• plánované tehotenstvo

    , Autor: odbornik6

    Dobrý deň,
    S manželom plánujeme ďalšie tehotenstvo, ale po poslednej skúsenosti mám trochu obavy. Máme jedného zdravého chlapčeka, ale druhé tehotenstvo nedopadlo dobre a 23. týždni bolo ukončené vyvolaným pôrodom pre závažné poškodenie plodu rozsiahlym ražštepom chrbtice spojeným s hydrocefalom, ktoré neboli zlúčiteľné so životom. V začiatku tehotenstva som prekonala silný zápal močových ciest kedy som brala atb. Nolicin a lieky od bolesti Algifen, robila som si sedavé kúpele v dosť horúcej vode a dokonca mi robili dvakrát rtg zuba to som ešte nevedela že som tehotná, asi v 4. mesiaci som prekonala virózu. Neviem či to mohlo mať vplyv na moje tehotenstvo. Preto sa obávam ďalšieho tehotenstva.

    Dobrý deň,
    veľmi ťažko sa určuje presná príčina vzniku spina bifida/rázštepu chrbtice. Predpokladá sa, že sa na vzniku spolupodieľajú genetické faktory aj faktory prostredia. Plod teda zdedí gény umožňujúce túto morfologickú vadu, čiže má istú predispozíciu, ale vývin patologického stavu spúšťajú faktory prostredia. Preto si myslím, že sa tehotenstva báť nemusíte, tento stav vo veľkej miere bol len náhodný a vôbec sa nemusí opakovať. Držím palce!