• opuchnuté nohy

    , Autor: odbornik6

    Dobrý deň.
    O 5 dní čakáme bábätko a už pár týždňov mi opúchajú chodidlá,prsty,členky,sú tvrdé a je to nepríjemné pri chôdzy.Musela som si kúpiť nové topánky,nakoľko som ani jedny zo svojich nenatiahla na nohy.Žijem v Anglicku a starostlivosť o tehotné ženy je tu úplne iná ako na Slovensku.Preto moja otázka znie,či opúchanie nôh značí nejakú chorobu,pretože moja midwife mi povedala,že v mojom štádiu tehotenstva je to úplne normálne.Kázala mi vykladať nohy do výšky,ale na chrbte sa mi nepohodlne leží,snažím sa vykladať si ich aspoň v sede,no nepomáha mi to veľa.Dúfam,že moje bábätko to nijako neohrozuje.

    Dobrý deň,
    dôležité je či sú obe nohy opuchnuté rovnako, v prípade, že je prítomná asymetria, to znamená že jedna je viac opuchnutá ako druhá príčinou môže byť trombóza dolnej končatiny. V prípade že sú obe nohy opuchnuté rovnako, je nutné vylúčiť rozbiehajúcu sa preeclampsiu (ochorenie, ktoré sa prejavuje opuchom nôh, vysokým tlakom , zvýšením množstva bielkovín v moči...). Preto by bolo ideálne aby vám aspoň premerali tlak krvi, resp. odobrali krv. Avšak samozrejme je možné, že ide o bežné opuchnutie nôh vplyvom gravidity a horšej lymfodrenáže dolných končatín.