Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,823 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Hematom

  , Autor: Iva2

  Dobrý deň pán doktor. Som na zaciatku 8 tt a lekár mi našiel hematom. Nespinim, nekrvacam. Dostala som liek na vkladanie do pošvy. Zabudla som sa ho však spýtať ci hematom vždy spôsobuje aj krvacanie alebo sa môže vstrebať aj bez toho. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží podľa veľkosti a lokalizácie hematómu. Krvácanie do 16. týždňa tehotenstva je väčšinou spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Pri zistenom hematóme krvácanie alebo špinenie nemusí, ako aj môže byť prítomné.

Podobné otázky

 • Kúpanie v bazéne v 17 tt

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Čítam rôzne názory na internete, tak sa pýtam radšej odborníka, je bezpečné kupanie v bazéne v 17tt? Nemám žiadne ťažkosti, akurát v 8tt mi bol zistený hematóm ktorý sa už vstrebal... Ďakujem za odpoveď ????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, samotné kúpanie v bazéne je bezpečné. Do vody však určite neskáčte, ani sa do nej nehádžte. Po dokúpaní sa je vhodné si preventívne aplikovať, najlepšie večer pred spaním, vaginálne probiotikum na úpravu pošvovej mikroflóry.

 • Pichanie v podbrušku 12 tt

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Viem, aké je ešte normálne pichanie či bolesť v podbrušku ale toto je pre mňa úplne nové. Ráno som vstala a pri každom kroku ma tak nepríjemne pichlo najmä na pravej strane podbruška, až som musela zastať. Asi do polhodiny som to rozchodila ale stále to je bolestivé, vždy keď urobím krok ináč keď sedím, ležím mi absolútne nič nieje . Aj ked stojím som ok, akonáhle urobím krok pichá ma to až zospodu k pravému podbrušku. Viete mi to vysvetliť? Nemám žiadne krvácanie, ani výtok. Som v 12 tt všetku krvné výsledky a genetické testy sú ok. Od 7 tt beriem duphaston a Ascorutin kvôli hematómu, ktorý už je zanedbateľný. Môže ísť o nejaký natiahnutý sval? Mala by som podľa vás zájsť za lekárom? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, maternica sa každým dňom zväčšuje, čo spôsobuje naťahovanie väzov závesného aparátu maternice. Občas sa môže vyskytnúť pichanie po stranách podbruška, ako aj pichanie v pošve. Nemusí sa jednať o nič vážne, ale takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak budú bolesti v pravom podbrušku pretrvávať, bude vhodné navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás eventuálne odporučí na chirurgické vyšetrenie, či sa nejedná napríklad aj o slepé črevo. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, preto sa Vám takto naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Hematóm v 8tt

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Včera mi bol zistený hematóm v 8tt. Nasadený mám duphastom a chcem sa opýtať, čo v tomto prípade znamená kľudový režim? Mam doma 2 a pol ročného syna, manžel v práci ( zahraničie) , nemá mi kto so synom pomôcť, samozrejme dvíhať ťažké veci a malého nebudem ale nemám možnosť ľahnúť si len tak cez deň. Je to problém? Chcem sa vás ešte opýtať na názor, či je hematóm nebezpečný, alebo to ženy v pohode prekonajú? Vďaka za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, do 16. týždňa tehotenstva sa vytvárajú cievne prepojenia medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Veľmi veľa žien v tomto období špiní, prípadne, v prípade, že krv nevytečie z maternice a hromadí sa v maternici, sa u nich vyskytuje hematóm. Záleží tiež od veľkosti, ako aj od lokalizácie hematómu. Užívať môžete okrem Duphastonu aj Ascorutin v dávke 3x1 tabletka denne. Keďže nepoznám žiadne bližšie výsledky vyšetrení, USG nález, informácie ani okolnosti, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Ak Vám nebolo vyslovene odporúčané, nemusíte celý deň ležať, ale nenamáhajte sa a nepresilujte sa. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Puchnutie rúk

