• PCOS, bez ovulacie

    , Autor: odbornik6

    Dobrý deň, mám 27 rokov, 165cm, 51kg a pokúšame sa o bábätko. V máji som vysadila HAK, lekár mi v lete zistil PCOS, zníženú funkciu štítnej žľazy (beriem Euthyrox 50) a zvýšenú hladinu testosterónu. Po vysadení HAK mám menštruáciu len po Duphastone, ovuláciu vôbec :( V septembri som užívala Clostil 1x1, ale narástla mi 42mm cysta a do teraz nepraskla :( Mám niekoľko otázok: Ako sa dá vyvolať ovulácia? Môžem užívať Gynex, Feminbion, Jodis (na štítku)? Mamina mi toto všetko kúpila. Čítala som dobré referencie hlavne na Feminbion, ale tiež som čítala, že by sa nemal brať pri zníženej funkcii štítky, kvôli jódu. Tým pádom ten Jodis by som asi tiež nemala brať? Od leta mám obrovský problém s vypadávaním vlasov- veľmi sa mi mastia a denne mi vypadne poriadny chumáč, pri umývaní vlasov ani nehovorím. Na vrchu hlavy mi začína presvitať koža keď mám chvost. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem

    Dobrý deň,
    PCOS je veľmi závažný a čoraz častejší problém u mladých žien, no všetko sa dá riešiť. Všetko čo ste napísali spolu súvisí a vytvára komplexný problém, ktorý je nutné riešiť, zvlášť ak sa pokúšate o babätko. Ide o hormonálnu poruchu, resp. poruchu hormonálnych hladín. To že nemáte ovuláciu, ani menštruáciu, aj vypadávanie vlasov priamo súvisí s diagnózou PCOS. Pravdepodobne ide o závažnejšiu formu polycystických ovárií, ktoré nereagujú ani na terapiu Clostilbegytom, ktorý je prvotnou liečbou PCOS a indukcie (vyvolania) ovulácie. Ak by som Vám mala poradiť asi najlpešie ako viem, doporučujem Vám požiadať o konzultáciu v centre asistovanej reprodukcie, pretože je veľmi pravdepodobné, že inak to nepôjde, a pri týchto ťažkostiach je zbytočné čakať a terapiu odkladať. Nemusíte však strácať nádej, máme veľa žien, ktoré s podobnými ťažkosťami majú zdravé detičky, no je nutné sa Vám dôkladne venovať. Prvým krokom bude vyvolanie menštruácie a doriešenie cysty na vaječníku, kompletné odbery, vyšetrenie inzulínovej rezistencie, podrobný UZV a vyšetrenie partnera. Femibion, Gynex aj Euthyrox užívajte ďalej, Jodis môžete vynechať.