Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,255 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • kolposkopické vyšetrenie krčka maternice a ster na onkologickú cytológiu

    , Autor: andy-5

    Dobrý deň pani doktorka, chcela by som Vás velmi pekne poprosiť o radu. Momentálne som v 11t. a beriem utrogestan, kvoli potratu a nabudúci týžden by mi mal môj dr. urobit ster a odobrať vzorku na cytologiu, krvné vyšetrenia, vystaviť matersku knižku. Neviem, či to práve súvisí s odobratím vzorky, ale Už raz som potratila po tomto zákroku, mám strach, že ak mi odoberie vzorku môžem potratiť. On vraj tvrdí, že čo má odisť, tak on s tym nič neurobi ani ja. S manželom sme sa snažili dva roky a teraz sa nám to konečne podarilol. Môžem poprípade odmietnut toto vyšetrenie? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie je štandardným vyšetrením či už vrámci tehotenstva, ale aj mimo neho. Po odobratí steru môže byť prítomné slabé špinenie, ale nie je to pravidlom. Vo všeobecnosti platí, že my lekári nie sme všemohúci a je pravda, že ani my vždy nevieme úplne pomôcť, ale nesúvisí to veľmi z výterom z pošvy. Je ťažké hodnotiť, či Vaša predchádzajúca nepríjemná skúsenosť priamo súvisela s daným vyšetrením. Máte právo odmietnuť akékoľvek vyšetrenie, ale každé vyšetrenie má svoj zmysel a dôvod, prečo sa robí. Verím, že sa rozhodnete správne.