Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,382 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Serklaz

  , Autor:

  Dobrý deň. Som v 25tt,robili mi v 23t serklaz. Krčok mal 17mm,teraz 30mm. Som doma na PN, kľudovy režim. Máte nejaké doporučenie, aby sa tehotnosť udržala v poriadku čo najdlhšie? Užívam magnosolv 2x. A viac menej doma ležím, len bežné nachystať jest, navariť, 10min denne prechádzka,raz za týždeň na nákup. Je potrebné ležať alebo sa správať ako v normálnom tehotenstve?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po cerclage je určite nutné dodržiavať kľudový režim. V spomínanom Vami opisovanom režime môžete pokračovať. Ste na rizikovom, určite sa nemôžte správať ako v normálnom tehotenstve, tým Vás ale nechcem strašiť, je to viacmenej prevencia, ktorú je ale vhodné dodržiavať.

Podobné otázky

 • Krátky kŕčok

  , Autor:

  Dobrý deň. Som v 20tt a zistili mi krátky krcok, cervix funkčná časť 16mm bez viditeľnej dilatacie, funneling tvaru V v dĺžke 8mm,dilatacia VB 17mm.pri Valsal. manevri funkčná časť 13mm, funneling dĺžky 19mm,dilatacia VB 32mm...doporučili ostať ležať v nemocnici. A budúci týždeň keď budu výsledky kultivácie, serklaz doporučuju. Užívam magnesol 3x a miracor zatiaľ. A ostala som doma, odmietla hospitalizáciu. Stačí ostať doma ležať alebo naozaj treba ležať v nemocnici, aj tak by mi tam nič nerobili. Je riziko potratu naozaj veľké? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Magnesol Vám pri danom náleze v takomto dávkovaní postačovať asi nebude. Miracor nepoznám. Počas hospitalizácie sa môžu podávať preparáty aj do žily, ktoré sú účinnejšie a ktoré neviete dostávať doma. Uvedený Vám navrhovaný postup je správny. Reálne u Vás hrozí riziko potratu. Uvedený nález je na cerclage. Treba si uvedomiť, že s takýmto nálezom musíte vydržať ešte ďalšiu polovicu tehotenstva alebo aspoň ešte 14. týždňov. Krčok sa už nevie predĺžiť. Nevieme vrátiť nález späť, iba sa ho pokúsiť zastabilizovať. Cerclageou sa trošku stiahne otvárajúci sa krčok, ale aj to ešte neznamená výhru. V nemocnici sa dá v prípade nutnosti realizovať aj tzv. cerclage za horúca, tzn. že kedykoľvek počas hospitalizácie, ešte pred plánovanou cerclage, by došlo k zhoršeniu ťažkostí, bolestí a zhoršeniu nálezu, aj v zmysle vypuklého vaku blán, dá sa realizovať cerclage prakticky okamžite ako posledná záchrana. Rozhodnutie je na Vás. Ak ste sa rozhodli, že budete doma, odporúčam dodržiavať prísny kľudový režim.

 • 33+6 Gemini bi-bi

  , Autor:

  Dobrý deň, moja otázka znie som v 33+6 s Gemini bi bi plod I ma 1900g tak isto aj plod II ma 1900g mam za sebou injekcie na vývoj pľúcok od 24tt mam spravenú serklaz momentálny stav hrdlo takmer spotrebované, bránka pre špic prsta hlavička I plodu pritlača na vchod, vak blán je zachovali, prietoky v normálne, hraničné zníž. množstva plodovej vody. Chcem sa spýtať ci s takýmto nálezom sa dá vydržať ešte týždeň keďže v 36tt by mi mali steh vybrať.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, samozrejme, s popisovaným nálezom pri dodržaní všetkých odporúčaní sa dá tehotenstvo "potiahnuť" ešte nejaký týždeň, rovnako tak je ale možné, že sa pôrodná činnosť spustí skôr, alebo odtečie plodová voda, alebo sa niečo skomplikuje. Odporúčam zachovať pokoj a kľud, ak bola realizovaná kortikoidná príprava pľúc plodov, nemalo by sa aj pri predčasnom pôrode nič skomplikovať, čo sa týka dýchania plodov. Prajem veľmi veľa trpezlivosti, a ak Vám jedna dôjde, tak vytiahnuť z rezervy ďalšiu.

