Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,382 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ukončenie tehotenstva

  , Autor:

  Dobrý deň, potrebovala by som radu. Som 4 tt tehotenstva. Neplánované. Spriatelom chodíme spolu 6 mesiacov. Dá sa ukončiť tehotenstvo zo zdravotných dôvodov? Od malička trpím zápalmi močových ciest a ladvin každý mesiac sa mi to vracia a beriem antibiotiká, plus často bývam chorá angína atď a moja umunita je slabá plus k tomu sa liečim u psychiatričky pre silné depresie užívam lieky ktoré mi teraz musela vysadiť pre tehotenstvo. Zo zdravotného hľadiska sa necítim na tehotenstvo chcela som aspoň rok počkáť kým sa dám do poriadku. Plus sa starám sama o brata ktorý má DMO . Aké sú rizika ? Môžem po prerušení otehotnieť ? Prvé tehotenstvo z bývalim priateľom skončil samovolným potratom 7tt pre chybu plodu. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, sú isté okolnosti a dôvody pre ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov. Z vážnych psychiatrických dôvodov je možné ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, je nutné psychiatrické vyšetrenie a záver psychiatra. Ak nespĺňate kritéria pre umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, môžete požiadať o umelé prerušenie tehotenstva na vlastnú žiadosť do 12. týždňa tehotenstva. Po umelom prerušení tehotenstva otehotnieť môžete. Jedná sa o obdobný zákrok, ako pri zamlčanom potrate, vyčistí sa dutina maternice. Každý zákrok so sebou nesie isté riziká. Pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Potrat

  , Autor:

  Dobry den ako to je s potratmi? Musi s nim vzdy suhlasit buduca mamicka alebo sa ju da aj nejako obist a v akych pripadoch? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, celkom nerozumiem otázke. Umelé prerušenie tehotenstva sa vykonáva alebo na vlastnú žiadosť, alebo z medicínskej indikácie pre vrodenú vývojovú chybu plodu. Ak sa jedná o spontánny potrat, či už zamlčaný (Missed Ab) alebo potrat s krvácaním, je to výkon z medicínskej indikácie. Ak ste tehotná a chcete v tehotenstve pokračovať, a nie je medicínsky dôvod na ukončenie tehotenstva a nesúhlasíte s ukončením tehotenstva, až na pár právnych výnimiek Vás nikto nemôže nútiť. Ak sa jedná o výkon z medicínskej indikácie, o všetkom však musí byť informovaný súhlas a poučenie, že pacientka odmieta výkon, aby boli po právnej stránke chránení aj lekári.

 • geneticky skrining

  , Autor:

  Dobry den pan doktor, mam 33 rokov,som v 19+3 tt a som prvorodicka. Absolvovala som u svojej lekarky morfologicky ultrazvuk,ktory bol v poriadku. Triple testy mi v 16+3 tt vysli negativne. Aj napriek tomu,ze je na beznych kontrolach vsetko v poriadku mi lekarka odporucila absolvovat aj geneticky skrining na specializovanom pracovisku,kde uvidia srdiecko a pripadne vady podrobnejsie. Udajne to odporuca vsetkych pacientkam po 30.roku zivota. Minule mi ale hovorila,ze na geneticky skrining ma posle,len ak budu triple testy pozitivne. Som z toho zmatena. Ak by na genetickom skriningu objavili nejaku vadu, ovplyvni to dalsi priebeh tehotenstva,resp. dalo by sa uz pocas tehotenstva nejako medikamentozne ovplyvnit danu vadu? Dakujem za odpoved. Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, morfologický (genetický) ultrazvuk je jedným z troch špecializovaných USG vyšetrení, ktorý sa realizuje pomerne štandardne. Ak sa na tomto USG vyšetrení zistí vrodená vývojová chyba, ak je zlučiteľná so životom, plánuje sa ďalšia starostlivosť, ako aj pôrod na špecializovanom prqcovisku, kde sa dá novorodenec aj hneď operovat. Pri zistenej nezlučiteľnej vrodenej vývojovej chyby sa indikuje ukončenie tehotenstva.

