• Progesterone

    , Autor: sara-113

    Dobrý deň pán doktor.Rada by som sa informovala,či je pravda,že ak sa progesterón podá pred prebehnutou ovuláciou,ovulácia už ani neprebehne.Včera som bola na folikulometrii (pričom mi pani doktorka povedala,že mám od dnes,t.j. 16DC začať užívať progesterón a v piatok sa prísť ukázať).Vyšetrenie bolo zvláštne,povedala mi,že mi nebude hovoriť výsledok z folikulometrie,lebo mi nevie povedať výsledok,že uvidíme v piatok.Ovulácia ale zrejme ešte neprebehla.Minulý cyklus som tiež brala progesterón (kvôli výsledkom na plodnosť,kedy mi vyšla hodnota,ktorá je v norme od 1-4 až 7),ale vajíčko prešlo až do cysty a keď som vysadila progesterón,prišla menštruácia.Vraj reagujem na progesterón inak ako si pani doktorka myslela..a že ak tento cyklus neprebehne k úspešnej tehotnosti,budúci mesiac mi nasadí clostylbegyt a pregnyl.Je teda v poriadku,ak budem teraz brať ten progesterón-zatiaľ som si ráno dala jednu tbl?Nebráni ovulácii,ak sa užije pred ovuláciou?Hormonálny profil mám v poriadku.Ďakujem za odpoveď.
    Sára

    Dobrý deň, áno, ak sa progesterón nasadí pred začiatkom ovulácie, môže viesť ku zastaveniu ovulácie, preto sa odporúča užívať ho od 16. dňa cyklu, kedy je predpoklad, že ovulácia už prebehla. Na základe Vami popisovaných skutočností sa objektívne k USG nálezu neviem vyjadriť. Každá žena je svojim spôsobom individuálna aj v zmysle ťažkostí a ku každej žene treba pristupovať individuálne. Poruchy otehotnenia eventuálne ovulácie môžu byť na rôznych úrovniach a teda z rôznych príčin. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám už aj načrtol ďalšiu variantu liečby v prípade neúspechu otehotnenia.