• pôrod po sekcii

    , Autor: jana44

    Dobrý deň. Môj prvý pôrod prebehol sekciou, dôvodov na sekciu bolo niekoľko:
    - malá bola otočená KP
    - mala som slabú teh. cukrovku
    - rok pred tehotenstvom mi bola robená laparoskopia /vyrezávali sa ložiská endometriozy/ kvôli neplodnosti
    - otehotnela som po hormonálnej stimulácii
    Teraz som opäť tehotná. Rozdiel medzi oboma pôrodmi bude presne 5 rokov. Jazvu mám krásne zahojenú, nebolí ma.. Momentálne som v 28 tt. Tehotenskú cukrovku nemám, otehotnela som prirodzene bez liekov.
    Veľmi by som chcela rodiť spontánne, nakoľko som sa po prvej sekcii veľmi zle zotavovala. Môj gynekológ je však opačného názoru a o prirodzenom pôrode nechce ani počuť. Ja si však myslím, že 5 rokov je už dosť dlhá doba aby bola jazva riadne zahojená. Rada by som preto počula aj váš názor na pôrod po sekcii, aké sú tam riziká atď. V žiadnom prípade nechcem ohroziť dieťa a ak to je nutné vydržím aj druhý cisársky. Ďakujem

    Dobrý deň,
    jediný dôvod kvôli ktorému bol pôrod ukončený cisárskym rezom bolo otočenie plodu koncom panvovým. Tehotenská cukrovka, ani stav po hormonálnej stimulácii ani laparoskopia v minulosti nie sú dôvodom k cisárskemu rezu. Ak bude vaše dieťatko otočené hlavičkou je možné viesť pôrod vaginálne avšak závisí od odhadu hmotnosti v čase pôrodu a od toho aká bude hrúbka jazvy pri nástupe kontrakčnej činnosti (nie je podstatné ako jazva vyberá zvonka ale aké je hrubé myometrium/ teda svalovina maternice). V 28 týždni gravidity je však priskoro hovoriť o spôsobe pôrodu, v zásade by som sa však nevyjadrovala jednoznačne a ani rezolútne neodmietala vaginálny pôrod. Riziká vaginálneho pôrodu po cisárskom reze spočívajú v ruptúre/roztrhnutí maternice, no nie je to bežné a zväčša sa dajú ultrazvukovo oddifenecovať pacientky u ktorých je riziko vyššie a u týchto následne urobiť cisársky rez.