Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,760 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • skracovanie

  , Autor: odbornik6

  dobry den chcela by som sa spytat prve teh.som mala skrateny krčok od 20t.t nemala som žianu infekciu nic teraz som druhy krat teh.doktor mi vravel že sa mam šetrit lebo zas mi to hrozi može to bit dedicne moja mama to mala tiež.a ta si pozor nedavala robila vsetko aj v zahrade okopavala vsetko nesetrila sa a donosila nas do 38.t.t može bit že krcok sa skrati a ostane taky už do porodu aj keby sa nešetrim pri prvom tehotenstve som sa šetrrila a ked som isla rodit som mala problemy s otvaranim skoro dva dni som sa len otvarala a to som ho mala skrateny od 20t.t a bol rovnaky aj v 41t.t som malu prenasala 3dni až ked bolesti prišli tak tažko som sa otvarala

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  to ako bude vaginálny nález ďalej progredovať je veľmi individuálne. Na vašom mieste by som však dodržala odporúčania lekára a dodržiavala kľudový režim. "Prenášanie" 3 dni nie je v skutočnosti prenášanie ale pôrod v termíne pôrodu. A pre bábätko je určite lepšie 3 dňové prenášanie ako predčasný pôrod.

Podobné otázky

 • Plodová voda

  , Autor: Dada31

  Dobrý deň pán doktor.
  Momentálne som podľa UZV 35+2, v 29 týždni som bola hospitalizovaná kvôli zníženému prociťovaniu pohybov, pri vyšetrení mi zistili skracovanie krčka najprv na 22 mm neskôr na 8 mm a otvorená voľne pre prst. Mala som nariadený kludovy režim, Utrogestan 200mg 2x1, magnezium 3x2 plus magneziové infúzie, počas hospitalizácie som dostala aj kortikoidovu terapiu v 29 týždni. Po mesiaci ma prepustili domov s tým aby som pokračovala v terapii. Po prepustení som sa hlásila u obvodného gynekológa ktorý nameral krčok 25 mm a mala som pokračovať v liečbe a kľudovom režime.
  V piatok večer som si našla viac mokrú vložku ako zvyčajne a doma som mala Temešvaryho roztok od môjho gynekológa tak som vložku otestovala a tá ozelenela. Dala som si novú vložku a išla do nemocnice. V nemocnici všetky testované vložky vyšli negatívne, na UZV sa doktorke nezdalo, že by bolo menej plodovej vody tak mi urobili ster tampónom z klenby, ktorý vyšiel pozitívny na plodovú vodu, napojili ma na CTG vyšetrenie ktoré vykazovalo kontrakcie. Po troch hodinách sa ale kontrakcie skončili a bola som kontinuálne napojená na CTG ktoré bolo v poriadku a dostala som infúziu magnezia. Po troch hodinách ma doktorka vyšetrila bola som otvorená na 2 cm a ma hospitalizovali. Dostávam antibiotika Penicilín každých 6 hodín. Utrogestan a magnezium mám momentálne vysadené a dostávam len tie antibiotiká a povedali mi, že budeme čakať či sa to rozbehne alebo ešte vydržíme a že sa to považuje, že tá plodová voda odteká. Včera mi testovali jednu vložku lebo som mala pocit že mi niečo stále tečie a bola aj mokrá len pri testovaní vyšla tiež negatívna. Včera večer som dostala nepravidelne bolesti a začala som mať taký svetlohnedý výtok, ktorý pretrváva doteraz a bolesti raz sú raz nie. O všetkom som informovala lekára ten tvrdí, že máme len čakať. Krvné výsledky na zápal sú zatiaľ v norme každý deň. Chcem sa spýtať na Váš názor, súhlasíte s takýmto postupom liečby. Dá sa považovať že mi plodová voda odteká z toho steru tampónom keď vložky vychádzajú negatívne? Nemôžu tie antibiotika nejakým spôsobom mať zlý vplyv na bábätko? Je možné že plodová voda trochu odtečie a potom nie, momentálne mám ten výtok a ťažko sa mi identifikuje či mi tečie aj voda. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jedná sa u Vás o tzv. ventilový odtok plodovej vody, kedy jednorázovo odtečie malé množstvo plodovej vody, následne sa otvor v plodových obaloch pritlačí a akoby zaslepí a voda netečie. Ste v týždni tehotenstva, kedy sa ešte jedná o hraničný predčasný pôrod, ale je to určite lepšie, ako by ste boli v 29. týždni tehotenstva. Podávanie antibiotík je v tomto prípade štandardné a má za úlohu predísť rozvoju infekcie, takže antibiotiká majú dobrý vplyv na plod. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

