• Vysledky genetickeho skriningu

    , Autor: Suzo

    Dobry den,
    Chcela by som nezavazny nazor inak sa asi neupokojim a nervozity (takej beznej..prerabka domu, rocny sibal doma, manzel pracujuci tyzdnovky atd atd) mam nadostac.
    Dnes som si bola po vysledky genetickeho skriningu lebo lekarka, ktora ich vyhodnocovala dopisala, ze odporuca podrobny UZV v II.trimestri.
    Sestricka ale povedala, ze vysledky su ok..aj tie prve boli. Ze sa mam na to sono v Trencine objednat hlavne kvoli tej poznamke z genetiky :/
    Ze mame Trencin totalne od ruky mi je momentalne jedno.
    Vysledky su taketo:
    Predchadzajuci NTD: ziadny
    Predchadzajuci Downov syndrom: ziadny
    Vek matky 29 rokov
    UZV meranie (CRL) 59,5mm (v case odberu prvej vzorky)
    Gestacny vek v datume prvej vzorky 12 tyzdnov
    Gestacny vek v datume druhej vzorky 16 tyzdnov
    Hmotnost 90kg
    MS-AFP hodnota 18,81 ug/L 0,59MoM
    uE3 hodnota 1,92 nmol/L 0,89MoM
    Total hCG hodnota 11883,4 iu/L 0,52MoM
    Freeß-hCG hodnota 19,33 iu/L 0,66MoM
    PAPP-A hodnota 789,30 miu/L 0,38MoM a tu je dopisana sipka dole pri tejto hodnote
    Riziko DS 1 v 2500 v termine
    Riziko NTD 1 v 7000
    Poznamka: aj ked je ocakavane riziko DS vypocitane podla veku matky vyssie (1 v 1000) riziko je fakticky nizsie pre hladinu...
    A pod tym dopisane to ze odporucany podrobny UZV v II.trimestri

    Tak teraz neviem..byt nepokojna z hodnoty PAPP-A ktora je ucebnicova na DS alebo sa spoliehat na statistiky ze nebudem ta 1 z 2500 :( maly mal hranicne hodnoty toho presvietenia sije ale je zdravy ako buk..mal 10 z 10 AS po porode..a to bolo rizikove tehu kvoli praci a stresu..

    Dakujem za odpoved :)

    Dobrý deň, nemusíte sa obávať. Aj keď sú výsledky v poriadku, (vek je braný tiež ako rizikový faktor), napríklad tiež aj na našej klinike štandardne odporúčame a aj realizujeme v tehotenstve tri hlavné USG vyšetrenia: PTS, morfologický (genetický) ultrazvuk a fetálny screening. Na Vašom mieste by som sa neznepokojoval, objednajte sa na II. trimestrálne morfologické USG dľa odporúčania.