• Prirastena placenta

    , Autor: rorinka

    Dobry den, este v priebehu minuleho roka sa mi objavilo krvacanie mimo cykla. Nie kazdy mesiac, mozno tak cca kazdy treti. Moja gynekologicka mala na zaklade sona podozrenie na polyp. Opakovane som po kazdej menstruacii isla na kontrolne sono, no nalez polypu nebol jednoznacny. Nakolko som planovala v blizkej dobe tehotenstvo, bolo mi toto doporucene ako idealne riesenie, ze sa maternica pri porode vycisti a tym sa problem vyriesi.
    Pri dalsich navstevach nebol stale polyp potvrdeny, aj vzhladom na to, ze problemy s krvacanim sa neopakovali kazdy mesiac. Zaroven ale sono odhalilo, ze vystelka maternice je na dany DC prilis vysoka. Dohodli sme sa na 3mesacnej kure Duphastonom. Pri poslednom cykle s duphastonom som opat zakrvacala mimo cyklu ale zaroven aj otehotnela. Aktualne som na rizikovom tehotenstve kvoli placente praevia totalis, ktora je zaroven increta. Moja otazka znie, ci tato dg. moze suvisiet s problemami pred otehotnenim, nakolko ziadne rizikove faktory pre tuto dg. nesplnam. A dalsia otazka, viem, ze sa to uvidi az na sale, ale aka je uspesnost zachovania maternice pri sekcii s touto dg.? Dakujem

    Dobrý deň, na Vaše otázky sa dá odpovedať len teoreticky. Placenta praevia nesúvisí s prípadnou vyššou sliznicou dutiny maternice, ani s prípadným polypom. Čo sa týka invazívnosti rastu placenty do steny maternice, sú rôzne stupne - accreta, increta a percreta. Dopredu sa s istotou sľúbiť nedá nič, uvidí sa až pri operačnom výkone.