Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,346 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Placenta

  , Autor:

  Dobrý deň,
  dnes pri vaginalnom ultrazvuku mi Dr. povedal, že placenta je uložená na zadnej stene, 2 cm od vnútornej bránky, som v 22tt+4d. Kludovy režim ani iné opatrenia resp obmedzenia ne nariadil, vraj rastom sa môže ešte posunúť vyššie. Moje prvé tehotenstvo sa skončilo akútnou sekciou v 37tt+3d pre abrupciu placenty,(tiež som mala nízko položenú placentu) preto mam aj teraz obavy.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ste ešte v týždni tehotenstva, kedy sa placenta rastom maternice vie vysunúť vyššie a nebude ani v blízkosti vnútornej bránky. Riziko abrupcie placenty s takto uloženou placentou nie je vyššie a nie sú u Vás potrebné ani žiadne režimové opatrenia. Nemusíte sa obávať. Dodržujte všetky odporúčané vyšetrenia, rovnako tak aj Fetálny screening v 28. – 32. týždni tehotnosti.

Podobné otázky

 • Bolesti v panve

  , Autor:

  Dobry den.
  U mojej gynekologicky som mala vaginalny nalez v 28tt+4 : skrateny krckok skrateny na 2cm,polotuhy, vonkajsia branka na spic prsta,distendovany dolny segment.
  Co sa tyka usg hodnoty su: PPH, post II, akcia+, pohyby+, euhydramion, placenta bez zn. Odlucovania,cervikometria 37mm, bez funnelingu.

  Moja otazka sa tyka toho, ze mam velke bolesti v spodnej casti v okoli panvy, pri posve, citim velky tlak a to najma pri chodzi, otacani pocas spanku, pri zdvihnuti nohy. Je to v poriadku? Co to moze prosim Vas sposobovat?

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa Vami uvedených hodnôt je všetko v poriadku. Maternica sa každým dňom zväčšuje, čo môžete pociťovať ako pobolievanie v podbrušku. Ak však máte silné bolesti v lonovej spone, môže sa jednať o symfyzeolýzu.

 • 39 tt

  , Autor:

  Dobry den od vcera vecera necitim pohyby ...bola som na pohotovosti lekarka mi napisala ...pph post 1 .As+.p+ placenta na ps ııı...term oligohydramnion.....bpd 36+6tt...ac 327 36+6tt ....toko bez cinnosti .a od vtedy sa slabunko pohla ci sa mam bat ..bo nic nepovedala k tomu ...hrdlo polohotuhe sakralne ulozene v dlzkec1.5 az 2 cm...pre clanok prsta pootvorene...dorporuxila pri opakovani hospitalizaciu dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, USG vyšetrenie popisuje postavenie plodu hlavičkou, s prítomnou akciou srdca ako aj pohybmi plodu, placenta je dozretá, čo je v 39 týždni normálne, plodovej vody je menej, činnosť maternice nie je prítomná. Okrem menšieho množstva plodovej vody je USG vyšetrenie v poriadku. Ku koncu tehotenstva už plod nemá toľko miesta na manévrovanie, preto aj pohyby plodu (navyše ak je plodovej vody menej) nemusia byť výrazné. Odsledujte si to. Pri nástupe pravidelnej kontrakčnej činnosti á 5 - 7 minút, odtoku plodovej vody, silného krvácania ako aj absolútneho necítenia pohybov plodu, či iných ťažkostiach navštívte tehotenskú pohotovosť.

 • Placenta biloba

  , Autor:

  Dobry den, na poslednej poradni mi doktor ukazal ze mam placentu rozdelenu na dve casti okolo krcka maternice. Konkretne pi zs zasahuje hlboko do ds uz neprekryva vb, biloba spojka v ds, euhydramnion. Poslal ma k specialistke ale kedze hrozi nakaza virusom vysetrenie sa odlozilo. Len by som rada vedela co ma cca caka kedze vela toho neviem, nechcem stresovat ale skor sa psychicky pripravit. Mam nakazany kludovy rezim. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa u Vás jedná o placentu bolobu, ktorá je zároveň placenta praevia, tehotenstvo bude nutné ukončiť cisárskym rezom. Dodržujte odporúčané postupy.

 • Vsestna placenta

  , Autor:

  Dobry den, uz druhy x mi doktor potvrdil ze mi placenta uplne prekryva krcok. Uz som koli tomu 2x krvacala. Som v 15tt, je mozne ze sa to este upravi? Viem ze ine typy sa dvihnut mozu. Desim sa komplikacii, je to moje prve tehotenstvo...dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, asi 15% ženám je diagnostikovaná placenta previa ešte pred 28. týždňom tehotenstva. Maternica sa každým dňom zväčšuje a placenta sa vysúva vyššie. Väčšina prípadov vcestnej placenty, približne 90%, sa vyrieši samo, čo znamená, že placenta sa presunie do vrchnej časti maternice ešte pred 30. týždňom tehotenstva. Aj u Vás je ešte šanca, že sa placenta vytiahne vyššie a nebude tvoriť prekážku. Ak aj nie, nemusíte sa obávať, nie ste prvá ani posledná. Je vždy lepšie o tom vedieť a byť pripravený, ako keby to bol náhodný nález v neskoršom týždni tehotenstva a boli by už pridružené komplikácie.

 • Plodova voda

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor. Chcem sa opýtať namerali mi veľa olodovej vody. Doktorka len povedala že 29,8.
  Som v 40tt. Čo to znamená. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám všetky okolnosti ani informácie o Vás, či sa na niečo liečite, či nemáte cukrovku, nejaké metabolické ochorenia. Polyhydramnion AFI 30 je nadmerné množstvo plodovej vody ľahkého stupňa. Ak sú ostatné parametre, hlavne prietoky, placenta v poriadku, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia.