Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,380 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Missed abortion

  , Autor: any

  Dobrý deň,
  včera som bola na prvom sone v 10tt,bábätko sa bohužiaľ nevyvíja..Lekár videl iba gest.vačok rozmerov 19 x18 mm,čo zodpovedalo iba 5tt.
  Dnes som bola v nemocnici objednať sa na kyretáž,ponúkli mi možnosť počkať,či nepotratím spontánne,keďže nekrvácam,vraj je risk nasilu otvárať kŕčok,ak chcem v budúcnosti deti..Rozhodla som sa teda čakať,ale mám trochu aj obavy,či som sa rozhodla správne..Aký máte na to názor vy prosím,myslíte,že je možnosť,že sa môžem vyčistiť sama?Stretla ste sa s podobným prípadom?Čítala som,že od odumetia plodu ho telo vylúči za 2-6 týždňov,v mojom prípade je to už piaty tt od odumretia..Keď mi včera dr.robil sono zo spodu,odvtedy ma trochu pobolieva v krížoch a aj v podbrušku ako pred menštruáciu,dúfam,že to príde samé a zvládnem to prirodzene.. :-( Ďakujem za váš názor...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  názory na spontánny potrat v tomto prípade sú rôzne, a naozaj neexistuje jednoznačný názor. Osobne by som počkala maximálne pár dní. Na jednej strane určite inštrumentálna revízia resp. kyretáž nie je pre telo najvhodnejší spôsob ako sa vysporiadať s odumretým plodom na druhej strane ide o prevenciu intrauterinnej/vnútromaternicovej infekcie.

Podobné otázky

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý deň, bola som dneska na USG a pani doktorka mi povedala, že nevidí akciu srdiečka a že mám ísť za svojím gynekológom, lenže pán doktor nemá ultrazvuk. Pani doktorka mi povedala ze som v 8 týždni tehotenstva. Čo mám v takom prípade robiť? Bojím sa preto že som už jedno bábätko stratila. Viete mi poradiť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak nie je prítomná akcia plodu v 8. týždni, jedná sa zrejme o Missed abortion. Ak Váš obvodný gynekológ nemá ultrazvuk, s výmenným lístkom by Vás mal odoslať do zdravotníckeho zariadenia, kde sa potvrdí diagnóza a stanoví sa další postup.

 • Kožné testy na alergiu v tehotenstve

  , Autor:

  Dobrý deň, v 7 týždni tehotenstva som bola na imunológii a spravili kožné testy na alergiu, alergickú reakciu som mala minimálnu (drobné začervenanie). Ja som si, bohužiaľ, neuvedomila, že to môže byť v tehotenstve problém a lekár ma na to neupozornil. Následne bolo u mňa zistene missed abortion, časovo to cca sedí na čas testov. Mohli mať podľa Vás tie kožné testy až taký vplyv na plod? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže neviem, čo všetko bolo u Vás testované, neviem Vám jednoznačne odpovedať. Môže to byť len zhoda náhod. Do budúcna však odporúčam, aj možné, tehotenstvo hlásiť každému lekárovi.

 • Tehotenstvo

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, 5. 2. 2019 mi bola robená kyretáž z dôvodu missed abortion. V tom čase som mala byť v 16.tt., avšak veľkosť bábätka sedela približne na 13.tt. Bolo to moje prvé tehotenstvo. Po kyretáži som bola na kontrole pri svojej pani doktorke, všetko bolo v poriadku. Boli sme aj na genetike a hematológii, z genetiky sme mali výsledky v poriadku a za hematológiou ešte čakáme, ale myslím, že aj tam to bude v poriadku a len nám povedia, že proste sa to stalo...Pani doktorka mi na moju otázku, kedy môžeme s manželom znova rozmýšľať o bábätku povedala, že najskôr o 4 mesiace (koľko trvalo tehotenstvo, toľko pauza). Avšak pred 6 dňami som si urobila tehotenský test a vyšiel pozitívny. Niekoľko dní som mala ružovkastý, miestami svetlohnedý až mliečny hlien, výtok (zhruba v tých dňoch som mala dostať menštruáciu). Mám veľké obavy z toho, čo teraz bude. Objednala som sa 30.5 na vyšetrenie, ale veľmi sa bojím toho, čo mi povie. Aký je Váš názor? Je moja maternica už pripravená na ďalšie tehotenstvo? Myslíte, že teraz by to mohlo vyjsť a že bude tehotenstvo aj vývoj bábätka prebiehať v poriadku? Alebo sa mám pripraviť na to, že mi nepovie nič dobré? Nechcem si tým opäť prejsť. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po zákroku sa odporúča vyčkať aspoň 2 - 3 menštruačné cykly z dôvodu regenerácie maternice a lepšieho pripravenia na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Pri príliš skorom otehotnení po zákroku sa zvyšuje riziko potratu, ale aj normálne tehotenstvo nie je vylúčené.

 • Zvýšené hodnoty MPV a potrat

  , Autor: Aviska

  Dobry den, v 10 tt mi zistili MA podla veľkosti k zástave srdca došlo v 9tt avsak námatkovo som si pozrela výsledky krvy ktore mi robili v 7tt a vsimla som si zvýšené MPV kde pri norme 7.8-11.00 moje hodnoty boli na hranicou 11.30 mohlo toto byt príčinou potratu a mam dat sledovať tieto hodnoty v ďalšom tehotenstve? Dakujem Andrea

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, MPV, teda stredný objem krvných doštičiek nemá žiadny dokázaný vzťah k riziku potratu ani vzniku cievnych ochorení. Vaše hodnoty MPV sú v poriadku, dá sa povedať že na hornej hranici normy. Ak dôjde k spontánnemu potratu do 12 týždňa tehotenstva, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jednalo o genetickú poruchu. Ak však ešte raz dôjde k Missed Abortion alebo spontánnemu abortu, odporúčam hematologické a endokrinologické vyšetrenie.

 • Kyselina listova 10 mg

  , Autor: Mamakk

  Dobry den,
  Som tehotna v 9 tyzdni teh. Je to moje 3. tehotenstvo. Prve tehotenstvo prebehlo bez problemov, pocas neho som v 10. tyzdni mierne spinila, na zaklade coho som uzivala 1 davku Duphaston + Guajacuran.
  Druhe tehotenstvo bolo ukoncene v 9. tyzdni kyretazou z dovodu missed abortion. Momentalne, vzhladom k predchadzajucemu priebehu tehotenstiev a vzhladom na moj vek (40) mi lekar predpisal Duphaston do ukoncenia 1. trimestra a 3x denne 10 mg kyseliny listovej. Znepokojuje ma mnozstvo kyseliny listovej, nakolko bezne vyzivove doplnky pre tehotne obsahuju 400-800 mikrogramov kyseliny listovej. Nemoze davka 30 mg ublizit plodu, alebo mne? Preco mozem mat predpisanu tak vysoku davku?
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň
  bežne sa doporučuje užívať 10 mg denne, čiže 1X1 tbl, nevime prčo vám váš lekár predpísal toto vyššie dávkovanie, vitamín je však vo vode rozpustný a vylučuje sa močom, čiže žiadne predávkovanie nie je možné.Dávka by teda nemala ublížiť vám ani plodu, domnievam sa , že váš lekár sa stretoil v rámci praxe s nejakým zahraničným doporučením , preto vám takto vyššiu dávku predpísal, avšak ak máte nejasnosti ,radšej by som vaše obavy skonzultovala s ním ,aby ste vedela presne
  s pozdravom