Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • oxyphillin

  , Autor: sonike

  Dobrý deň,chcela by som sa spýtať na Váš názor.Som v 30 týždni tehotenstva,od začiatku si pichám fraxiparine 0,3,momentálne som prešla na 0,4.A k tomu mi môj doktor predpísal ešte oxyphillin,ktorý mám užívať 3krát denne (pán doktor mi ich predpísal na dve denne,objednal ma na vyšetrenie do nemocnice,pretože sa mu zdalo že mám menej plodovej vody.v nemocni mi pán doktor povedal že je všetko v poriadku ale dávku mi zvýšil na tri denne.)Len v letáku k liekom som sa dočítala,že je nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy.Tak som sa trošku zľakla,či to nemôže nejak ublížiť dieťatku..Aj keď verím že môj doktor by mi nepredpísal niečo zlé,ale pre "dobrý pocit" by som chcela počuť aj názor iného odborníka.Za odpoveď Vám ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  Oxyphilin je liek, ktorý tehotným ženám veľmi častokrát píšeme na zlepšenie prietoku a teda v konečnom dôsledku na zlepšenie stavu plodu. Nemusúte sa vôbec obávať. Držim palce a do pôrodu bezproblémové tehotenstvo prajem!

Podobné otázky

 • Rast plodu a Oxyphyllin

  , Autor: lenkatd

  Dobrý deň,
  aktuálne som v 35 tt v ktorom som absolvovala ultrazvuk u lekára - chcem sa teda opýtať či sú zistené hodnoty v norme - váha: 2278 g, RI: 0,68, BPD: 8,17 (34/4), AC 28,62 (32/4) a FL (alebo RV?) 6,83 (35/1). V 34 tt som bola taktiež na ultrazvuku kde mi lekár povedal, že dieťa je príliš malé 1600g (v 30 tt malo 1200g), lekár mi odvtedy nasadil užívať liek Oxyphylllin 2x denne, no v príbalovom letáku je informácia, že liek sa v tehotenstve brať nemá, je kontraindikovaný, takisto pri nízkom tlaku ktorý mám. Rovnako z popisu lieku mi nie je celkom jasné, prečo by mal byť pre dieťa prospešný. Liek som zatiaľ nebrala, no rada by som počula aj váš názor - vidíte opodstatnenie v užívaní daného lieku pokiaľ dieťa týždeň od týždňa rastie, resp. priberá na váhe? Do oficiálneho termínu pôrodu nám ostávajú ešte 4 týždne.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Oxyphillin sa zvykol používať na rozšírenie ciev v pupočníku, aby lepšie prúdila výživa k plodu pri diagnóze patologických prietokov alebo rastového zaostávania plodu spolu s Magnéziom a glukózou. U nás sme používali Syntophyllin. Z vami uvedených nameraných hodnôt sú prietoky v poriadku (vidím ale iba RI, čo je rezistenčný index, ostatné hodnoty neuvedené), obvod hrudníka je trošku menší, ako by vo Vašom týždni tehotenstva mal byť, ale nemusí to ešte nič znamenať. Plod najviac rastie posledné 3 - 4 týždne, t.j. v 37 - 40 tt. O prospešnosti daného lieku, ako aj v prípade nejasností sa poraďte so svojím obvodným gynekológom, ktorý má k dispozícii všetky Vaše vyšetrenia a vie Váš stav zhodnotiť komplexnejšie a najobjektívnejšie.

 • Hypotrofia - váha plodu

  , Autor: lenkatd

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, nakoľko ma môj gynekológ na poslednej poradni informoval, že váha dieťaťa sa mu na 34 tt nevidí - 1600 gramov a v tehotenskom preukaze mám zapísané hypotrofia - či sa mám nejako výrazne obávať a stresovať. Pre objasnenie, plod bol od začiatku menší, avšak doteraz ma lekár stále ubezpečoval o tom, že je to v norme aj vzhľadom na mňa (prvorodička, 28 rokov, 158 cm, začiatok tehotenstva s váhou pod 50 kg - aktuálna váha 56,2 kg, pri narodení som sama vážila 3020g/49cm). Stehenná kostička bola od začiatku menšia, v 30 tt sme mali 1200 gramov = čiže bábo/dievčatko priberá (ale evidentne svojim tempom, ktoré už podľa môjho gyn. nie je dostatočné). Lekár mi kázal "poctivo brať lieky" = 1x denne Anopyrin, 2x denne Oxyphillin, 2x denne Magnerot a polyvitamíny keď nechcem ísť ležať do nemocnice + poslal ma na interné vyšetrenie "ak by bolo treba operovať". Nič viac mi o tom nepovedal i keď som argumentovala aj možnou odchýlkou na ultrazvuku a pod. Sama sa cítim v poriadku a stravujem sa normálne. Prosím, čo si o tom myslíte a čo mi odporúčate? Lebo aktuálne som z celej situácie dosť vystresovaná. Termín pôrodu mám od začiatku určený na 6.1.2019 (teda neviem či mi ten tt vôbec sedí). Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vo všeobecnosti najprv vylučujeme všetky možné patológie až potom sa po vylúčení zhodnotí, že plod je konštitučne menší. Nemusíte sa obávať ani stresovať. Dodržujte odporúčania Vášho obvodného gynekológa.
  Anopyrin neodporúčam užívať, keď ste už v 34 týždni tehotenstva, ale poraďte sa so svojím obvodným gynekológom, ktorý Váš stav pozná najlepšie a vie o Vás naviac. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach ho kontaktujte.

