Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zubar

  , Autor: Mima2609

  Dobry den.chystam sa k zubarovi mam bolesti len by ma zaujmalo ci je mozne v tehotenstve som v 26 tyzdni dostat injekciu na umrtvenie,ci to nemoze nejak ohrozit dieta.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, zubári používajú lokálne anestetiká, ktoré nepôsobia celosystémovo. Ste v týždni tehotenstva, kedy by na plod nemali mať žiaden vplyv.

Podobné otázky

 • zubár

  , Autor: PrimaT

  Dobrý deň. momentálne som v 35 týždni a potrebujem ísť k zubárovi. Je možné si pri vyšetrení dať pichnúť injekciu proti bolesti, alebo to môže nejako uškodiť bábätku ?
  ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, závisí, okrem iného, aj od rozsahu výkonu. Aj je nutné realizovať výkon, pri ktorom je potrebné a nevyhnutné podať lokálne anestetikum, jednorázové podanie plodu neuškodí, nemusíte sa obávať. Ak sa však jedná o výkon, ktorý znesie odklad, v niektorých prípadoch je vhodnejšie ho riešiť, prípadne definitívne doriešiť až po pôrode. Je to však otázka pre zubára, ktorý to vie najlepšie zhodnotiť.

 • bolesť zuba

  , Autor: PrimaT

  Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Som v 34 t +2 začal ma bolieť zub. Môžem si dať tabletku proti bolesti kým sa dostanem na vyšetrenie k zubárovi ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, môžete si dať Paralen, aj 2 tabletky naraz. Maximálna odporúčaná denná dávka sú 2 tabletky každých 6 - 8 hodín.

 • Ide o priznaky tehotenstva?

  , Autor:

  Dobrý deň. Mala by som na Vás otazku. Mam 21dni od 1dna poslednej menštruácie a 28 dňový pravidelný cyklus (3dni trvajúcu ms). Gynekolog mi tento mesiac nasadil hormonálnu liečbu nakoľko sa snazime o dieťa. Mam veľmi na dotyk bolestivé bradavky, dokonca sú teplejšie než bývajú. Vadí aj dotyk podpredsenky ci pásu v aute. Ďalej mam bodave bolesti v bruchu. Raz na jednej strane, raz na druhej a striedajú to krče akoby pred ms, ale na tu mam ešte čas. Tehotenske testy zatiaľ negatívne. Chcem sa opýtať ci môže ísť o tehotenske priznaky nakoľko chcem na to upozorniť zubarku ktorá mi bude v piatok pichať injekciu. Ďakujem veľmi pekne za vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané príznaky sú aj častým prejavom vedľajších účinkov hormonálnej liečby, nepoznám však bližšie informácie, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť, čo sa týka nasadenej liečby. Za predpokladu nechráneného pohlavného styku sa však tehotenstvo vylúčiť nedá. Čo sa týka lokálnej anestézy, tá je v tehotenstve bezpečná, rovnako tak aj panoramatické RTG zubov. Zubára, ako aj každého ošetrujúceho lekára, je vhodné o možnom tehotenstve dopredu informovať.

 • Tehotenstvo a zubar

  , Autor: NBi

  Dobrý deň,

  čochvíľa sa mi odlomi kúsok zo zuba. Chcela by som si opravu nechať až po tehotenstve. Čo odporúčate? Som v 5 mesiaci, lenže mám panický strach zo zubarov, mám to aj lekársky potvrdené. Môže sa v tehotenstve absolvovať ošetrenie zubov v úplnej narkoze? Nechcela by som ohroziť dieťatko.

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pokiaľ je to nevyhnutné, ošetrenie zubov sa dá realizovať aj počas tehotenstva. Najvhodnejšia je však lokálna anestéza. Celkovej narkóze je vhodné sa vyhnúť, má totiž vplyv aj na plod.

 • Zubár

  , Autor: Andrea129

  Dobrý deň,
  momentálne som na konci 16 tt a chystám sa k zubárovi, mám bolesti. Chcela by som sa Vás spýtať, či je možné v tehotenstve ošetrenie prípade trhanie zubu pod lokálnou anestézou? Môže to nejakým spôsobom ohroziť dieťa? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je nutné ošetrenie, či vytrhnutie zuba, môže sa to realizovať aj počas tehotenstva. Prípadný rozvoj infekcie by sa mohol rozšíriť do organizmu a mohlo by to mať nepriaznivý vplyv na tehotenstvo ako také. Lokálna anestéza sa aplikovať môže. Váš zubár bude vedieť zhodnotiť a na základe nálezu určiť ďalší postup.