Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,009 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Wobenzym

  , Autor: wendy260

  Dobry den, pan doktor, moze sa Wobenzym na podporu imunity uzivat aj v tehotenstve?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, doplnky výživy aj vo forme enzymoterapie sa môžu užívať aj v tehotenstve, najlepšie v udržiavacej alebo ešte nižšej dávke.

Podobné otázky

 • Osteomyelitida

  , Autor: Evvvka

  Dobrý deň pán doktor,
  mám 34r a som v 7tt+2 - čakáme prvé dieťa, včerajšia návšteva môjho obvodného lekára potvrdila tehotenstvo aj gestačný vak - všetko by malo byť podľa jeho slov v poriadku, avšak pýtala som sa ho na veľa vecí a nevedel mi poradiť - povedal mi, že ešte nemal pacientku s osteomyelitídou, preto prosím Vás ak by ste mi vedeli odpovedať budem Vám veľmi vďačná. Mám chronické rany vo veľkosti cca 1cm na kolene a predkolení, ktoré si pravidelne denne ošetrujem - používala som na dezinfekciu Cutasept F, peroxid vodíka, inadine mriežky a natierala som okolie ialugen plus mastičkou. S týchto prípravkov podľa slov môjho gynekológa nemožem nič okrem peroxidu. Taktiež som brala každé cca 3mesiace ATB - augmentin 1000mg v kombinácii s ciprofloxacínom 500mg v dlžke 2týždne. CRP sa mi pohybuje od 8 do 24. Vždy keď stúpne nasadzujú sa ATB. K tejto liečbe som mala pridané aj injekcie polyoxidonium. Takto už fungujem cca 6rokov, keďže amputáciu končatiny odmietam.

  Moje otázky:
  1. Čím by som mohla nahradiť Cutasept F aby som spoľahlivo rany dezinfikovala a neublížila pri tom bábätku?
  2. Ktoré ATB by som mohla v tehotenstve namiesto ciprofloxacinu?
  3. Ako nahradiť polyoxidonium? prípadne nejake doplnky ktoré podporujú imunitu? Wobenzym, imunoglukan? Mate s tym skusenosti?

  Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ja som sa ešte asi tiež nestretol s tehotnou pacientkou s osteomyelitídou. Osobne si myslím, že môžete používať naďalej všetky spomínané dezinfekčné prostriedky a prípravky. Čo sa týka spomínaných antibiotík, je pravda, že vrámci bezpečnostných opatrení sa odporúča vyhnúť používaniu Ciprofloxacinu počas tehotenstva. Ak to stav vyžaduje a je to nevyhnutné, môžu sa tieto antibiotiká použiť. Polyoxidonium je v tehotenstve kontraindikované. Wobenzym užívať môžete. Na niektoré otázky Vám bude vedieť lepšie odpovedať reumatológ.

 • Serrapeptáza a tehotenstvo

  , Autor:

  Pekný deň!
  Som doma na rizikovom tehotenstve 15 t. gravidity, pred 3 týždňami som krvácala deň čerstvou krvou, potom 2 dni špinenie a od vtedy som čistá. Zistili mi Hematóm na placente z vonkajšej strany, veľkosť 10x1cm. Pred 2 dňami som bola na poradni a bábatko sa krásne vyvíja, ale hematóm sa mi napriek liečbe zväčšil, 10x1,5cm.. Beriem Ascorutin, Dufaston, Dicynone, Magnezium... Zháňala som niečo na podporu vstrebania na prírodnej báze a bolo mi doporučené brať Serrapeptázu Enzým. Niekde je neodporúčané brať tehotným ženám a niekde iba deťom do 3 rokov. Neviete mi poradiť či by to bolo nebezpečné pre mňa a bábetko? Vidím aspoň malú nadej v tejto podpornej liečbe.
  Ďakujem
  Daniela

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, serrapeptáza je proteolytický enzým, ktorý je doplnok výživy. Na trhu je viacero prípravkov s týmto enzýmom a každý výrobok má iné obmedzenia. Niektoré sú počas tehotenstva kontraindikované, niektoré iba počas kojenia, niektoré vôbec, niektoré sa neodporúča brať do 3 rokov, niektoré sú od 18 rokov. Existuje aj kombinácia serrapeptázy a nattokinázy. Existuje aj Wobenzym, ktorý počas tehotenstva môžete užívať. Podľa toho, čo užívate si ale myslím, že niekedy je menej viac, užívate prakticky všetko štandardne užívané.