Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Skratky v morfologickom ultrazvuku

  , Autor: Toscana

  Dobry vecer pan doktor,
  mohli by ste mi prosim objasnit co znamenaju niektore skratky v sprave z morfo utz, momentalne som v GA 22w6d podla tohto vysetrenia.
  - Cereb (hill) hodnota 2,24 cm - 41,7% zodpobeda 20w6d (cize 2 tyzdne pozadu?)
  - taktiez HL (Jeanty) 4,13 cm - >95% zodpoveda 25w0d (nie je to vela?).
  Ostatne hodnoty viac menej zodpovedaju danemu tyzdnu +- par dni. Mozete mi prosim napisat co to znamena a ci tieto rozdiely su v norme? Vopred dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, niekedy namerané hodnoty nemusia zodpovedať presne na deň datácii tehotenstva, ktorou sa riadite vy ako aj Váš obvodný gynekológ a izolovaná odchýlka nemusí ešte nič znamenať. Keby robilo za sebou USG vyšetrenie 10 lekárov, každý namerá inú hodnotu, stačí posun o 1 mm. Cereb (Hill) je parameter dĺžky mozočka plodu, HL (Jeanty) je parameter dĺžky ramennej kosti. Parameter priemeru mozočka sa hodnotí, ako nameraný nález v mm = týždeň tehotenstva, takže u Vás je tento parameter v poriadku. Čo sa týka dĺžky ramennej kosti, norma pre 23 - 24 týždeň tehotenstva sa pohybuje medzi 38 - 41 mm, čo tiež zodpovedá. Zbytočne sa netrápte. Nepoznám presný softvér, ani bližšie okolnosti, preto sa neviem bližšie vyjadriť. Najvhodnejšie je sa na výsledky pýtať priamo na mieste, lekára, ktorý vyšetrenie robí a pozná presne všetky informácie a okolnosti.