 • uloženie

  , Autor: stanka10

  Pán doktor a ešte som sa chcela opytat, keby babatko bolo priečne a mala sa neotoci, hrozí horšie dostavanie živín babatku a vyživovanie placenty, a tým aj spomalený rastový vývoj? Niekde som to čítala… mne vyšlo v 12tt spomalený rastový vývoj 1:122 – preto beriem aspirin. A keď sa neotoci, mala sa otočí mechanicky doktorom alebo sa plánuje cisársky rez? Ďakujem krásne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, poloha plodu s výživou plodu nesúvisí. Ak bude plod otočený v priečnej polohe, plánuje sa ukončenie tehotenstva cisárskym rezom v 39. týždni tehotenstva.

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobry deň od partnera som utiekla preč kvôli týraniu a psichoske mojej a dcerinej. Len som tehotná a rajom to ako rodičom a v práci a som v štádiu že už by som to mala preto niečo podniknúť len mám strach od bývalého že niečo zistí. Preto chcem jediné ísť na cisársky predčasne a dať dieťa na adopciu. Viem že je to moja nezodpovednost ale nemôžem si dovoliť ďalšie dieťa. Čo by ste mi odporučili. Alebo kde ísť a tajné všetko vyriešiť . Ďakujem vopred

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bez ohľadu na rodinné ako aj sociálne zázemie, nenarodené dieťa za to nemôže. Preto ak nie je medicínsky dôvod na akútne ukončenie tehotenstva alebo predčasné vyvolávanie pôrodu, je potrebné vyčkať do termínu, aby dieťa nebolo predčasne narodené. Keďže nepoznám žiadne okolnosti, ani informácie ohľadom dĺžky tehotenstva, ani výsledky vyšetrení, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Určite však navštívte Vášho obvodného gynekológa. Možnosť utajeného pôrodu, alebo pôrod dieťaťa s následným odovzdaním na adopciu je možné. Tieto záležitosti je potrebné riešiť v zdravotníckom zariadení, kde plánujete rodiť.

 • Akutna choriomnionitida

  , Autor: LenkaZoe1986

  Dobry den Pan doktor,v 19tt som porodila mrvty plod ,vysledky s histologie bola akutna choriomnionitida ,no pokoj na dusi aj tak nemam,moj gynekolog povedal ze ovplyvnit sa to nedalo a najviac ma trapi ako sa skor mozno pri dalsom tehu vyvarovat,Mna zobrali 5.12 na hospitalizaciu pre zapal v tele crp som mala 175 ,po podavani atb ,zapal v tele klesal ..po par dni pobytu v nemocnici ,som zacala špinit zistili placenta previa a hematom ...s nemocnice ma pustili ,po tyzdni konrola kde my zistili anhydramnion,po dalsom tyzdni kontroli mrtvy plod a porod,Moj dr povedal ze som mohla mat zapalive lozisko ..a tazko sa pride teraz na to co sa stalo ...mna velmi zaujima ..ci napriklad na hemtologii mozu prist na to kde v tele mam niake zapalove lozisko alebo niaky zapal alebo ci nemam hladat patrat ci nemam niaku vaznejsiu chorobu ...predoperacne vysledky boli crp 5 a leykocyty 9.10

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každé tehotenstvo je individuálne. Čo sa týka vyšetrenia CRP - CRP je všeobecný zápalový marker, ktorý nám povie, či je alebo nie je v tele zápal, či sa jedná o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, ale nepovie nám, kde v tele sa zápal nachádza. Nepoznám všetky okolnosti, ako aj výsledky vyšetrení a výterov z pošvy. Ako sa infekcia dostala do maternice a až do plodových obalov je otázne a teraz už nezistiteľné, najčastejšie je však prestup z pošvy, pôvodcami sú väčšinou anaeróbne baktérie, riziko môžu zvyšovať niektoré vyšetrenia (napríklad amniocentéza) a dlhšie trvanie stavu po odtoku plodovej vody. Prevencia akútnej chorioamnionitídy prakticky neexistuje, zaberie len včasná liečba, aj to nie stále a ukončenie tehotenstva, čo ale v 19. týždni predstavuje potrat. Pravdepodobnosť, že sa chorioamnionitída zopakuje v ďalšom tehotenstve je malá. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.