Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,088 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Saunovanie počas tehotenstva

  , Autor: odbornik6

  Chcem sa spýtať na saunovanie počas 2. trimestra.Chceli by sme ísť s manželom na wellnes pobyt pokiaľ ešte môžeme si to užiť pred narodením bábätka,kým sú druhé deti na prázdninách. V saune aj tak veľa nevydržím,iba sa prehrejem a predýcham soli a byliniek, suchú moc nemusím. Nechodíme moc často ani pred otehotnením - tak raz za 2mesiace, keď sme s rodinou na nejakom pobyte.Taktiež sa chcem spýtať na vírivky,aquparky a hotelové bazény, či sú vhodné v 2.trimestri.Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  saunovanie je absolútne zakázané v akomkoľvek stupni tehotenstva!
  prosím vás, uvedomte si, že ste tehotná, je nevhodé a nezdravé sa teraz kúpať v akýchkoľvek spoločných vodných zdrojoch, zbytočne riskujete
  saunovať a welnesovať sa môžte po šestonedelí a zvyšok života!
  s pozdravom

Podobné otázky

 • Sauna

  , Autor: jeny1983

  Dobrý deň.
  Chcem Vás poprosiť o Váš názor na saunovanie počas tehotenstva. Som v 16 týždni tehotenstva. Včera som bola na kontrole a všetko je v poriadku, nemám žiadne problémy. Pred tehotenstvom som do sauny chodila pravidelne ešte v prvý týždeň tehotenstva sme boli s manželom na pobyte, kde som v saune strávila 2 dni. Moja lekárka je zásadne proti pričom argumentuje prehrievaním organizmu. Na základe odborných článkov ktoré som prečítala tak v saune dochádza k zvýšeniu teploty len o 1 stupeň aj to krátkodobo pričom pre dieťa je nebezpečná teplota nad 40 stupňov. Nemám ani cukrovku ani problémy s krvným tlakom, pri ktorých sa sauna neodporúča. Mám sedavé zamestnanie a mierne problémy s krčnou chrbticou pri ktorých mi sauna robila dobre. Veľmi mi to chýba.
  V žiadnom prípade nechcem ohroziť dieťatko ale čo som sa dočítala tak v tehotenstve je sauna dobrá na zadržiavanie vody aj na celkovú očistu organizmu.
  Môžete mi povedať Váš názor na saunovanie?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  názory na saunovanie sa veľmi líšia a naozaj sa stretnete s absolútne protichodnými názormi. Neexistuje relevantná klinická štúdia ohľadne saunovania počas gravidity, preto sa väčšina lekárov prikláňa k názoru, čo nie je overené tak sa tomu radšej treba vyhnúť. Osobne si myslím, ak ste na saunu zvyknutá a dlhodobo ste sa saunovaniu venovali, nemali ste v saune žiadne problémy, ani kolapsové stavy a teda teplo dobre tolerujete nepredpokladám, že by sauna dieťatku ublížila. Avšak neodporúčam ženám, ktoré saunu pred tehotenstvom netolerovali, taktiež neodporúčam v prvom trimestri.