  , Autor: JePaTa

  Dobrý deň, momentálne som 34tt a rano som sa zobudila na extrémne opuchnute ruky a trosku aj chodidlá. Je to uz v tomto stadiu normálne?
  Gynekolog ma kvoli vysokému tlaku na poradni strasil preeklampsiou, ale moč mám v poriadku, a tlak si meriam denne DOMA trikrát, a vždy je to okolo 120 na 80, niekedy okolo 113 na 69, takže skôr nízky , ako vysoký, len ja mám z lekárov stresy, hlavne z môjho gynekológa, lebo má až príliš prísny prístup, tak sa radšej znova obraciam na Vás.
  Sú teda tieto puchnutia nôh a rúk normálne?
  Ak mám dobrý tlak a na odporúčanie lekára beriem aj magnezium 3 krat denne ( na začiatku rizikove tehotenstvo kvoli hematomu, odvtedy beriem stale progestanelle a magnézium 3 krat denne.)
  Mám pre prípad znova odniest sestričke moč či sa tá bielkovina nezvýšila?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v III. trimestri je mierny opuch rúk a nôh pomerne častý. Ak ste mali vyšetrený moč na bielkovinu s negatívnym výsledkom a tlaky krvi máte opakovane v norme, malo by to byť v poriadku. Samozrejme, takto je ťažké sa objektívne vyjadriť a chápem aj Vaše obavy, že nechcete nič podceniť. Odsledujte si to. Moč chemicky - orientačne papierikovo by mal byť vyšetrovaný vrámci každej tehotenskej poradne. Pre jednoznačnú diagnostiku množstva bielkovín sa realizuje 24 hodinový zber moču. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach kontaktuje alebo navštívte Vášho obvodného gynekológa. Od 36. týždňa tehotenstva ste už v sledovaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Abrupcia placenty

  , Autor: Vierka

  Dobrý deň, mám 32 rokov a moje prvé tehotenstvo skončilo na začiatku 29 týždni. Tehotenstvo bezproblémové, neprekonaná žiadna choroba počas tehotenstva. Jediné lieky ktoré som brala bola kyselina listová a euthyrox 25 mg na štítnu žľazu. V nedeľu ráno som necítila pohyby ako zvyčajne a pociťovala som také sťahovanie bruška. Išli sme na pohotovosť a boli nám oznámené že bábätku už nebije srdiečko. Chlapček bol o dva týžne väčší ako by mal byť narodil sa 45 cm a 1590 g.Boli tam 2 lekarky ktoré povedali že nevedie prečo sa to stalo že na ultrazvuku nebolo nič vidno že predpokldajú uzlík na pupočáku alebo pravý uhol na pupočáku. Výsledok pitvy bol predčasné odlučenie placenty. Ja som vôbec nekrvácala ani nešpinila žiadne bolesti ani len náznak. To sťahovanie bruška mi povedali ze to su už prvé kontrakcie že bábätko je správne otočené a sa chystá same vonku. Že už mi začal pôrod. Predpokladám ze sa mohlo nieco stat v sobotu lebo už večer som necitila pohyby ale nie vždy vecer kopal ale rano kopal vzdy .Porodila som až v pondelok poobede na vyvolanie porodu kedže to strašne pomaly postupovalo. až do pôrodu som vôbec nekrvácala ani bolesti som nemala nejaké veľké .Pôrod bez komplikácií. Cyklus sa mi vrátil po štyroch týždňoch od pôrodu.Stretli ste sa už s niečím takým že pri odlučení placenty žena vobec nekrváca a nie je to vidno ani na ultrazvuku. Ked mu prestalo byť strdiecko už v sobotu a porodila som az v pondelok medzi tým by som nemala už krvacať zda sa mi že to je dlha doba.Na nete píšu že žena začne krvácať alebo má bolesti to mi povedal aj moj lekár Som opäť tehotná mám isť na nejaké špeciálne vyšetrenia aby sa to už neopakovalo. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predčasné odlučovanie placenty je náhle vzniknutý stav, ktorý sa nedá dopredu predvídať. Pri čiastočnom odlučovaní placenty nemusí žena navonok vôbec krvácať, väčšinou je však prítomné krvácanie, ako aj intenzívne bolesti podbruška. Retroplacentárny hematóm medzi stenou maternice a placentou nemusí byť na USG vidieť, najmä pri starších USG prístrojoch. Špeciálne vyšetrenia na zabránenie abrupcie placenty neexistujú. Realizujte všetky štandardne odporúčané vyšetrenia prvého trimestra, ako aj PTS (prvotrimestrálny screening). Ak v histologickom náleze bola potvrdená aj infekcia, vhodné je realizovať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie.