Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,468 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Duphaston

  , Autor:

  Dobry den, potrebovala by som od vas radu. Vysadila som antikoncepciu na konci septembra. S partnerom sa snazime o babatko, poslednu menstruaciu som mala 19.decembra ktora bola vyvolana agolutinom. Moja pani doktorka mi predpisala este aj duphaston, vraj je dobry aj v tehotenstve na udrzanie plodu, mam uzivat 2x denne od 16 dna 10 dni, avsak sledujem si cyklus ovulacnymi testami kazdy den, zatial je to dnes 15den cyklu a ovulacia mi podla testov este neprebehla, styk mame nechranenny kazdy druhy den od skoncenia menstruacie, je vhodne si od 16dna cyklu nasadit duphaston ak ovulacia este neprebehla? Nezablokuje mi to ovulaciu v tomto cykle? Dakujem za rady

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte posunutú ovuláciu a denne si ju sledujete podľa testov, nemusíte Duphaston nasadiť na 16. deň cyklu. Niekedy sú však testy aj falošne negatívne, t.j. test bude negatívny aj napriek prebiehajúcej ovulácii. Keďže však nepoznám všetky okolnosti, ako aj výsledky vyšetrení a USG, neviem sa bližšie k Vášmu menštruačnému cyklu vyjadriť. Postupoval by som podľa odporúčaní obvodného gynekológa. Ak aj neotehotniete v tomto cykle, nič sa nestane.

Podobné otázky

 • Duphaston

  , Autor:

  Dobrý deň. Asi 11 mesiacov sa mi nedarí otehotnieť. Raz sa nám to podarilo, no skončilo to zle, kvôli toxoplasme. Ale teraz ide o niečo iné. Nedarí sa a tak som bola na folikulometrii, všetko ok, raz mi bol podaný aj pregnyl, ale stále nič. Vtedy mi dal lekár aj duphaston, že po ovulácii si ho mám nasadiť. Menštruácia prišla, dohodli sme sa s lekárom, že jeden cyklus ešte vyskúšame len tak a ak znovu nič, tak mám prísť. Otázka vlastne znie, môže sa mi kvôli dufhastonu predĺžiť cyklus? mala som ho 24 dňový, minulý mesiac bol 26 dňový a teraz za predpokladu, že bol cyklus 26 dňový mi menštruácia mešká štvrtý deň. tehotenský test je negatívny. nič necítim, ani že by mala prísť menštruácia a ani príznaky tehotenstva. Neviem teraz, či mám duphaston vysadiť alebo čakať ešte pár dní a brať ich naďalej. Môj lekár má akurát tento týždeň dovolenku.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Duphaston okrem iného slúži na úpravu menštruačného cyklu, áno, môže dôjsť k predĺženiu menštruačného cyklu. Predpokladám, že Vám bolo odporúčané užívanie od 11. - 25. dňa cyklu. Tehotenský test má zmysel robiť najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Vyčkajte ešte pár dní a odsledujte si to.

 • Pregnyl a duphaston

  , Autor: Sára

  Dobrý deň pán doktor.Prosím Vás o radu.Dnes som mala folikul 16mm,zajtra si mám pichnúť Pregnyl a pozajtra plánovať pohl.styk..kedy môžem predpokladať,že nastala ovulácia a začať brať Duphaston?A prosím Vás,môžem spolu s duphastonom užívať aj progesterónovú masť?V centre mi nebrali horm.profil v luteálnej fáze (len pred a to bolo v poriadku),ale spomenula som si,že u mojej prvej gynekologičky horm.profil nevyšiel v poriadku (vtedy som tehotenstvo neriešila).V centre mi povedali,že aj keby bola hladina progesterónu nízka,stačia mi 2tbl duphastonu denne.Avšak mám za sebou 4 potraty(1 missed v 7tt,2x biochemické v 4tt a v 5tt a 1anembryomola)..a všetky vyšetrenia v poriadku ja aj manžel..takže mi napadlo,či nebude problém v tomto..stačil by mi ten duphaston alebo môžem preventívne užívať spolu s duphastonom aj progesterónový krém prípadne niečo iné na doplnenie?

  Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že Vám bolo odporúčané užívať Duphaston od 14. dňa cyklu. Duphaston je progesterónový preparát, podľa mňa Vám bude stačiť a nemusíte užívať další progesterónový krém. Keďže nepoznám bližšie okolnosti ani informácie, neviem sa bližšie vyjadriť k hormonálnemu profilu. Pri akýchkoľvek nejasnostiach konzultujte Vášho gynekológa.

 • Špinenie

  , Autor:

  Dobrý deň 6 mesiacov beriem duphaston na upravu cyklu aj na otehotnenie pri tabletkach som mala menstruaciu na 28 deň ale posledný mesiac som mala len hnedý výtok 4 dni namiesto menštruácie moja otazka znie ci mi zase hormóny štrajkujú alebo to môže byť tehotenstvo? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, možné sú viaceré možnosti. Ak u Vás nie je vylúčené tehotenstvo, môžete si realizovať tehotenský test alebo navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe odberu krvi ako aj USG vie potvrdiť alebo vylúčiť tehotenstvo.

 • Entizol

  , Autor:

  Dobry den. Snazime sa otehotniet a lekarka mi naposledy predpisala Duphaston. Nie je potrebne snahu o babo pri liecbe entizolom prerusit aby to nemalo zly vplyv ak by sa nam zrovna teraz nahodou zadarilo? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odporúčal by som najprv doužívať antibiotiká a preliečiť liečenú infekciu a až následne tak sa snažil otehotnieť.

 • Dojcenie a ďalšie dieťa

  , Autor:

  Dobrý deň,

  Mám 4 mesačného syna, len kojeneho a plánujem ho naďalej kojiť. Chcela by som však už ďalšie dieťa. Je to možné? Cyklus sa mi ešte nevrátil. Mám PCO a teda prvé dve deti som mala za pomoci clostilbegyt a potom injekcia pregnyl. Brala som aj duphaston. Dalo by sa kojiť a zároveň brat tieto lieky a pokúsiť sa otehotnieť aj keď nemám ešte späť cyklus ?

  Ďakujem veľmi pekne za vás čas a ochotu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, je možné otehotnieť, nie však pomocou spomínaných hormonálnych preparátov, ak ešte kojíte. Odporúčam konzultáciu s Vašim obvodným gynekológom. Skúšať otehotnieť spontánne bez pomoci medikamentóznej liečby však môžete.