Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,161 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prietoky

  , Autor:

  Dobry den som presne 37+3tt , prietoky mi kontrolovali v 36+1tt naposledy a ze uz ani nebudu. Chodim iba na pasy ctg. Nemali by prietoky robit az do porodu? Chodim ku nam do nemocnice, kedze moj lekar nema sono. Viete mi poradit kde by som sj sama ako samoplatca chodila davat prietoky kontrolovat? Mozem aj ku Vam? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štandardne sa vrámci tehotenských poradní v zdravotníckom zariadení, kde plánujete rodiť, realizujú CTG monitory (pásy). Ak boli doteraz prietoky v poriadku, nie je sa dôvod domnievať, že je tomu inak. Ak sa lekárom niečo nezdá na CTG zázname, USG, okrem iného aj vyšetrenie prietokov, sa dá realizovať prakticky kedykoľvek. Ak sú CTG záznamy fyziologické, nie je dôvod sa domnievať, že by nebolo niečo v poriadku. Na našej klinike zvykneme robiť USG vyšetrenie odhadu veľkosti plodu, množstvo plodovej vody ako aj prietoky vrámci poradne v okolí termínu pôrodu alebo tesne po ňom. Ak sú CTG záznamy po celý čas v poriadku, nie je dôvod robiť USG vyšetrenie častejšie. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.

Podobné otázky

 • Prietoky

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, chcem sa spýtať či je normálna hodnota prietokov ri 0.55 , som v 35tt.
  Ďakujem

 • 33+6 Gemini bi-bi

  , Autor:

  Dobrý deň, moja otázka znie som v 33+6 s Gemini bi bi plod I ma 1900g tak isto aj plod II ma 1900g mam za sebou injekcie na vývoj pľúcok od 24tt mam spravenú serklaz momentálny stav hrdlo takmer spotrebované, bránka pre špic prsta hlavička I plodu pritlača na vchod, vak blán je zachovali, prietoky v normálne, hraničné zníž. množstva plodovej vody. Chcem sa spýtať ci s takýmto nálezom sa dá vydržať ešte týždeň keďže v 36tt by mi mali steh vybrať.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, samozrejme, s popisovaným nálezom pri dodržaní všetkých odporúčaní sa dá tehotenstvo "potiahnuť" ešte nejaký týždeň, rovnako tak je ale možné, že sa pôrodná činnosť spustí skôr, alebo odtečie plodová voda, alebo sa niečo skomplikuje. Odporúčam zachovať pokoj a kľud, ak bola realizovaná kortikoidná príprava pľúc plodov, nemalo by sa aj pri predčasnom pôrode nič skomplikovať, čo sa týka dýchania plodov. Prajem veľmi veľa trpezlivosti, a ak Vám jedna dôjde, tak vytiahnuť z rezervy ďalšiu.

 • Mierne bolesti v podbrušku a v oblasti krížov

  , Autor: zizzi

  Dobrý deň, p.doktor. Som v 33.tt, a necelý týždeň si všímam slabé bolesti v podbrušku a v oblasti krížov. Prípomína mi to menštruačné tupé bolesti, no úplne jemnunké. Nemám presne spočítané, koľko denne ich mávam, je to cca 3-4x za deň. Čo som si všimla objaví sa to pri ležaní na boku. Odíde to samé, nesnažím sa zatiaľ s tým nič robiť. Môže to niečo zlé znamenať? Pred tým som to nemávala. Všetky výsledky z poradní sú zatiaľ v poriadku (plodová voda, placenta, kŕčok maternice, prietoky, bábätko).
  Taktiež pri dlhšom sedeni, kedy bruško sa dotýka stehien, po postavení sa mi ta spodná strana brucha, ktorá sa dotýkala stehien na chvílu stvrdne a po minútke dvoch je to už ok. Mám preto sedávať opretá o operadlo? Ďakujem krásne. Prajem krásny večer.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ste už v týždni, kedy sa už maternica pomaly začína pripravovať na pôrod. Občasné tvrdnutie podbruška, hlavne večer, alebo pri Vami opisovaných situáciách môže byť. Nemalo by byť však častejšie ako 10x do dňa. Odsledujte si to, ak by bruško tvrdlo častejšie, alebo silnejšie, rovnako aj v prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností, navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Prietoky

  , Autor:

  Dobrý deň,
  som v 38+3/-1T a môj gynekológ mi už 2x odporučil hospitalizáciou kvôli poruche prietokov. Prvýkrát ma hospitalizovali a za 2 dni ma pustili domov, že sú v norme. Druhýkrát zhodnotili, že prietoky sú v v norme a poslali ma domov.
  Dnes mi robil sono (opäť odporučil hospitalizáciu) a uviedol:
  akcia+; poh.+; pol. hlav.;
  BPD 92/37+3;
  AC 328/36+5;
  FL 72/37+1
  V: 3120g;
  plac. - ZSbpn, PMPV
  IPP: S/D - 3,03
  RI: 0,67
  PI: 1,09
  Keď som sa pýtala na vývoj dieťaťa povedal, že je v poriadku a že je primerané k týždňu, v ktorom sa nachádzam.
  Rovno z poradne som išla do nemocnice, kde mi doktorka povedala, že prietoky sú v norme a nevidí dôvod na hospitalizáciu.
  Je to prosím vás v poriadku? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe Vami uvedených hodnôt sú hodnoty prietokov v pupočníku v norme.

 • Menšie bábätko

  , Autor:

  Dobrý deň dnes som bola na poradni po mesiaci. Predtým bola malá menšia v brušku o dva týždne no teraz o tri týždne. Dnes som 36+1
  Ale mala zodpovedá 33+4
  Toto mam dnes zapísané v knižke
  BPD8, 58
  TAD 29.37
  FL 6.50
  Srdce 160
  Cervix dĺžka 25mm
  Placenta grading 1
  RI v a. Umbilicalis 0.68
  SD v a. Umbilicalis 0.84
  Hmotnosť 2252g-s6a
  Zodpovedá 33+4
  Je to prosím v poriadku?
  Mne sa vôbec nepáči ze je zas menšia ako bola...
  Bojím sa aby bola v poriadku.
  Moc ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám všetky okolnosti, neviem, na základe akých údajov boli stanovované termíny pôrodu, či bol realizovaný aj PTS (prvotrimestrálny screening). Dôležité nie sú len prietoky v pupočníku, ale aj v hlavičke plodu a pomerom týchto dvoch pretokov sa zhodnotí, či sa nejedná o centralizáciu obehu plodu. Ak sa vylúčia všetky možné príčiny zaostávania plodu v raste, skonštatuje sa, že plod je konštitučne menší. Na základe Vami poskytnutých informácii sa neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak sa Vášmu obvodnému gynekológovi niečo nezdá, mal by Vás odoslať na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia.