Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,346 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Uzivanie liekov

  , Autor:

  Dobry den pan doktor. Som v 12 tt, od 7 tt kvoli spineniu mi lekar nariadil uzivanie duphastonu ( 2 tbt denne) a 1x denne anopyrin. Pri kontrole v 12 tt mi odporucil (aj napriek tomu ze uz nespinim) uzivanie duphastonu do 16 tt. Avsak zabudla som sa ho spytat na uzivanie anopyrinu. Moj lekar je PN a bohuzial, neviem sa dopatrat k tomu, ci mam anopyrin aj nadalej uzivat s duphastonom alebo nie. Nerada by som ublizila nejako dietatku, preto by som vas chcela poziadat o radu ohladom uzivania tohto lieku.
  Dakujem za vasu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ste prakticky ešte na začiatku tehotenstva. Duphaston, ako aj Anopyrin užívať môžete. Na Anopyrin si však dávajte pozor, úžívajte ho do ukončeného 34. týždňa tehotenstva, ak bude ďalej liečba nevyhnutná, odporúčam užívanie nízkomolekulárneho heparínu. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Tripple test

  , Autor:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či môže krvácanie v tehotenstve (bez zistenej príčiny) a užívanie liekov dicynone asi 10 dní ovplyvniť výsledky tripple testu, keďže som tieto lieky brala zhruba v období kedy sa brala krv. Alebo to nemá žiadny vplyv na tieto testy. Mala som veľmi zlé výsledky, ale doktor zatiaľ na sone problém nevidel. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užívanie Dicynone nemá vplyv na výsledok Tripple testu.

 • tehotenstvo

  , Autor: luocka

  dobry den, ponarodeni mojej dcerky mi bol nasadeny antiepileptika tegretol 200 mg, beriem 1 tabletku denne, chcely by sme druhe dietatko... Tieto lieky beriem uz 5 rokov... ak by som otehotnela, moze mi taketo dhodobe uzivanioe lieku mat vplyv na vyvoj dietata??? Ak by som otehtonela, tak by som ten liek mohla aj nadalej uzivat, alebo ho vysadit??? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  u detí mamičiek s diagnostikovanou epilepsiou, ktoré v tehotenstve užívali akúkoľvek antiepileptickú liečbu bolo preukázané zvýšenie rizika vzniku vývojových chýb a malformácií. Jednoznačný dôkaz zo štúdií však doteraz pokiaľ viem chýba. Je to otázka na neurológa, či je možné u Vás vysadiť liečbu. Dôležité je tiež, kedy ste mali posledný záchvat a tiež dávkovanie lieku. Podľa dávkovania, ktoré píšete si skôr myslím, že liek užívate preventívne a v najmenšom možnom množstve, ale nemôžem sa vyjadrovať o veciach z odboru neurológie, to mi neprináleží. Každopádne je najprv rozumné sa porozprávať s neurológom. Tehotné ženy s epilepsiou je nutné liečiť s vysokou opatrnosťou a zvážiť prínos a potrebu liečby oproti možným rizikám. Dlhodobo užívané lieky, ktoré sa užívajú pred tehotenstvom a je možné ich pred tehotenstvom vysadiť, zásadný vplyv na tehotenstvo nemajú. Rozhodujúci vplyv má užívanie liekov v čase otehotnenia a v tehotenstve, hlavne počas I. trimestra.

 • Nádcha v 1. trimestri

  , Autor: mima1984

  Dobrý den, som v 10tt tehotenstva a posledne 2 dni ma skolila nádcha, chce, sa opýtat, ktorý prípravok na nádchu je v tomto období vhodný?Taktiež som sa dočítala, že najvhodnejšie kvapky do nosa sú pinosol, je to pravda ??Dakujem za odpoved.....

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  je to veľmi individuálne, každému zaberá niečo iné. Veľmi účinné sú slané roztoky, každopádne nie je počas prvého trimestra vhodné celkové užívanie liekov. Dostatok tekutín, naparovnie, vitamíny. Držím palce!

 • syndróm karpálneho tunela

  , Autor: Athene123

  Dobrý deň pani doktorka.
  Obraciam sa na vás s prosbou. Som v 34 tt. a cca. 2 týždne dozadu sa v noci budím na veľmi silné kŕče a tŕpnutie pravej ruky od predlaktia smerom k prstom. Bolesť je veľmi intenzívna a tŕpnutie také, že si necítim ruku, mám ju necitlivú, neviem roztvoriť poriadne prsty. Skúšala som potrieť ruku Voltaren gelom, dať si studený obklad ale nič nepomáha. Som zúfalá, lebo celé noci nespím. Bola som odoslaná na neurologické konziliárne vyšetrenie, kde lekár má podozrenie na syndróm karpálneho tunela. Čaká ma ešte EMG vyšetrenie. Lekár mi podal im. Diprophos 1 amp. a mám konzultovať s gynekológom, či nie sú kontraindikácie na užívanie liekov: Enelbin ret 2 x 1 a Milgamamm 1 denne. Lieky som si v lekárni zatiaľ nevybrala a preto sa na vás obraciam, či je možnosť ich užitia, poprípade čo si mám dať ak ma ruka strašne bolí a tŕpne a či sa stretávate aj s takýmito bolesťami v tehotenstve. Ešte dodám, že užívam 2 - 3 x denne Magne B6. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  pri spomínaných liekoch neexistujú žiadne štúdie na tehotných ženách, preto sa tento prípravok (podobne ako iné lieky v tehotenstve) podáva len v nevyhnutných prípadoch. Nepredpokladám však, že by v 33 týždni tehotenstva mohlo užívanie týchto liekov ublížiť babätku.

 • surne prosim

  , Autor: odbornik6

  dobry den ja chcela by som sa opýtat som v stvrtom mesiaci tehotenstva a uzivala som coldrex horuci napoj v prasku a chcela som vediet ci to nejako uskodilo babatku?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň.
  žiadne lieky počas prvého trimestra nie sú vhodné a preto sa vo všeobecnosti neodporúča užívanie liekov, no paracetamol, čo je účinná látka Coldrexu, dieťatku neuškodí.