Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,374 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • plánované tehotenstvo

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň,
  S manželom plánujeme ďalšie tehotenstvo, ale po poslednej skúsenosti mám trochu obavy. Máme jedného zdravého chlapčeka, ale druhé tehotenstvo nedopadlo dobre a 23. týždni bolo ukončené vyvolaným pôrodom pre závažné poškodenie plodu rozsiahlym ražštepom chrbtice spojeným s hydrocefalom, ktoré neboli zlúčiteľné so životom. V začiatku tehotenstva som prekonala silný zápal močových ciest kedy som brala atb. Nolicin a lieky od bolesti Algifen, robila som si sedavé kúpele v dosť horúcej vode a dokonca mi robili dvakrát rtg zuba to som ešte nevedela že som tehotná, asi v 4. mesiaci som prekonala virózu. Neviem či to mohlo mať vplyv na moje tehotenstvo. Preto sa obávam ďalšieho tehotenstva.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  veľmi ťažko sa určuje presná príčina vzniku spina bifida/rázštepu chrbtice. Predpokladá sa, že sa na vzniku spolupodieľajú genetické faktory aj faktory prostredia. Plod teda zdedí gény umožňujúce túto morfologickú vadu, čiže má istú predispozíciu, ale vývin patologického stavu spúšťajú faktory prostredia. Preto si myslím, že sa tehotenstva báť nemusíte, tento stav vo veľkej miere bol len náhodný a vôbec sa nemusí opakovať. Držím palce!

Podobné otázky

 • Plánované tehotenstvo

  , Autor: Mika

  Dobrý deň, chcem sa opýtať. Plánujeme druhé bábätko ale čáka ma aj preočkovanie v 30.rokoch na tetanus. Je lepšie počkať s preočkovaním alebo takéto očkovanie nemá vplyv na plod ak by sa nám podarilo otehotnieť? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, otehotnieť môžete hocikedy bez súvislosti s týmto očkovaním, dokonca je odporučené očkovanie tehotných s vakcínou záškrt-tetanus-čierny kašeľ, čo sa aj vo vyspelých krajinách, napr. USA, Veľká Británia, ... aj realizuje.

 • plánované tehotenstvo a koronavírus

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, aký je Váš názor na plánované tehotenstvo teraz v čase koronavírusu. Radšej niekoľko mesiacov počkať? Pracujem v rizikovom prostredí- v nemocnici, kde je momentálne vysoké riziko nákazy.
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, osobne si myslím, že o 9 kalendárnych mesiacov sa ukáže aj jeden z vedľajších efektov karantény. Podľa mňa nie je dôvod na odkladanie plánovaného tehotenstva. Ak ste samozrejme zdravá. Ak budete mať lepší pocit a tehotenstvo Vám neponáhľa, môžete prečkať pandémiu a následne plánovať tehotenstvo.

 • Plánované tehotenstvo a Ct

  , Autor: madelein

  Dobry den, s manzelom sa uz zopar mesiacov snazime o babatko, zatial neuspesne. Posledne obdobie ma trapi bolest hlavy, tento tyzden mam absolvovat CT vysetrenie mozgu. Bude to akurat +\- v obdobi ovulacie. Chcem sa informovat, po akej dlbe po vysetreni sa mozme pokusat dalej? Kedy to uz bude bezpecne- tj nebudem sa musiet bat ze to nejako ovplyvni plod?- teda ak by sa nam to podarilo... Kazdy mesiac je teraz vzacny a nechceli by sme vynechat par mesiacov... Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aspoň ten mesačný odstup by bol určite vhodný,
  tiež musíte mať samozrejme krytý genitál i vnútorné pohl.orgány počas vyšetrenia
  tiež dop. konzultáciu a prehodnotenie prípadne s avším lekárom-neurológom , kt. vám Ct doporučil, či to je nutné vzhĺadom na vysoko želanú graviditu.
  s pozdravom

 • Canesten v tehotenstve

  , Autor: Zunna

  Dobrý deň,
  práve som zistila, že som tehotná. Posledná menštruácia 15.7.2013. Nejde o plánované tehotenstvo (ale je chcené a tešíme sa), otehotnela som s najväčšou pravdepodobnosťou na 10ty deň cyklu. Pre vaginálnu mykozu som približne na 16ty deň cyklu užila vaginálne tabletu Canesten. Teraz mám obavy, či to nemôže plodu poškodiť z ohľadom na to, že viem, že pri prvom dieťati som nemohla použiť v prvom trimestri žiadnu antimykoticku liečbu.
  ďakujem za Váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  nie, určite jedna tableta vo včasnom štádiu tehotenstva dieťatku neublíži.