 • Tvrdnutie bruška

  , Autor:

  Dobrý deň, poprosila by som o radu. Som v 26.tyzdni tehotenstva s dvojickami. V 21. týždni mi bola urobená serkláž pre skracovanie krčka maternice. Následné kontroly boli v poriadku. Beriem magnezium 3x2 tabletky a Macmiror 500 pre bacila. Dnes sa mi zdalo dvakrát tvrdšie bruško, bezbolestne, len ma obliala horúčava . Je to normálne? Alebo utekať na pohotovosť? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám stvrdlo podbruško iba dvakrát, nemusíte sa obávať, odsledujte si to a pri pretrvávaní ťažkostí, tvrdnutí podbruška viac ako 10 krát denne alebo akýchkoľvek nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa alebo tehotenskú pohotovosť.

 • Predčasný porod

  , Autor: Aklatan

  Dobrý deň, momentálne ležím v nemocnici, krcok mam od 16tt krátky cervikometria 35mm, na kontrolách bol stále rovnaký ale v 24tt mi pri Sone stvrdlo brucho a dr zistil ze funkčnú časť má len 30mm a koli tvrdnutiu brucha ma poslal do nemocnice, na prijme som mala 29mm, potom som bola tri dni na infuziach s magneziom ďalšie dni bez a včera po týždni mi namerali 27mm, výtery negativne okrem streptokoka.. Nasadený macmiror globule a čakám na výsledky ci je streptokok aj v moci.. Občas cítim pichanie zospodu, dnes brucho pri kontrole zase stvrdlo a zase infúzie magnézia.. Je tu viac Dr a viac názorov a preto by som vás chcela poprosiť o vás názor, sme po ivf, mam za sebou laparoskopiiu a dve hysteroskopie.. Akurát sme začali 26tt.. Co by ste mi ešte odporúčali ako tomu pomôcť? Beriem utrogestan ale orálne lebo zo spodu som mala naň alergiu a pálilo ma všetko.. Odporúčate serklaz alebo pesar? Rada by som to dotiahla co najdlhšie a spravila preto už všetko nech to dotiahnem do úspešného konca.. Vekovo som stále pod 30 rokov a v rodine v priamej línii sa už vyskytla slabosť krčka a predčasný pôrod v 25tt..

  Ďakujem veľmi pekne za každú radu


  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je podstatná len samotná dĺžka krčka maternice, ale najmä prípadná prítomnosť funnelingu a funkčnej dĺžky krčka maternice. Podľa Vášho opisu Vám bola nasadená potrebná liečba, pesar je už v dnešnej dobe obsolentná, to znamená zastaralá metóda. Ak je objektívny dôvod na vykonanie cerclage, určite Vám bude v prípade potreby navrhnutá. Nepoznám bližšie okolnosti, takže sa bližšie vyjadriť neviem, ale pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach sa určite nebojte pýtať a informovať u službukonajúcich lekárov v zdravotníckom zariadení, kde ste hospitalizovaná.

 • Placenta 3,5cm od vnutornej bránky v 32.tt

  , Autor: Vicky

  Dobrý deň, na 31/3tt vysetreni mi bolo zistené, že placentu III. mám 3,5cm od vnutornej bránky. Malý je ešte v polohe koncom panvovým. Váži 1870g. V 20.tt u mna bola vykonaná aj preventivna serkláž z dovodu dg. placenta praevia centralis. Moj lekár mi predpisal magne b6 3x2 až do nasledujuceho ultrazvuku, ktorý bude 35/3tt. Moja otázka by bola:
  - či podla Vás môžem rodiť prirodzenou cestou - ci sa moze este poloha placenty zmeniť na dostatočnu vzdialenosť?
  - do kedy by sa mal malý otočiť?
  - či placenta III - znamená zrelosť placenty? Ak áno, nie je to priliš skoro v 32.tt?

  Dakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ak bola placenta previa cenrálne a prekrývala celú bránku je zaujímavé. že polohu už zmenial, s rastom maternice sa môže ešte vzdialiť, závis od vyščetrenia v TP
  plod sa môže otočiť a meniť polohu i v deň pôrodu
  áno jedná sa o staršie hodnotenie podľa Granna, často je však chybné a pokiaľ sa nejdná o nejký výrazne patoligický nálezl, zrelosť placenta ako taká vás ani plod neohrozuje
  s pozdravom