Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,641 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Genetické testy

  , Autor: Merteuil

  Dnes sme volali po výsledky genetických testov. Dopadli negatívne, ale doktor povedal, že je tam odporúčanie zopakovať ich v 15. týždni - čiže o týždeň. Ale že keďže vyšli negatívne, nebudeme to siliť. No nerozumiem tomu... tak potom načo to odporúčanie???

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  veľmi pravdepodobne ide o dodatok k vyšetreniam, nemusíte sa znepokojovať.

Podobné otázky

 • Amniocentéza

  , Autor: Lukya

  Dobrý deň prajem. Pani doktorka chcem sa opýtat som v 18tt mam za sebou geneticke testy z dvodu zlých screeningových výsledkov prve mi vysli 1:260 a tie druhe 1:15. Mam 33rokov v poznamke je riziko DS je vyssie ako je ocakavane len podla veku matky ale ten druhý výsledok ma zaskocil že to čislo je pomerne dost velký rozdiel...rozhodujem sa o amniocenteze ale neviem ci nie je lepsie pockat na morfologický uzv ktorý mam v 21týždni..pretože mam strach z niakych nasledkov po amniocenteze i ked viem že amniocenteza vie výlučit skoro na 100% dane riziko. dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  morfologický UZV sa bude realizovať za každých okolností ale v 21tt
  ak je podozrenie na nejaké gen.ochorenie, dop. sa urbiť amnioentézu ešte pred týmto obdobím, aby bol priestor na ďalší prípadný možný zásah
  riziká amniocentézu sú dnes veľmi nízke i pre plod i pre vás,
  ako správne uvádzate ,len amniocentéza vám stopercentne zodpovie otázku či je plod v poriadku, či v súvisloti s DS alebo iným ochorením...
  je na zvážení vás a vášho partnera či sa pre amniocentézu rozhodnete, z odborného hladiska treba prihladnuť k tomu čo vám doterajšie výsledky povedali a tiež to skonzultovať s vaším lekárom,
  s pozdravom

 • Genetické testy

  , Autor: Merteuil

  Dobrý deň,
  uvádzam nižšie moju otázku a Vašu odpoveď. Ešte dopĺňam, že doktor ma na žiadne ďalšie vyšetrenie za týmto účelom neobjednal. Do ďalšej poradne idem až v 20. týždni. Je to v poriadku?


  Merteuil, 19.07.2013 (19:20) Dnes sme volali po výsledky genetických testov. Dopadli negatívne, ale doktor povedal, že je tam odporúčanie zopakovať ich v 15. týždni - čiže o týždeň. Ale že keďže vyšli negatívne, nebudeme to siliť. No nerozumiem tomu... tak potom načo to odporúčanie???

  Odpovedá: MUDr. Lenka Reismüllerová
  Dobrý deň,
  veľmi pravdepodobne ide o dodatok k vyšetreniam, nemusíte sa znepokojovať.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  skríning vrodených vývojových chýb pozostáva z viacerých vyšetrení: konkrétne z ultrazvuku, z prenatálneho skríningu v I. trimestri (medzi 10+1 - 13+6) kedy sa robí odber krvi na PAPP A a ďalši odber je na začiatku II. trimestra a robí sa v rozmedzi 14+0-15+6, ide o tzv. tripple test. Následne sa hodnoty zadávajú do systému a určuje sa riziko vrodených vývojových chýb. Preto nerozumiem a čo konkrétne ide ale predpokladám, že váš pán doktor vie presne čo robí.

 • geneticke testy

  , Autor: zuziku

  Dobry vecer,
  chcem sa spytat, nakolko su podla vas spolahlive testy, ktore sa robia pri skriningoch na rozne choroby a kedy je treba absolvovat amniocentezu. Mam 35 rokov a vsetky testy doteraz boli v poriadku - krv a utz v 12.tt, bola som aj na prvotrimestralnom skriningu u dr. Cunderlika - ten mi meral nosovu kosticku, siju a nejaky protiprud krvi ( ja tomu nerozumiem) a aj triple testy boli v poriadku - down mi vysiel 1: 9700 a razstep 1:5000. Chcem vas poprosit o vas nazor - ci by ste isli na amnio alebo nie...Pytam sa preto, ze mam strach - zazila som falosny pozitivny test - pri predchadzajucom tehotenstve - mala som downa 1:2, amnio bola nakoniec negativna, no do dvoch tyzdnov po amnio som potratila...Dakujem vam velmi pekne za nazor a radu - uz nie prvu:-)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň prajem,
  vo vašom prípade ide teda o čisto vekovú indikáciu na amniocentézu, dľa doporučených postupov by ste amnniocentézu mali absolvovať. Ak vám však mám poradit len na základe môjho osobného /nie odborného/ názoru asi by som vo vašom prípade absolvovala najprv morfologický ultrazvuk v 19-20 týždni gravidity a na základe jeho výsledkov by som sa rozhodla. Ak by bolo všetko v poriadku asi by som amniocentézu odmietla.