 • Skracovanie krčka

  , Autor: Michaelita

  Dobrý deň, pán doktor,
  som v 10+1tt. Od začiatku tehotenstva mám problém so streptokokom. Beriem duphaston a doktorka mi kázala brať len probiotiká Gynophilus. Niekedy je môj stav lepší, inokedy zasa nie. Chcem sa spýtať nemôže streptokok uškodiť tehotenstvu, prípadne spôsobiť potrat, či predčasný pôrod alebo skracovanie krčka maternice? Na poslednej poradni mi doktorka krcok nevyšetrila (13.6.2023) a ďalšia poradňa je až 6.7.2023. Obávam sa či sa nemôže stať niečo zlé, prípadne ako zistím, že sa mi krcok skracuje a mám vyhľadať lekára?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v prvom trimestri sa o skracovaní krčka ešte nedá hovoriť. Táto situácia v I. trimestri nemôže nastať. V prvom trimestri sa liečba, pokiaľ pacientka nemá žiadne ťažkosti, prípadne prínos neprevyšuje riziko, nenasadzuje. Ak ste GBS pozitívna, teda máte pozitívny nález na prítomnosť Streptococcus agalactiae, znamená to pre Vás to, že počas pôrodu sa budú profylakticky podávať antibiotiká. Dá sa preventívne nasadiť liečba v II. trimestri, na vyššie spomínaný postup počas pôrodu to však vplyv mať nebude. Aj keď budú ďalšie výtery z pošvy na Streptococcus agalactiae negatívne, berie sa to, že ste GBS pozitívna. Počas tehotenstva stačí mať pozitivitu iba raz. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a pri ťažkostiach alebo nejasnostiach ho navštívte, prípadne kontaktujte.

 • Hlienova Zatka, skracovanie krcka

  , Autor: Mary993

  Dobry den, mam dve otazky :)
  Mynuli tyzden ked som bola 29+3tt som mala taky hlienovy vytok ale uplne krvavy iba rano, potom uz iba hnede spinenie, no ale na dalsi den rano sa to znovu zopakovalo...k tomu bolesti v podbrušku a tvrdnutie bruska...na pohotovosti ma skontrolovali krcok usg 36mm, rukov ked kontroloval povedal ze to nevyzera dobre a na nalez iba napisal Hrdlo 0.5 branka zatvorena...
  Mohla to byt hlienova zatka?
  Dnes 30+0tt som bola u svojho gyn. uz mam krcok iba 27mm, a povedal ze je nemozne aby som mala hrdlo iba 0.5cm ale neskontroloval to :(
  Je velky problem ked sa tak rychlo skracuje krcok? Co robit nech vydrzim aspon do toho 36tt.. snazim sa iba lezat na lavom boku ale uz ma stoho boli cele telo.. :)
  Moj gyn, je velmi neochotny co sa tyka odpovedania na otazky.. :(
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď úplne rozumiem Vašim obavám, takto bez videnia nálezu a poznania výsledkov vyšetrení, kompletného USG nálezu, informácií a okolností sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Príčin špinenia mohlo byť viacero. Ak maternica tonizovala a hlavička zatlačila na presiaknutejší krčok maternice, mohlo to spôsobiť prasknutie cievky a zašpinenie, či slabé zakrvácanie. Ak nie ste spokojná so starostlivosťou Vášho aktuálneho gynekológa, viete ho ku koncu každého kalendárneho mesiaca zmeniť.

 • Kašeľ v 30tt

  , Autor: Kaja462

  Dobrý deň chcela som sa opýtať čo by ste mi poradili na dusivy kašeľ v tehotenstve už 2 týždne nakoľko už som vyskúšala všeličo čo môžem ale nič nepomohlo (Stodal, stop kašeľ, pollens) a ďalšia otázka nemá to nejaký vplyv na bábätko v bruchu nakoľko sa sťahujú pri kaslani brušné svaly ? Mám dosť obavy aby som si nevyvolala pôrod alebo niečo podobne tým kašľom. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sa jedná o dlhšie trvajúci kašeľ, na ktorý Vám nezaberajú bežné voľnopredajné preparáty, bude vhodné realizovať pneumologické vyšetrenie. Záleží aj od príčin a charaktere kašľa. Dôležitý je doststočný príjem tekutín, vhodné su aj mukolytiká. Skúsiť môžete aj voľnopredajné cmúľacie tabletky proti kašľu, bylinkové čaje, napríklad Tatranskú prieduškovú zmes. Otázne je tiež, či u Vás nie je potrebné užívanie antibiotík. Za normálnych okolností kašľanie nespôsobuje otváranie, či skracovanie krčka. Ak boli výsledky vyšetrení, ako aj USG v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára, ktorý stanoví ďalší postup, prípadne Vás odošle na ďalšie vyšetrenia.

 • Hnačka

  , Autor: NinkaH

  Dobrý deň pán doktor.
  Už štvrtý deň ma trápi hnačka. Som v 34+2tt. Predtým som hnačkovala z magnosolvu ale vysadila som ho a vymenila za magnerot uz bolo fajn. V sobotu som začala mať kŕče a denne chodím aj 6-7x na wc. Robili mi výter z recta výsledky ešte nie sú a dali mi smectu. Dnes som začala s jej užívaním. Bola som upozornená, že hnačka a kŕče môžu spôsobovať skracovanie krčku, ktorý už mám momentálne len 1,5 cm. Je to pravda ? Poprípade ak sa stav nezlepší mám ísť do nemocnice? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je to niečo obdobné, ako nadmerný dráždivý kašeľ, ktorý, ak pretrváva dlhšiu dobu, môže mať vplyv na nález na pôrodných cestách. Pri častej a nadmernej hnačke, rovnako tak aj pri dráždivom dusivom kašli sú vyvíjané vnútrobrušné tlaky, ktoré môžu vyvíjať tlak na maternicu, ktorá následne môže tvrdnúť a to môže spôsobovať predčasné otváranie a skracovanie krčka. Odporúčam tiež užívanie probiotík. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov a v prípade ťažkostí alebo nejasností ich navštívte.