• Prezretá placenta

    , Autor:

    Dobrý deň , chcela by som sa opýtať , pred večerom má hospitalizovali s preeklampsiou s tým že som v 35 tt maly je oka , prietoky oka len je veľmi malinky :-)
    Ďalej dr zkonstatoval že mám prezretu placentu na vyšší tt ... než na 35 , môžem sa opýtať čo tá prezreta placenta znamená.? Pre mna a prečo sa to stalo ?

    Dobrý deň, ako tehotenstvo postupuje a starne aj plod v maternici, spolu s ním starne aj placenta. Na konci tehotenstva v termíne je za normálnych okolností zrelý plod ako aj placenta. Ak žena prenáša, plod môže byť prezretý a aj placenta je prezretá. Keď je však plod menší na svoj týždeň a placenta je prezretá už v 35 týždni tehotenstva, hovoríme tomu placentárna insuficiencia, tzn. že placenta už nepracuje na 100% tak ako by mala a nestíha 100% vyživovať plod. Ak sú však prietoky v poriadku a nedochádza k odlučovaniu placenty, nekrvácate, ako aj CTG záznamy sú v poriadku, nemusíte sa stresovať. Preeklampsia je tehotenské ochorenie spojené s vysokým tlakom, opuchmi najmä dolných končatín a prítomnosťou bielkovín v moči. Nepoznám však výsledky vyšetrení, takže sa k tomu neviem bližšie vyjadriť. Stav však treba určite odsledovať, nasadiť v prípade potreby patričnú liečbu a v prípade patologických výsledkov vyšetrení prípadne adekvátne k výsledkom naplánovať a zvoliť formu ukončenia tehotenstva. Informujte sa v zdravotníckom zariadení, kde ste hospitalizovaná, určite Vám bude zodpovedané na všetky otázky.