Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,346 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • injekcia

  , Autor: stanka10

  Pan doktor, lokalna anasteza u zubara tehotenstve, v druhom trimestri sa smie? mám 2 kazy, 2 termíny, čiže 2 injekcie si dám aplikovať, môžem? Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, lokálne pôsobiace anestetiká by v druhom trimestri nemali robiť problém. Dôležitý je stomatologický nález a rozsah výkonu.

Podobné otázky

 • Po amniocenteze

  , Autor:

  Dobry den, som po amniocenteze pri ktorej mi prepichli placentu. Moja plodova voda ostala zaferbena krvou. Ake to moze mat prosim Vas dalsie nasledky na vyvoj babatka. Som v 21 tt. Aktivitu srdca a pohybu vnimam. Len ma znepokojuje ze babatko bude teraz prehltat a rast v krvavej plodovej vode. Dakujem za Vasu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, amniocentéza by sa mala vykonať pokial možno bez mimo placenty. Ak sa už stane, že sa výkon musí urobiť transplacentárne, pokiaľ máte krvnú skupinu s Rh negatívnym faktorom, mala by Vám byť podaná jednorázovo injekcia s anti-D. Ak sa aj plodová voda sfarbila, ona sa časom vyčíri. Plodová voda je produktom plodu, takže aj tak prehĺta čo vymočí. Na vývoj plodu to nebude mať vplyv. V prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Lieky v tehotenstve

  , Autor:

  Pekný deň prajem. Mám strašný strach čo sa týka môjho tehotenstva. Poslednú menštruáciu som mala 21.9. Od 14-23.10 som brala na ecoli v pošve macmiror 200mg ráno večer. 14.10 som si ešte robila test ako som ich začala užívať a bol negatívny. 15.10 má strašne seklo v krížoch že som sa nevedela pohnúť tak mi bola podaná jednorazovo injekcia movalis a 2x som užila diclobene 50mg a aulin. 24.10 som zistila že som tehotná. Mohli mi tieto lieky poškodiť plod? S určitosťou viem že som mohla otehotnieť 8 alebo 9.10 inak nie. Takze to boli prvé dva týždne od oplodnenia čo som brala lieky. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete byť kľudná, všetky spomínané lieky sú kontraindikované v III. trimestri tehotenstva a ich použitie v I. a v II. trimestri by nemalo mať vplyv na tehotenstvo.

 • Rh faktor

  , Autor: Lucka

  Dobry den,
  mam krv Rh-, manzel Rh+. Lekar mi vravel ze v 28 tyzdni dostanem injekciu aby som proti krvi babetka netvorila protilatky. Objednana som vsak na poradnu az v 28tt+4. To je vlastne 29tyzden. Nie je to neskoro? Ci ten tyzden 28tyzden je iba priblizne a moze sa to podat aj par dni po?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne stačí podať antiD protilátky až po pôrode, v prípade, že novorodenec bude mať krv s Rh+. Ak vy máte krvnú skupinu s Rh-, protilátky proti plodu v tomto tehotenstve tvoriť nebudete, nemusíte sa obávať. Ak novorodenec bude mať krvnú skupinu s Rh-, spomínaná injekcia potrebná nie je.

 • injekcia na plucka

  , Autor: katinka64

  Dobry den chcela som sa opytat kolko davok injekcii na plucka sa podava pred predcasnym porodom. Lezim v nemocnici a povedali mi ze mi daju 3 davky ale dostala som az 4 tak by som chcela vediet ci to babu neuskodi dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  závisí od dávkovania, ale štandardne sa podáva v 4 dávkach každých 12 hodín. Držím palce!

 • sima1234-odpoveď

  , Autor: sima1234

  Dĺžka krčka maternice je 28mm...Ano teraz sme v 33tt.Dĺžku krčku mi pán doktor meria každý týžden,kvoli skracovaniu a to aj CTG,kvoli zlému záznamu..Kultivacia bola brana a bola- negativna.Ja len dufam,že aspoŇ do toho 35tt vydržime a potom može ísť štuplik vonku..Aj moj gynekolog povedal,že to už nebudeme silit injekciami a liekmi čo uživame na udržanie a utlmenie kontrakcii.Po tom 35tt vysadime všetko a už len čakať...V 32+0tt sme mali váhi 2100g.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  krčok je teda evidentne skrátený, je nutný kľudový režim, ale pri takmer 30 mm krčku matenrice je veľká pravdepodobnosť, že ešte tie dva týždne vydržíte. Užívajte 500 mg MgO 3x1 (magnézium). Držím palce!