Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,225 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Cyklus

  , Autor: Eliska

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať kedy mám rátať 1 deň cyklu,deň keď mi začne spinenie,alebo až deň keď sa mi pusti krvacanie,ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, za prvý deň cyklu sa považuje prvý deň menštruácie. Ak Vám menštruácia začína vo forme špinenia, tak za prvý deň považujte až deň, keď sa spustí krvácanie. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Syndróm polycistickych vaječníkov

  , Autor: Iveta

  Dobrý deň bola som u gynekologa kvôli nepravidelnej menštruácii a zistil mi ze mam pco. Chcem sa spýtať ci je šanca ze aj napriek tomu otehotniem. Alebo sú nejaké vitamíny na podporu ovulácie? Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, istá šanca na otehotnenie tu je. Vitamíny na podporu ovulácie neexistujú. Riešiť sa to dá užívaním hormónov, ktoré by mali upraviť cyklus alebo operačná liečba laparoskopický drilling vaječníkov. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý najlepšie pozná Váš nález a určí další postup.

 • Bazalna teplota

  , Autor: Eliska

  Dobrý deň chcem sa opýtať po ovu sa mi bazalna teplota zvisila nad 37 °C ale len na 5 dní a znovu klesla na 36,4 a drží sa už 3 dní, Ms mám dostať až za 7 dní. Predtým sa mi vždy držala hore až do dňa keď prišla MS.nechapem čo sa mohlo stať keď klesla 10 dní pred MS.chora som nebola ani žiadne lieky neuzivam. Viete mi poradiť čo to môže byť?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, každý menštruačný cyklus je svojim spôsobom jedinečný, počas života ženy dôjde k oplodneniu vajíčka niekoľko krát, dôjde k tzv. biochemickému tehotenstvu, ktoré trvá len pár hodín, kedy dôjde k oplodneniu vajíčka ale prakticky do pár hodín k zastaveniu delenia buniek budúceho embrya. Je to jedna z možností poklesu bazálnej teploty. Osobne by som sa uprene nezaoberal až natoľko bazálnou teplotou. Pri snahe o otehotnenie je dôležitý pravidelný nechránený pohlavný styk (aj každý druhý deň).

 • Progesterone

  , Autor: Sára

  Dobrý deň pán doktor.Rada by som sa informovala,či je pravda,že ak sa progesterón podá pred prebehnutou ovuláciou,ovulácia už ani neprebehne.Včera som bola na folikulometrii (pričom mi pani doktorka povedala,že mám od dnes,t.j. 16DC začať užívať progesterón a v piatok sa prísť ukázať).Vyšetrenie bolo zvláštne,povedala mi,že mi nebude hovoriť výsledok z folikulometrie,lebo mi nevie povedať výsledok,že uvidíme v piatok.Ovulácia ale zrejme ešte neprebehla.Minulý cyklus som tiež brala progesterón (kvôli výsledkom na plodnosť,kedy mi vyšla hodnota,ktorá je v norme od 1-4 až 7),ale vajíčko prešlo až do cysty a keď som vysadila progesterón,prišla menštruácia.Vraj reagujem na progesterón inak ako si pani doktorka myslela..a že ak tento cyklus neprebehne k úspešnej tehotnosti,budúci mesiac mi nasadí clostylbegyt a pregnyl.Je teda v poriadku,ak budem teraz brať ten progesterón-zatiaľ som si ráno dala jednu tbl?Nebráni ovulácii,ak sa užije pred ovuláciou?Hormonálny profil mám v poriadku.Ďakujem za odpoveď.
  Sára

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, áno, ak sa progesterón nasadí pred začiatkom ovulácie, môže viesť ku zastaveniu ovulácie, preto sa odporúča užívať ho od 16. dňa cyklu, kedy je predpoklad, že ovulácia už prebehla. Na základe Vami popisovaných skutočností sa objektívne k USG nálezu neviem vyjadriť. Každá žena je svojim spôsobom individuálna aj v zmysle ťažkostí a ku každej žene treba pristupovať individuálne. Poruchy otehotnenia eventuálne ovulácie môžu byť na rôznych úrovniach a teda z rôznych príčin. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám už aj načrtol ďalšiu variantu liečby v prípade neúspechu otehotnenia.

 • Clomid

  , Autor: Niccole

  Dobrý deň chcela by som sa ešte opýtať, nasla.som na internete liek clomid že nie je viazaný na lekársky predpis, keďže už tretí cyklus od potratu mám anovulacny,podľa testov a bazalnej teploty. Chcem sa opýtať keď ho začnem užívať či je potom potrebné pichnúť aj pregnyl?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, sama si lieky neordinujte. U nás je používaný Clostilbegyt. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie na základe hormonáleho profilu nasadiť potrebnú liečbu. Áno, zvykne sa aplikovať po užívaní Clostilbegytu Pregnyl za účelom prasknutia folikulu. To má ale v réžii obvodný gynekológ.

 • Duphaston a ovulácia

  , Autor: Niccole

  Dobrý deň chcem sa spýtať, 7 februára som potratila v 15tt a išla som na kyretaz, menštruáciu som dostala až 24 Marca po vyvolavacke a v tento cyklus som začala brať duphaston na 21den cyklu 5 dní po 2 tabletky.menstruaciu som dostala 20aprila čiže 28dc. Chcem sa opýtať či pri užívaní duphastonu prebehne vždy ovulácia keďže s minulosi už viem že s duphastonom mám cyklus presný ako hodinky čiže 28 dni.. pýtam sa preto lebo minulý cyklus som mala anovulacny podľa bazalnej teploty,tak či tento cyklus sa môže zopakovať alebo už ovulácia nastane pri duphastone.dakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Duphaston sa používa na úpravu menštruačného cyklu. Veľký vplyv na ovuláciu nemá, pozitívne však ovplyvňuje procesy po nej nasledujúce vo vzťahu k uhniezdeniu embrya. Ak nie sú problémy na úrovni vaječníkov, k ovulácii by malo dôjsť.