Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,753 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ovulacia

  , Autor: Ada

  Dakujem za odpoved ohladne ovulacie,chcela by som sa len opytat,napisali ste mi o tej priechodnosti vajecnikov,ak by boli nepriechodne,je to dovod,preco by mi ovulacne testy ukazovalo stale negativne?ci su aj nejaje ine dovody,kedy vsetky vysledky su v poriadku,folikuly rastu a aj tak ovulacie nieje?manzel uz na spermiograme bol a vsetko bolo v poriadku,neviem,ci je este nieco,co by mohol absolvovat on,ci spermiogram bolo jedine vysetrenie,ktore je smerodatne u muza.
  Esteraz dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ovulačný test funguje na princípe vzostupu LH (luteinizačného hormónu) bez ohľadu na to, či sú vajíčkovody priechodné alebo nie. Treba však povedať, že ovulačné testy nie sú 100% spoľahlivé aj napriek tomu, že ovulačný cyklus je v poriadku. A ak je spermiogram partnera v poriadku, s najväčšou pravdepodobnosťou je u partnera všetko v poriadku.

Podobné otázky

 • Cysta a žlté teliesko

  , Autor: zoja

  Dobrý deň pán Doktor,

  Po USG vyšetrení mi moja gynekologička diagnostikovala cystu 42 mm na ľavom vaječníku, keďže cysta sa od februára nemení doporučila laparoskopiu. Chcem sa spýtať na Váš názor, či je možné, že cysta ešte praskne. Ďalej mi povedala, že ovulácia prebehla a vidí žlté teliesko, ale tiež, že dozrieva vajíčko aj v pravom vaječníku. Snažíme sa o dieťatko preto sa chcem spýtať, ako je možné že po ovulácii ešte dozrieva vajíčko? Mohla som otehotnieť už pri prvej ovulácii alebo nie? Videla by to už moja gynekologička? Môžem v tomto cykle ešte otehotnieť ak sa vajíčko uvoľní aj keď už z predošlej ovulácii ostalo už žlté teliesko? Som trochu zmätená, ako je možné mať dve ovulácie v cykle. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, 42 mm cysta s najväčšou pravdepodobnosťou sama nepraskne. Uvoľnenie dvoch vajíčok v jednom cykle je za istých okolností možné, tak dochádza za predpokladu otehotnenia k tehotenstvu s dvojvaječnými dvojičkami. Ak ešte nedošlo k ovulácii druhého vajíčka, otehotnieť môžete. Záleží však od nálezu a okolností ohľadom cysty, či nebude lepšie najskôr riešiť odstránenie cysty až následne plánovať tehotenstvo. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Čo dalej

  , Autor:

  Dobrý deň, mám PCO syndróm, absolvovala som 3 cykly s Clostilbegytom, ovulácie nastali v druhom a treťom cykle po dávke 2x1 od 5.dňa MC. Bol mi pichnutý aj Pregnyl nakoľko ovulácia spontánne nechcela nastať. Do akej veľkosti folikulu je ešte efektívne podať Pregnyl. V treťom cykle mi ho doktorka naordinovala, keď bol folikul 26mm. Užívam aj progesterón od 16 dňa MC. Bola som aj u diabetológa a inzulínovú rezistenciu vylúčil. Doktorka navrhuje chromolaparoskopiu a ďalšie 3 cykly s Clostilbegytom, predchádzajúci gynekológ navrhoval drilling vaječníkov. Počula som, že vraj po troch neúspešných cykloch by mal pár ísť do CARu. Čo navrhujete ďalej?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, sk sa nedarí otehotnieť aj napriek podávaným injekciám, je vhodné absolvovať laparoskopickú chromopertubáciu súčasne s drillingom vaječníkov, kedy sa zistí priechodnosť vajíčkovodov, rovnako tak sa nastimulujú vaječníky. Ak sa nepodarí otehotnieť po tomto zákroku, návšteve Centra asistovanej reprodukcie sa asi nevyhnete.

 • Ovulacia

  , Autor:

  Dobry deň. Pred 3 mesiacmi som mala mised. Menzes odvtedy pravidelne, snažíme sa znovu otehotnieť. Chcem sa spýtať ci je v poriadku že ma boli stále len pravý vajecnik pri ovulácii. Nemalo by sa to striedať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za normálnych okolností dochádza k ovulácii na striedačku raz z pravého raz z ľavého vaječníka. Bolestivosť s tým však nemusí súvisieť a aj keď ovulujete z oboch vaječníkov, bolestivá môže byť iba jedna strana. Ak nemáte iné ťažkosti, nemuste sa obávať.

 • Duphaston

  , Autor: zoja

  Dobrý deň,

  Prosim Vás idem sa spýtať. Menštruácia mi mešká týždeň, nemám pravidelnú menštruáciu niekedy 28 dní inokedy aj viac ako 35 dní. Doktorka mi dala duphaston. Ráno som užila tabletku poobede som si ešte pre istotu robila ovu. test. Bola na ňom slabá druhá čiarka. Môže byť, že ovulácia ešte len prebehne? Alebo môže test ukazovať aj, že už prebehla, či môže duphaston ovplyvniť test? Tehotenský test je negatívny. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v prípade nepravidelného menštruačného cyklu môže byť ovulácia posunutá o pár dní skôr alebo častejšie neskôr. Ovulácia sa len na základe jedného testu určiť nedá. Na rozdiel od tehotenského testu nie je ovulačný test úplne jednorazová záležitosť, je potrebné testovanie a meranie opakovať viackrát. Pozitívny test môže byť aj viackrát, pričom ovulácia nastáva 12 až 48 hodín od posledného pozitívneho testu. To v praxi znamená, že aj po pozitívnom výsledku je treba spraviť ovulačný test ešte aspoň minimálne raz. Duphaston test neovplyvní.

 • nepravidelna menstruacia

  , Autor:

  Dobry den prajem,
  chcem sa prosim spytat, mam velmi dlhe cykly cca 40-50 dni, pricom sa mi velmi tazko urcuje ovulacia. Zacala som pred mesiacom uzivat vyzivovy doplnok pink fertil, plus cajovu zmes na upravu cyklu. Myslite si ze tato kombinacia moze pomoct? Alebo otehotnenie bude trvat velmi dlho a treba radsej navstivit gynekologa? Snazime sa o babatko zatial pol roka.
  Dakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z voľnopredajnými doplnkami výživy nemusíte v snahe o otehotnenie uspieť. Niekedy to inak, ako hormonálne neide. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení stanoví ďalší postup, eventuálne nasadí liečbu.