 • Prietoky a lieky

  , Autor: lenkatd

  Pozdravujem,
  rada by som sa opýtala na váš odborný názor ohľadom mojej situácie. Pre objasnenie, som prvorodička (28 rokov) a ešte pred 30tt mi môj gynekológ kontroloval prietoky v cievach plodu. Povedal mi, že je to síce v norme (ľavá strana hraničná), ALE s predikciou zhoršenia stavu, preto mi predpísal Anopyrin 1x denne. (do konca tehotenstva, s tým, že 2 týždne pred termínom pôrodu vysadiť). V príbalovom letáku lieku je však výslovný zákaz pre ženy najmä v poslednom trimestri tehotenstva nakoľko liek "vážne ohrozuje plod, matku" + komplikácie pri pôrode. Samozrejme, bála som sa liek užívať a na ďalšiu poradňu som to svojmu gyn. aj povedala - reagoval typom: "mne ak niečo povie môj lekár je to pre mňa sväté." V každom prípade opäť skontroloval prietoky (stav sa nezhoršil), no konštatoval aj cievu v pupočníku mimo ofic. normu, a preto mi k predpísanému Anopyrinu pridal ešte 2x denne Oxyphillin s tým, že sa nemám báť a mám brať tie lieky.. Samozrejme ma zaujímal najmä stav dieťatka, či je to vyslovene nutné, či je dieťa málo vyživované, či váha dieťaťa je pod normu a pod. Povedal, že všetko je v norme (bábo má síce o 150 gramov menej podľa tabuľky - sám lekár však zhodnotil, že na mňa je to úmerné - nakoľko som tehotenstvo začala s váhou pod 50 kg a meriam 158 cm + rovnako v rodine sme poväčšine nízky), ale ide o prevenciu. Chcem sa teda opýtať či je teda táto prevencia ( = vo forme tabletiek 3x denne) v mojom prípade nutná? Nemôžu tieto lieky poškodiť, resp. skomplikovať vývoj bábätka, tehotenstvo, pôrod? Takisto, je normálne, že ma v priebehu každej poradne môj lekár kontroluje ultrazvukom (zatiaľ celkom 5x)? Súčasne by som sa chcela ešte informovať aj na preventívnu liečbu čapíkmi v prípade pozitívneho Streptoccocus agalactiae (výter mi bol robený tiež pred 30tt), lebo som sa dočítala, že preventívne podávanie liekov na streptokoka v tehotenstve nemá zmysel (nakoľko sa môže objaviť aj zmiznúť a pre dieťa v brušku nepredstavuje ohrozenie), a preto sa podávajú antibiotiká až pri pôrode. Zatiaľ žiadne z uvedených liekov neberiem, no neviem ako reagovať na ďalšej poradni, prirodzene sa obávam o bábo a z celej situácie som v strese (doteraz nemal nikto z okruhu mojich známych v tehotenstve podobnú skúsenosť a kamarátkam, ktoré rodia v podobných termínoch ich gyn. prietoky zatiaľ vôbec nekontrolovali). Vopred teda ďakujem za vašu odpoveď, Lenka.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Anopyrin je v III. trimestri kontraindikovaný a nemá sa užívať, v prípade nutnosti operačného ukončenia tehotenstva, ale aj pri spontánnom pôrode by bola krvná strata oveľa vyššia a mohlo by dôjsť ku komplikáciám. Ak má pacientka hematológom diagnostikovanú nejakú formu trombofílneho stavu a hematológom je odporúčaná liečba, pacientkám sa aplikuje počas tehotenstva nízkomolekulárny heparín. Ak je obvodným gynekológom diagnostikovaný patologický prietok, pacientka sa odosiela na vyššie pracovisko, kde sa počas hospitalizácie rovnako používa nízkomolekulárny heparín, ako aj magnézium vnútrožilovo. Ak sú prietoky namerané obvodným gynekológom vrámci poradní v poriadku, nie je nutná žiadna liečba ako prevencia. Oxyphyllin je v tehotenstve kontraindikovaný. Čo sa týka liečby Streptococcus agalactiae, dočítala ste sa správne. Ak je čo i len raz v priebehu tehotenstva zistený z výteru, aj keby bol ďalší výter v poriadku, berie sa už výter ako pozitívny a pri príjme na pôrodnú sálu až do pôrodu sa podávajú antibiotiká vnútrožilovo, samozrejme také, ktoré neškodia plodu. Definitívne sa táto baktéria prelieči až po odstavení materského mlieka.