Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,967 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Anembryomola

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, dnes som podla poslednej ms 12.1.2020 v 7.2 tt. Vcera som bola druhy krat na sone kde pan doktor skonštatoval anembryomola. Mam jeden gestacny vak 40x20mm a druhy 12mm bez YS a EP. 6.3.2020 som objednaná na kyretaz myslite ze by som mala este pockat alebo uz je to zbytočné. S urcitostou viem ze plodny den bol 27.1. Nakolko pri tom vzdy spinim. Hcg mi nebolo odobrate ani raz no moje priznaky su stale intenzivnejsie. 13.11.2019 som prekonala spontánny potrat v 18tt co zapríčinil zapal v maternici vsetky vysetrenia aj odberi su negativne. Dakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak v 8. týždni tehotenstva nie sú prítomné embryonálne štruktúry, nie je na čo čakať. Ste tehotná, preto nemá zmysel odoberať beta HCG, ale tehotenstvo je patologické, čo bolo dokázané USG vyšetrením. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

Podobné otázky

 • Kŕč v 11 tt

  , Autor:

  Dobrý deň,
  Som v 11tt a včera som dostala silny kŕč do podbruska. Začalo to ako jemná bolesť ako pri menštruácii ale za chvíľu do bol kŕč na nevydrzanie. Keď som si ľahla to za 3 minúty prešlo a viac sa to nezopakovalo. Nemam žiadne špinenie a viem, že mierne bolesti sú v tehotenstve normálne, ale tento kŕč bol naozaj silny. Obávam sa najmä preto, že mám za sebou jedno čistenie v máji 2021 z dôvodu diagnózy anembryomola, ktorá bola zistená taktiež v 11tt. Prosím Vás co mohlo kŕč spôsobiť? Mam sa obávať alebo nemusí ísť o nič vážne?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je možné, že uvedené ťažkosti neboli vôbec gynekologického pôvodu. Ak boli všetky výsledky vyšetrení a USG v poriadku, nie je dôvod sa obávať. Odsledujte si to.

 • Možné tehotenstvo a krvacanie

  , Autor:

  Dobrý deň,

  Dňa 5.5.2021 som postúpila kyretaž, kvôli diagnóze anembryomola v 10tt 6. Následnú menštruáciu som dostala 15.6.2021 v čase, keď som ju aj pôvodne mala dostať, robila som si kontrolný tehotensky test, ktorý vyšiel negatívne. Ďalšiu menštruáciu som mala dostať 13.7.2021, avšak nedostala som ju, tak som si urobila ďalší tehotenský test, ktorý vyšiel pozitívne, pričom čiarka tmavla po vykonaní viacerých testov. Avšak dnes 15.7.2021 mi začalo slabé krvácanie - špinenie. Je možné, že sa plod neudržal a dostanem normálnu menštruáciu alebo to môže signalizovať niečo iné? Mam počkať ci sa menštruácia spustí alebo ísť na pohotovosť?

  Za odpoveď vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skoro realizované tehotenské test môžu byť falošne negatívne alebo aj ak sa jedná o tehotenstvo, môže sa jednať o biochemické tehotenstvo, prípadne aj o mikropotrat. Treba však povedať, že špinenie do 16. týždňa tehotenstva je pomerne časté, súvisí s tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri nejasnostiach, silnom krvácaní alebo pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • otázka

  , Autor:

  Dobrý deň, rada by som sa poradila ohľadom môjho problému. V auguste som podstúpila kyretáž kvôli patologickému tehotenstvu - anembryomola. Moja gynekologička odporučila opätovné snaženie po prevej menštuácii - čo sa nám aj podarilo a momentálne som v 7tt. Pri prvej sonokontrole bolo vidno už aktivitu srdiečka avšak odporučila ma v 2 trimestri na vyšetrenie do Martina. Má to nejaké odôvodnenie alebo pravdepodobnosť, že by dieťa nebolo zdravé? Alebo je to len preventívne? Celkom ma tým znepokojila. Viem, že mamičky tam chodia kvôli predpokladu vrodenej vady alebo iných ochorení, ktoré by dieťa mohlo podediť. My nemáme v rodine žiadne vrodené vady a ani v rodine môjho partnera. Mám 31 rokov - pokiaľ viem na takého vyšetrenia chodia mamičky po 35 -tke. Vopred Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas tehotenstva sa realizujú tri špecializované USG vyšetrenia. V 11. - 13. týždni sa realizuje kombinovaný prvotrimestrálny skrining (PTS), následne sa v 20. - 22. týždni tehotenstva realizuje morfologický (genetický) USG a v 30. týždni sa realizuje fetálne USG vyšetrenie. Po 35. rokoch sa odporúča realizovať aj genetické vyšetrenie. Všetky so spomínaných vyšetrení sú štandardne odporúčané vrámci prenatálnej tehotenskej starostlivosti. Nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Syndróm lepivych doštičiek

  , Autor: Lucia

  Dobrý deň
  Chcem sa opýtať.jedno dieťa už s manželom máme.snazime sa o druhé.za posledný polrok mam za sebou 2potraty.prvy spontánny v januári a druhý anembryomola v apríli....bola som privátne na vyšetrenie lepivych doštičiek.vysli mi úplne hraničné horné hodnoty adrenalínu (EPI)
  ADR (EPI) 10 80%
  ADR (EPI) 1 27%
  ADR (EPI) 0,5 20%


  Myslíte že je v tomto prípade nutná liečba Anopyrinom ak plánujeme tehotenstvo?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je to skôr otázka na hematológa. Niekedy sa profylakticky zvykne dať minimálna dávka nízkomolekulárneho heparínu alebo Anopyrínu. Treba však zhodnotiť prínos liečby ako aj okolnosti, či anamnesticky údaje z minulosti. Pri pozitívnej anamnéze je to skôr prevencia ako liečba. Predpokladám, že Vám bolo užívanie odporúčané. Postupujte dľa odporúčaní hematológa, informujte o výsledkoch Vášho obvodného gynekológa.

 • Anembriomola

  , Autor: Ing. Karina

  Dobrý deň,
  Dňa 14.júna som bola na prvej kontrole u lekára s tým že som tehotná. Prvý slabý pozitívny test som mala 1.júna odvtedy silneli. Menzes som mala naposledy 30.apríla s tým že mám nepravidelný a dlhý cyklus aj 34 dní.
  Lekár mi potvrdil že vidí 13mm gestačný vačok ale prázdny čo sa mu nezdalo. Ultrazvuk mi vtedy ukazoval 4t4d. Ďalšiu kontrolu som mala týždeň na to s tým že bol vačok stále prázdny. Vtedy mi povedal že to nie je normálne že to bude zrejme anembriomola. Deň na to sme leteli na svadobnú cestu čiže som na ďalšiu kontrolu ísť nevedela ale povedal mi aby som sa pripravila že môžem krvácať. Čo sa ale nestalo. Dodnes som bez krvácania a s tehotenskými príznakmi.
  Môže byť že som bola len veľmi skoro za lekárom alebo môže byť anembriomola aj bez krvácania? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, anembryomola patrí do skupiny potratov označovaných ako Missed Ab, čiže zamlčaný potrat. Nemusí byť vôbec sprevádzaný krvácaním ani špinením. Navštívte svojho obvodného gynekológa za účelom USG kontroly. Pri potvrdení anembryomoly Vás odošle na vyššie pracovisko, kde bude nutná operačná revízia dutiny maternice vrámci jednodňovej chirurgie.