Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,374 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Serklaz

  , Autor:

  Dobrý deň. Som v 25tt,robili mi v 23t serklaz. Krčok mal 17mm,teraz 30mm. Som doma na PN, kľudovy režim. Máte nejaké doporučenie, aby sa tehotnosť udržala v poriadku čo najdlhšie? Užívam magnosolv 2x. A viac menej doma ležím, len bežné nachystať jest, navariť, 10min denne prechádzka,raz za týždeň na nákup. Je potrebné ležať alebo sa správať ako v normálnom tehotenstve?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po cerclage je určite nutné dodržiavať kľudový režim. V spomínanom Vami opisovanom režime môžete pokračovať. Ste na rizikovom, určite sa nemôžte správať ako v normálnom tehotenstve, tým Vás ale nechcem strašiť, je to viacmenej prevencia, ktorú je ale vhodné dodržiavať.

Podobné otázky

 • Krcok

  , Autor:

  cervikometria je 4 cm som druhorodicka a von.branka pre spic ....a ak bi sa skracoval tak aka ma bit dlzka pre serklaz abi ma zasili som 24 tt.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, s takýmto nálezom na cerclage nie je dôvod. Cerclage sa robí pri pokročilejšom náleze s výrazným funnelingom, teda vnútorným otváraním krčka maternice do 24. týždňa tehotenstva.

 • 2x potrat v druhom trimestri

  , Autor:

  Dobry den,
  chcela by som sa opytat na vas nazor. Mam za sebou dva potraty v 20tt a 21tt. V oboch pripadoch boli morfologicke vysetrenia a vsetky testy v poriadku, babatka boli zdrave. Len som sa stale zacala otvarat, bez bolesti. Pri druhom tehotenstve bola vykonana serklaz v 18tt, dokonca nasadeny aj pesar, ale bohuzial steh praskol a opat som sa otvorila a nasledoval rychly priebeh potratu. Pri prvom potrate serklaz nebola ani pesar.
  Po prvom potrate som absolvovala tieto vysetrenia:
  - genetika - aj s partnerom, vsetko v poriadku
  - hematologia - zistene tieto mutacie:
  mutacia MTHFR c677T heterozygotna forma
  mutacia PAI 1 4G/5G heterozygotna forma
  mutacia GPI a C807T heterozygotna forma
  aktivacia trombocytov po podprahovych koncentraciach ADP
  Odpoved z ambulancie hematologa bola, ze vysetreniami sa nepotvrdil zavazny trombofilny stav, takze pichanie injekcii na riedenie krvi nebude potrebne. Avsak potrat opat nastal.
  Neviem kde je chyba, ci v naozaj tak slabom krcku, kde an napriek serklazi a lezaniu steh povoli. Alebo v mutaciach, ktore mali byt riesene injekciami na riedenie krvi a liecene neboli. Som tak isto sledovana u endokrinologa, pre znizenu cinnost AIT, lieky som brala aj kontrolne odbery boli.
  Moze za potraty ochabnute svalstvo panvoveho dna?

  Dakujem za odpoved, uz som bezradna a dalsi takyto neskory potrat uz nechcem zazit

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe anamnézy by som osobne nasadil preventívne aplikáciu nizkomolekulárneho heparínu, nie som však hematológ. Tak isto by som u Vás realizoval preventívnu serkláž. Dôležité sú aj pravidelné výtery z pošvy a prípadná liečba. Takto je sa však veľmi tažké bližšie objektívne vyjadriť.

 • Krátky kŕčok

  , Autor:

  Dobrý deň. Som v 20tt a zistili mi krátky krcok, cervix funkčná časť 16mm bez viditeľnej dilatacie, funneling tvaru V v dĺžke 8mm,dilatacia VB 17mm.pri Valsal. manevri funkčná časť 13mm, funneling dĺžky 19mm,dilatacia VB 32mm...doporučili ostať ležať v nemocnici. A budúci týždeň keď budu výsledky kultivácie, serklaz doporučuju. Užívam magnesol 3x a miracor zatiaľ. A ostala som doma, odmietla hospitalizáciu. Stačí ostať doma ležať alebo naozaj treba ležať v nemocnici, aj tak by mi tam nič nerobili. Je riziko potratu naozaj veľké? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Magnesol Vám pri danom náleze v takomto dávkovaní postačovať asi nebude. Miracor nepoznám. Počas hospitalizácie sa môžu podávať preparáty aj do žily, ktoré sú účinnejšie a ktoré neviete dostávať doma. Uvedený Vám navrhovaný postup je správny. Reálne u Vás hrozí riziko potratu. Uvedený nález je na cerclage. Treba si uvedomiť, že s takýmto nálezom musíte vydržať ešte ďalšiu polovicu tehotenstva alebo aspoň ešte 14. týždňov. Krčok sa už nevie predĺžiť. Nevieme vrátiť nález späť, iba sa ho pokúsiť zastabilizovať. Cerclageou sa trošku stiahne otvárajúci sa krčok, ale aj to ešte neznamená výhru. V nemocnici sa dá v prípade nutnosti realizovať aj tzv. cerclage za horúca, tzn. že kedykoľvek počas hospitalizácie, ešte pred plánovanou cerclage, by došlo k zhoršeniu ťažkostí, bolestí a zhoršeniu nálezu, aj v zmysle vypuklého vaku blán, dá sa realizovať cerclage prakticky okamžite ako posledná záchrana. Rozhodnutie je na Vás. Ak ste sa rozhodli, že budete doma, odporúčam dodržiavať prísny kľudový režim.

 • 33+6 Gemini bi-bi

  , Autor:

  Dobrý deň, moja otázka znie som v 33+6 s Gemini bi bi plod I ma 1900g tak isto aj plod II ma 1900g mam za sebou injekcie na vývoj pľúcok od 24tt mam spravenú serklaz momentálny stav hrdlo takmer spotrebované, bránka pre špic prsta hlavička I plodu pritlača na vchod, vak blán je zachovali, prietoky v normálne, hraničné zníž. množstva plodovej vody. Chcem sa spýtať ci s takýmto nálezom sa dá vydržať ešte týždeň keďže v 36tt by mi mali steh vybrať.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, samozrejme, s popisovaným nálezom pri dodržaní všetkých odporúčaní sa dá tehotenstvo "potiahnuť" ešte nejaký týždeň, rovnako tak je ale možné, že sa pôrodná činnosť spustí skôr, alebo odtečie plodová voda, alebo sa niečo skomplikuje. Odporúčam zachovať pokoj a kľud, ak bola realizovaná kortikoidná príprava pľúc plodov, nemalo by sa aj pri predčasnom pôrode nič skomplikovať, čo sa týka dýchania plodov. Prajem veľmi veľa trpezlivosti, a ak Vám jedna dôjde, tak vytiahnuť z rezervy ďalšiu.

 • Tvrdnutie bruška

  , Autor:

  Dobrý deň, poprosila by som o radu. Som v 26.tyzdni tehotenstva s dvojickami. V 21. týždni mi bola urobená serkláž pre skracovanie krčka maternice. Následné kontroly boli v poriadku. Beriem magnezium 3x2 tabletky a Macmiror 500 pre bacila. Dnes sa mi zdalo dvakrát tvrdšie bruško, bezbolestne, len ma obliala horúčava . Je to normálne? Alebo utekať na pohotovosť? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám stvrdlo podbruško iba dvakrát, nemusíte sa obávať, odsledujte si to a pri pretrvávaní ťažkostí, tvrdnutí podbruška viac ako 10 krát denne alebo akýchkoľvek nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa alebo tehotenskú pohotovosť.