Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Dávkovanie heparínu

    , Autor: Ana88

    Dobrý deň. Po opakovaných MA (3x MA medzi 5-9 týždňom tehotenstva) bol u mňa zistený homozygot MTHFR (C677T). Nachádzam sa v 20. týždni tehotenstva a mám pochybnosti ohľadom dávkovania heparínových injekcií. Pichala som si CLEXAN 2000 IU 0,2ml (1x denne) , neskôr (od 17 tt) mi predpísala doktorka vyššiu dávku FRAXIPARINE 2850 IU 0,3ml (dokopy 20kusov) (1xdenne) a teraz od 20.tt znovu CLEXAN 2000 IU 0,2ml (1xdenne) (bol to narýchlo vypísaný recept podaný sestričkou do čakárne, a keď som sa predsa chcela opýtať doktorky, prečo znižuje dávku, tak som žiadne odôvodnenie nedostala, len rýchlu odpoveď, že "je to jedno". Zostala som v pochybnostiach, či je táto dávka vôbec postačujúca, alebo sa mám obrátiť na iného odborníka, keďže mám strach o svoje bábätko. Mám 57kg a výšku 162cm. Prosím Vás, je táto dávka (2000 IU,0,2ml, 1xdenne) v norme? Vopred ďakujem za Vašu odbornú radu.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, toto je skôr otázka na hematológa. Keďže nepoznám bližšie okolnosti, ani výsledky krvného obrazu a hlavne koagulačných parametrov krvi, neviem sa bližšie vyjadriť. Ak ste počas tohto tehotenstva ešte neabsolvovali hematologické vyšetrenie, odporúčam ho v dohľadnej dobe realizovať. Hematológ Vám na základe aktuálnych parametrov a výsledkov ponechá, prípadne upraví liečbu. Preventívna dávka konkrétne Clexanu počas tehotenstva je 40 mg podkožne podávaných jedenkrát denne, čo zodpovedá objemu 0,4 ml. Dávka sa ale individualizuje podľa aktuálnej hmotnosti a anti-Xa aktivity, čo je koagulačný parameter krvi. Nemusíte sa obávať, ale hematologické vyšetrenie si realizujte.