Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • chemikalie

  , Autor: lucka-152

  Dobry den,
  Chcem Vás velmi pekne poprosiť o odpoved. Moja sestra (15rocna) omylom namiesto tablet na vodny kamen Pulirapid, nalievala do pradla Pulirapid odstranovac vodneho kamena (modry obal, 750ml flaska). Že vždy cca pol uzavera. Nevšimla si, že do prania je iný prostriedok a tento vôbec do práčky nepatri. Ja som jej povedala, nech tam dáva aj ten modrý pulirapid na vodný kameň, vôbec by ma nenapadlo, že tam toto bude nalievat.
  Chcem sa spýtať, mozu nejaké chemikalie z tohto prostriedku (prip. po zmiešani s pracim práškom) po oprani ostat v prádle a dostat sa pokozkou do tela a v pripade tehotnej zeny, mozu nejak poskodit babetko? Som v 5 mesiaci tehotenstva a sestra to takto zevraj perie uz dlho. Na nete som nenašla, že by to malo mutagenne účinky,... Môže to poškodiť plod pri takomto pouziti?
  Celkom ma to vystrasilo.

  Dakujem Vam velmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nepoznám presné zloženie prípravku, ale osobne si myslím, že by to vplyv na plod mať nemalo. Toto je skôr otázka na výrobcu. Podľa mňa sa ale nemusíte obávať. Používajte pracie prostriedky ako aj odstraňovač vodného kameňa podľa návodu na použitie.

Podobné otázky

 • Negativny vplyv farby na vlasy na plod

  , Autor: Toscana

  Dobry den pan doktor,
  nedavno som si farbila vlasy farbou znacky L'ORÉAL PARIS Colorista Ombré, absolutne ma nenapadlo, ze moja oblubena znacka moze obsahovat take chemikalie (amoniak, peroxid vodíka a persulfáty a ine). Pri farbeni som obmedzila styk s pokozkou, ale trosku mohlo preniknut. Viac ma trapia tie vypary z farby, farba mi zacala smrdiet az po takych 15 minutach ked jej bolo na vlasoch dost. Teraz mam obavy ci tieto vypary nemohli uskodit babatku (som v 20 tt). Vopred dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jednorázové farbenie vlasov nemá vplyv na plod. Nemusíte sa obávať.

 • farbenie vlasov a dojcenie

  , Autor: renemi

  dobry den,
  zaujimalo by ma ci moze vdychnutie vyparov pri farbeni vlasov skodit pri dojceni. zevraj samotne farbenie neskodi a cez pokozku sa do mlieka nedostane alo co v pripade ak si niekto farbi vlasy sam a vdychuje tie chemikalie? dostanu sa aj do mlieka? mozem tym uskodit dietatku? mna osobne az v krku skriabe od toho... :(
  viem ze som mala rozmyslat dopredu ale bohuzial... nenapadlo ma to v tom momente...
  dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  veľmi hypoteticky áno, no nerobila by som si s tým veľké starosti keďže ide o veľmi minimálne množstvo škodlivých látok, dieťatku neuškodia.