Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,408 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • cisarsky rez.

  , Autor: adusska

  Dobry den!Som v 19tyždni teh.prve dietatko som mala cisarskym pred 9rokmi,lebo mi nezostupvala,povedali mi že mam uzku panvu.teraz mi panvu merali,ale nepovedali že je uzka.Aka je pravdepodobnost,že aj druhe bude cisarskym?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  je to ešte priskoro sa k tomu vyjadrovať. Závisí od toho ako bude prebiehať toto tehotenstvo, ako hrubá bude jazva po cisárskom reze a aký bude odhad hmotnosti plodu v termíne pôrodu. Podľa všetkých týchto parametrov sa bude rozhodovať či sa skúsi rodiť vaginálne alebo bude primárne zvolený cisársky rez.

Podobné otázky

 • Cisarsky rez

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor. V minulosti som mala operaciu posvy po úraze. Veľké vnútorné aj vonkajšie šitie, stratila som aj vela krvi. V sukromnom živote mam tiež problém, bolest pri sexe, som úzka. Dlho sa mi to hojilo. Bohužiaľ ma tak uzko zosili. Momentálne som v 34tt. Moc sa bojim, ze to moje pozosivane porodne cesty nevydržia a stratim zas vela krvi. Rada by som sa tomu vyhla. Chcela by som sa teda spýtať, ci je to podla vás indikácia na cisarsky rez. Ci sa mam o tom porozprávať s mojim gynekologom. Nikdy ma nekontroloval zo spodu aj ked ma palpacne vysetroval som mala velke bolesti. Dakujem vam za odpoved a za vas názor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bolo u Vás v minulosti rozsiahlejšie traumatické poškodenie a poranenie pošvy, je vhodné porozmýšľať o vedení pôrodu cisárskym rezom. Takto sa Vám k tomu neviem objektívnejšie vyjadriť.

 • 3.sc

  , Autor:

  Dobry den... S manzelom planujem dalsie dietatko tak cca o rok. Ale 1.dieta som mala pred 12.rokmi cisarskym, 2.dieta pred dvomi rokmi cisarskym. Aky mate prosim nazor na dalsi cisarsky? Listujem, googlujem, citam, hladam o 3cisarskych rezoch co najviac, ale nazory sa líšia... Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každé ďalšie tehotenstvo po dvoch cisárskych rezoch je rizikové. V dnešnej dobe však nie je výnimočné, ak robíme tretí cisársky rez. Ak ubehli dva roky od posledného výkonu a plánujete aj tretieho potomka, môžete sa začať snažiť, jazva na maternici je vyhojená.

 • Porod

  , Autor: Dana

  Dobry den
  Rodila som v roku 2016 akutnym cisarskym, po 3 rokoch ma caka dalsi porod a zaujima ma ci je velky plod jednoznacnou indikaciou k dalsiemu cisarskemu. Ak ano od akej velkosti respektive od kolko kg? Chcela by som rodit prirodzene. Aktualne ma babo 1430g. Som 28+0.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak budú splnené podmienky pre spontánny pôrod po predošlom pôrode cisárskym rezom, tzv. VBAC, môžete rodiť spontánne. Ak bude plod väčší ako 4000 g na USG v termíne, vhodnejšie bude urobiť cisársky rez.

 • cisársky rez

  , Autor: odbornik6

  dobrý deň, Ďakujem za odpoveď :-) ešte by sm sa chcela opýtať ako to je s cisárskym rezom keď v pôrodnici kam idem rodiť sa poradne nerobia, do pôrodu chodím k mojej lekárke a tá mi povedala, že 80-90% to vyzerá opäť na cisársky rez. a keď začnem mať bolesti tak mám ísť rovno do pôrodnice. nie je potrebné v pôrodnici cisársky rez nejako naplánovať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  v tomto prípade vám neviem doporučiť nejaký postup, zväčša sa chodí do poradne na proacovisko skôr, ak to vo vašom prípade nefunguje , poraďte sa s vaou lekárkou, pretože je vhodné mať i krvné odbery pre spinálnu anestézu , ak by sa robil opäť SC a podobne.
  samozrejme ak by odtiela plod,.voda, začala by ste maž prav.kontrakcie, krvácanie, či intenzívnu bolesť v rane, aleo by ste necízila ldhšie pohyby plodu určite treba ísť rovno na pôrodnicu.
  s pozdravom

 • pôrod po sekcii

  , Autor: jana44

  Dobrý deň. Môj prvý pôrod prebehol sekciou, dôvodov na sekciu bolo niekoľko:
  - malá bola otočená KP
  - mala som slabú teh. cukrovku
  - rok pred tehotenstvom mi bola robená laparoskopia /vyrezávali sa ložiská endometriozy/ kvôli neplodnosti
  - otehotnela som po hormonálnej stimulácii
  Teraz som opäť tehotná. Rozdiel medzi oboma pôrodmi bude presne 5 rokov. Jazvu mám krásne zahojenú, nebolí ma.. Momentálne som v 28 tt. Tehotenskú cukrovku nemám, otehotnela som prirodzene bez liekov.
  Veľmi by som chcela rodiť spontánne, nakoľko som sa po prvej sekcii veľmi zle zotavovala. Môj gynekológ je však opačného názoru a o prirodzenom pôrode nechce ani počuť. Ja si však myslím, že 5 rokov je už dosť dlhá doba aby bola jazva riadne zahojená. Rada by som preto počula aj váš názor na pôrod po sekcii, aké sú tam riziká atď. V žiadnom prípade nechcem ohroziť dieťa a ak to je nutné vydržím aj druhý cisársky. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  jediný dôvod kvôli ktorému bol pôrod ukončený cisárskym rezom bolo otočenie plodu koncom panvovým. Tehotenská cukrovka, ani stav po hormonálnej stimulácii ani laparoskopia v minulosti nie sú dôvodom k cisárskemu rezu. Ak bude vaše dieťatko otočené hlavičkou je možné viesť pôrod vaginálne avšak závisí od odhadu hmotnosti v čase pôrodu a od toho aká bude hrúbka jazvy pri nástupe kontrakčnej činnosti (nie je podstatné ako jazva vyberá zvonka ale aké je hrubé myometrium/ teda svalovina maternice). V 28 týždni gravidity je však priskoro hovoriť o spôsobe pôrodu, v zásade by som sa však nevyjadrovala jednoznačne a ani rezolútne neodmietala vaginálny pôrod. Riziká vaginálneho pôrodu po cisárskom reze spočívajú v ruptúre/roztrhnutí maternice, no nie je to bežné a zväčša sa dajú ultrazvukovo oddifenecovať pacientky u ktorých je riziko vyššie a u týchto následne urobiť cisársky rez.