Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,878 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • cervikálne skóre

  , Autor: nelinka1212

  Dorbý den, som v 26tt, je to moje druhé tehotenstvo (malá ma 2roky). od začiatku tehotenstva mám v knižke CI-1. dnes na poradni sa to CI zmenilo na 2. dr. nespomínala nič len že krčok nieje vzadu ale v strede že je zatvorený. Chcem sa opýtať či sa mám obávať toho CI-2, teda predčasného pôrodu alebo je to v poriadku? ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  veľmi závisí aj od toho či idete rodiť prvýkrát alebo ste už rodili viackrát. Stále ide o nezrelý nález, no vzhľadom na progresiu (zmenu nálezu) je nutné nález sledovať, vy by ste sa mali viac šetriť a oddychovať. Závisí od konkrétneho nálezu a jeho následnej zmeny.

Podobné otázky

 • Otázka

  , Autor:

  Dobrý deň dneska som bola na poradni 39+3 Doktor mi povedal ze sa ešte neotvaram ale krcok je 1cm a cs 2-3... Môžem sa spýtať čo to znamená keď je krcok na 1cm

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, znamená to to, že krčok maternice máte skrátený na 1 cm. CS je cervikálne skóre, ktoré vyjadruje pripravenosť pôrodných ciest a krčka na pôrod, ktoré u Vás ešte nie dúfam pripravené. Nemusíte sa však znepokojovať. K zmene môže dôjsť zo dňa na deň. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Otázka

  , Autor:

  Dobrý deň Ešte by som sa chcela spýtať keď mala kamoška celé tehotenstvo cs:0-1 a teraz ma cs:2-3 co to znamená :) aj by som sa mohla poradiť ona je 36+6tt

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, CS 0 je minimálny počet bodov, krčok je minimálne pripravený na pôrod. Čím vyšší počet bodov, tým je krčok viac pripravenejší na pôrod. V 37. týždni tehotenstva už môže byť cervikálne skóre vyššie. Cervikálne skóre však najviac používajú obvodný gynekológovia. Vrámci tehotenských poradní v nemocničných zariadeniach sa už rozpisuje celý vaginálny nález na pôrodných cestách.

 • Otázka

  , Autor:

  Dobrý deň ja by som sa chcela spýtať dneska som bola v poradni 38+3tt dozvedela som sa len toľko ze malej sa von ešte nechce potom mi tam niečo napisal co sa nedá absolútne prečítať a ku krčku mi iba napísal číslo 1-2 a vôbec neviem co to znamená..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám že hodnota 1-2 predstavuje cervikálne skóre, takže tam môžete mať napísané CS 1-2. Znamená to, že krčok je ešte nezrelý a pôrodné cesty nie sú ešte pripravené na pôrod. Do budúcna sa pri nejasnostiach nebojte pýtať vyšetrujúceho lekára.

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobry den, chcela by som sa spytat. Som v 8mom mesiaci tehotenstva a v tehotenskej knizke mam napisane rozmery panvy 25,26 31,18. Chcem sa spytat to su rozmery ktore som mala na zaciatku tehotenstva alebo celkove ze panva sa uz nemeni. Je sanca ze budem rodit cisarskym rezom? A ezte v knihe mam CS=1 co to znamena? Ak budem mat cislo 6 vraj idem uz rodit? Som 33 tyzden a par dni cize asi 34 nevieme to naisto pretoze lekar mi menil 2x termin porodu skrz babo ktore sa dlhsi cas neukazovalo.. Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané čísla sú rozmery panvy v centimetroch. CS je cervikálne skóre, ktoré vyjadruje stav krčka maternice vzhľadom k pôrodu. Na Váš týžden je to úplne v poriadku. S postupujúcim tehotenstvom krčok dozrieva, skracuje sa, mäkne, otvára sa. Jednotlivé parametre sa menia a CS sa zvyšuje. Áno, pri CS 6 a vyššom je krčok zrelý. Pri akýchkoľvek nejasnotiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • 36tt

  , Autor:

  Dobrý deň, som 36+0tt, poslednú poradňu u svojho gynekológa som mala v utorok 16.6., cervikálne skóre som mala 6b. Prvú poradňu v pôrodnici mám vo štvrtok 25.6.
  Posledné dva dni mávam bolesti v podbrušku a krížoch, najmä pri otáčaní na posteli, stvrdne mi pri tom aj bruško, a nie je to v pravidelných intervaloch. Dieťatko sa hýbe, plodová voda ani hlienová zátka netečie.
  Chcem sa preto spýtať, či stačí ísť na poradňu vo štvrtok, ak sa nič nezmení, alebo je potrebné ísť skôr, a taktiež či je CS 6b v poriadku alebo je vyššie.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak už máte ukončený 36. týždeň tehotenstva, nemusíte sa báť predčasného pôrodu. Ak nemáte pravidelné bolesti charakteru kontrakcií každých 5 - 7 minút, ak netečie plodová voda ani nekrvácate, stačí ísť na plánovanú poradňu.