovala až o mesiac, a kvôli predošlej negatívnej skúsenosti som z toho dosť v strese mesiac nevedieť, či je všetko ok. Uvažujem o kúpe prenatálneho odposluchu Angelsounds, aký máte na to názor? Zaujíma ma hlavne bezpečnosť tohto výrobku, rada by som si počas toho mesiaca 1-2 x popočúvala srdiečko. Ďakujem .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v prvom trimestri, za predpokladu, že sú všetky výsledky vyšetrení v poriadku, sa plánované tehotenské poradne realizujú každé 4 týždne, samozrejme, pri ťažkostiach, či zmene zdravotného stavu aj skôr. Aj keď chápem Vašu negatívnu skúsenosť s predchádzajúcim tehotenstvom, ak boli výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Na trhu je viacero výrokov umožňujúcich počúvanie oziev plodu. Nemám však osobné skúsenosti so žiadnym z nich, takže Vám v tomto neviem poradiť. Podľa mňa je to však asi prakticky jedno, ktorý výrobok si kúpite. V predajniach Vám budú vedieť povedať viac. Plodu tým určite neublížite, toho sa nemusíte obávať.

 • Riziko tehotenstva

  , Autor: iris0018

  Dobrý deň pán doktor, chcem sa opýtať, či sa dá otehotnieť prstovaním, zo strachu som užila aj tabletku po do 20 hodín od kedy sa to stalo. Ešte sa chcem opýtať na jeden prípad, keď priateľ ejakuloval mimo môjho tela a všetko sme poutierali a ruky som si umyla, je tam nejaká šanca že by sa spermie dostali ku mne? Ďakujem Vám za odpoved. Budem veľmi rada ak mi zodpoviete tieto dve otázky.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, za daných okolností tehotná nebudete. Nemusíte sa obávať. Tabletku núdzovej antikoncepcie ste užili zbytočne.