Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,359 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • zamlčaný potrat

  , Autor: Zuzu85

  Dobrý deň pani doktorka. Som v 7. týždni tehotenstva. Na sonografii mi doktorka povedala že plod má 17 mm, ale že mu nevidí biť srdiečko. O 3 dni mám ísť na kontrolné sono a že ak sa nič nezmení, nechali by si ma hneď na hospitalizáciu za účelom vyčistenia maternice. Chcela by som sa spýtať, či by nebolo rozumné ešte pár dní počkať, či sa akcia srdiečka neobjaví, nakoľko svagrinej bolo vidieť akciu srdca plodu tiež až neskoršie. Nerada by som spravila hlúposť, že podstúpim kyretáž skôr, ako to je nevyhnutné. Za vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  v prípade nepravidelnej menštruácie sa môže stať, že ste otehotneli neskôr vzhľadom na poslednú menštruáciu a teda ešte v 7. t.g. nemusú byť vidieť akciu srdiečka. Pri pravidelnej menštruácii je to menej pravdepodobné. Obzvlášť ak veľkosť plodu zodpovedá danému týždňu - to je kľúčové. Ak veľkosť plodu zodp. 7 týždňu a nie je akcia je veľmi pravdepodobné, že pôjde o missed - teda zamĺkly potrat, ak je však plod menší bolo by ideálne ešte počkať.

Podobné otázky

 • Plod

  , Autor:

  Dobry večer.gynekologicka na sone nevidela embryo.podla kalkulačky som 6+4tt.videla vak aj zltkovy vak ale embryo nie.je to normálny nález?menštruáciu si zaznamenávam 2 roky cize viem kedy som zrejme mala ovulaciu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa Vášho opisu sa zrejme jedná o anembryomollu, čo je forma patologického tehotenstva, je to prakticky zamlčaný potrat. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Rada

  , Autor: odstránený používateľ

  Dobrý deň
  Podstúpila som KET (vklad 2 embrii)
  Moja posledná ms bola 4.7.
  Som 7+4 tt, mám potvrdené tehotenstvo, ale len 1 druhé sa prestalo vyvíjať a zostal prázdny gestačny vak, ide o to že už od 5 týždna mam špinenie, doktorka mi to odsledovala a uistila, že je všetko v poriadku dala mi injekciu a ktomu ascorutin 3x2. Okrem iného beriem aj estrofen, utrogestan a clexan.
  Pondelok som bola na kontrolu, kde mi znovu pichla injekciu a mam pokračovať liečbe, 1 plod sa vyvíja krásne aj rastie a druhý nie, povedala že je to vlastne odchádzajúce dvojča. Len moja otázka znie, dnes som začala krvácať a teraz neviem či mám znovu utekať k doktorke alebo počkať do kontroly (2.9) nič ma nebolí, len mi je trošku nevoľno.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva je pomerne časté a je spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ak je u Vás potvrdený zamlčaný potrat jedného z plodov, môže dôjsť k syndrómu miznúceho dvojčaťa alebo aj k špineniu, takto je mi však veľmi tažké sa objektívne vyjadriť. Ak je však krvácanie silnejšej intenzity, navštívil by som gynekológa skôr. Rovnako tak ho navštívte pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach.

 • Angelsound

  , Autor:

  Dobry den.chcela by som sa opytat ci mozem pouzivat angelsound dopler na odposluch srdiecka.nie casto len ak by som za cely den necitila pohyb aby ma uistilo ze srdiecko bije kedze,uz som raz mala zamlcany potrat.dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, pre Váš kľud si spomínaný UDOP môžete používať.

 • Romana

  , Autor:

  Dobrý deň bola som v druhom stave a doktor mi povedal že plod prestal rast a.pichol mi infekciu na spustenie menzesu...ale us prešiel tizden a vôbec nič....nekrvacam bola by posledná alternatyva či bi plod začal rásť ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o zamlčaný potrat (Missed Ab), akcia srdca nie je prítomná, znovu nedôjde k obnove rastu zárodku. S najväčšou pravdepodobnosťou bude aj tak potrebné realizovať vyčistenie dutiny maternice vrámci jednodňovej chirurgie. Je však veľmi ťažké sa objektívne vyjadriť bez poznania bližších informácii a okolností.

 • Zamlčany potrat

  , Autor: Matulka_C

  Dobrý deň, pán doktor minulý týždeň som vam pisala ze moj gynekolog nevidel akciu srdca dnes som bola znova a znova ho nevidel poslal ma na gyn.-porod. Odd nech sa na to pozri ci to nieje zamlcany potrat . Pozreli ma a pani doktorka videla male embryo vravela ze ci som nemohla otehotniet neskor ale nevidela to ruzovo kazala mi spravit si interne a anesteziologicke vysetrenie a ze mam prist 23.6 na vycistenie s tymi ze mi este spravi raz ultrazvuk... Moja otazka je preco sa to zamlcalo nekrvacam nespinim vobec ziadne priznaky na potrat.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Missed Ab, alebo teda zamlčaný potrat, je pomerne častým USG nálezom. Príčinu Vám nikto nepovie. Odporúčam po potvrdení zamlčaného potratu a doriešení stavu absolvovať hematologické a anesteziologické konzilium. Postupujte podľa odporúčaní lekárov.