Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,887 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zubar

  , Autor: Mima2609

  Dobry den.chystam sa k zubarovi mam bolesti len by ma zaujmalo ci je mozne v tehotenstve som v 26 tyzdni dostat injekciu na umrtvenie,ci to nemoze nejak ohrozit dieta.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zubári používajú lokálne anestetiká, ktoré nepôsobia celosystémovo. Ste v týždni tehotenstva, kedy by na plod nemali mať žiaden vplyv.

Podobné otázky

 • Anesteza u stomatológa

  , Autor: Bibi22

  Dobrý deň pán doktor. Som v 23 týždni tehotenstva. Bola som dnes u zubára, lebo sa mi zlomil zub. Zubár mi vravel nech sa opýtam gynekológa čo hovorí na anestezu, nakoľko mi potrebuje odpáliť ďasno a niečo s tým zubom urobiť, nakoľko v ňom mám titánovy čap,vraj bez anestezy sa to nedá. Pamätám si, že aj pri prvom tehotenstve som trpela, kde mi potrebovali vytiahnuť zub a nemohlo sa, lebo by sa vraj mohol spustiť pôrod. Ale teraz nechce ťahať, chce to nejako urobiť, ale bez anestezy bez šance. Čo vy nato? Nechcem riskovať, radšej budem chodiť tak hoci je to nepríjemné a dám si to urobiť až po pôrode. Ale zasa neviem ako to je keď budem kojiť, či sa vtedy bude dat niečo s tým robiť. Čo mi odporúčate? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zubári používajú lokálne anestetiká, ktoré nepôsobia celosystémovo. Ste už v týždni tehotenstva, kedy by na plod nemali mať žiaden vplyv. Orientačne sa umrtvenie a zásahy to vyžadujúce neodporúčajú a nerobia do konca tretieho mesiaca a od ôsmeho mesiaca tehotenstva. Od štvrtého do siedmeho mesiaca tehotenstva sa realizovať môžu.

 • Zubár -1 trimester

  , Autor: Dejna_

  Dobrý deň pán doktor,
  Potrebujem vytrhnúť zub osmičku, zub mňa neboli len sa mi z neho kúsok odlomilo (už ho mám plombovany raz).
  Zub reaguje len na studené podnety ale nie, že by to zabolelo skôr také citlivé, no len zistila som, že som tehotná aktuálne úplný začiatok 4 TT.
  Môžem si ho dať vytrhnúť aj s injekciou? Alebo odporúčate počkať do 2 trimestra radšej.
  Pri vŕtaní injekciu nepotrebujem, dokonca ani pri čistení kanálikov som nemala injekciu ale pri trhaní určite budem potrebovať.
  Ďakujem vopred za váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odporúčam navštíviť zubného lekára, ktorý na základe vyšetrenia určí najvhodnejší postup. Lekára informujte o tom, že ste tehotná. Existujú lokálne anestetiká, ktoré sa aplikujú v tehotenstve, napríklad suprakain. Ale pokiaľ to nie je akútne a znesie to odklad do 2. trimestra, tak sa nič nestane.

 • Tehotenstvo a zuby

  , Autor: Adka.

  Dobrý deň prajem. Som v 13. Týždni tehotenstva a chcela by som sa spýtať ci je normálne že mám dosť citlivé zuby a boľavé. Cez deň má zuby nebolia ale akonáhle je večer ma začnú bolieť a je to veľmi nepríjemné. Už som navštívila zubára, ale bolesť naďalej pretrváva. Bojím sa ze tá bolesť môže nejakym spôsobom ovplyvniť plod. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v tehotenstve sa či už vplyvom hormonálnych zmien
  častým zvracaním hlavne v I. trimestri, zníženej slinivosti, častejšou konzumáciou sladkých či kyslých potravín zhoršuje kvalita skloviny.
  Medzi najčastejšie problémy tehotných žien patrí práve zápal ďasien, teda tehotenská gingivitída. Áno, pri zanedbaní, neliečení zápalu a vzniku komplikácií môže v krajných prípadoch dôjsť až k poškodeniu plodu, či k predčasnému pôrodu. Tým Vás ale nechcem vystrašiť, určite teraz nie sú na mieste obavy. Najdôležitejšia je prevencia. Ak už zápal prepukol alebo trvá, je potrebné navštíviť zubného lekára, v prípade potreby aj opakovane.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Xejka

  Dobrý deň pán doktor chcem sa vás opýtať či na plodnosť a tehotenstvo má nejaký vplyv aj paradontóza alebo celkovo üstna hygiena.. netvrdím že mám čierne zuby ale začiatok asi tej paradontózy a zaujíma ma či sa plodu môže nieco stat ak by som otehotnela alebo či to môže zabraniť počatiu. Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je to skôr otazka na zubára, ale parodontóza nemá vplyv na tehotenstvo a plod. Platí však, že skrytý a neliečený zápal môže mať vplyv na schopnosť otehotnieť.

 • Bolesť v tehotenstve

  , Autor: Adka_S21

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať som v 36tt a hrozne ma bolí zub nutne potrebujem ísť ku zubárovi, môžem v tomto týždni dostať lokálnu anestézu? (Tehotenstvo mám úplne bezproblémové)
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri ťažkostiach, samozrejme, navštívte stomatológa, ktorý zhodnotí nález. Lokálna anestéze nemá vplyv na tehotenstvo.