Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,088 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Placenta profunda

  , Autor: briezka78

  Dobrý deň p. doktorka,
  mám na Vás nasledovnú otázočku. Momentálne som v 36.týždni tehotenstva. Moja placenta je aktuálne "placenta profunda" - moja doktorka namerala vzdialenosť placenty 15 mm od krčka. Preto sa chcem utvrdiť, či je to postačujúce na to aby som rodila spontánne, a nehrozili pri pôrode komplikácie. Či by ste radšej doporučila cisársky? Nemôže sa stať, že by dieťatko tu placentu pri samotnom pôrode vťahovalo do pôrodných ciest? Ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ak by bola vzdialenosť dolného pólu placenty skutočne len 1,5 cm od vnútornej bránky v termíne pôrodu je na zvážení vaginálny pôrod, osobne by som odporučila premeranie o týždeň a v prípade, že by sa placenta nevytiahla aspoň nad 3-4 cm od vnútornej bránky jednoznačne by som odporučila pôrod cisárskym rezom.

Podobné otázky

 • Placenta

  , Autor: Še

  Dobry den. Som v 21 tt a mala som krvave zaspinenie, bola som na pohotovsti, kde bolo vsetko v poriadku. Vraj mam len nizsie placentu, ktora by sa mala este vytiahnut. Podla pani Dr. na pohotovosti je to bezny nalez v mojom tt. V sprave placenta profunda - 18 mm od vnutornej branky. Mohlo to zaspinenie sposobit nizsie polozena placenta? Je potrebne pri dalsom zaspineni (nie krvacani) utekat ihned na pohotovost?
  Este by som sa chcela spytat ci musim dodrziavat nejaky kludovy rezim. Samozrejme tazke veci nedvihat. Mozem vykonavat bezne domace prace (utret prach, povesat pradlo) a ist na hodinovu prechadzku kazdy den?
  Dakujem za vasu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa nachádza placenta na prednej stene maternice, vplyvom rastu maternice sa placenta ešte môže vytiahnuť. Môžete fungovať normálne. Podľa opisu sa jedná o nízko nasadajúcu placentu, nie o vcestnú placentu. Ak Vám to nebolo vyslovene odporúčané, nemusíte dodržiavať kľudový režim, môžete vykonávať bežné činnosti, samozrejme nepreháňať to a nepreťažovať sa. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.