Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,960 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • vyvolavačka

  , Autor: Anettka

  Dobrý den dnes mam termin porodu no žial som neporodila a na poslednej poradni čo bola v piatok som bola na 4cm otvorena nepocitujem ziadne bolesti nič iba občas jemne krče ale to je malina :) a chcem sa spytat na Vas nazor keby dnes večer ideme na pohotovost s tym” že mam nejaku bolest” a povedali,že som uz aj na 5-6cm otvorena ( čoz si myslim ze mozem byt od piatku) a keby mi navrhnu vyvolavačku tak ju priat. Iba chcem sa opytat ako dlho to može trvat? s tou vyvolavačkou? a som počula že je to viac bolestive ako ked ten porod pride sam. Tak sa chcem spytat na Vas nazor dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, kontrakcie po vyvolaní pôrodnej činnosti oxytocínom alebo prostaglandínom sú rovnakej intenzity, ako po nástupe spontánnej kontrakčnej činnosti. Oxytocínové receptory maternice máte dané. Rozdiel je však hlavne v subjektívnom vnímaní pacientky, nakoľko pri postupnom spontánnom nastúpte kontrakčnej činnosti si žena pomaly zvyká na silnejúce a zintenzívňujúce sa kontrakcie, kdežto pri vyvolaní kontrakčnej činnosti, napríkad v prípade programovaného indukovaného pôrodu, kedy je pacientka prijatá bez bolestí a vysmiata je nástup maxima intenzity kontrakcií pomerne skorý a žena si nemá čas zvyknúť a vnímať postupne silnejúce kontrakcie, preto to žena vníma tak, že po vyvolaní kontrakčnej činnosti sú bolesti silnejšie. Nie je to však tak. Ak by ste boli otvorená na 5 - 6 cm, nechali by si Vás. Žena však nemusí porodiť presne na termín alebo do termínu pôrodu. Ak sú splnené podmienky a vsetky výsledky sú v poriadku, je možné prenášať štandardne až do 10 dní po termíne. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

Podobné otázky

 • Cisársky rez

  , Autor: Mirka249

  Dobry vecer, chcela by som sa opytat na Vas nazor, pred 3,5 rokom som mala komplikovaný porod, krory nakoniec skoncil akutnou sekciou kedze som sa neotvarala ani po vyvolavackach a panikarila som som, uprimne mam traumu, dcerke po narodeni zistili koordinacnu poruchu, neurologicka mi povedlaa ze pravdepodobne z traumatizujuceho porodu, uz teraz to riesim lebo mam z toho velke obavy.
  Je toto indikacia na dalsiu sekciu? Neviem si predstavit rodit prirodzene

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak už ste po jednej sekcii, máte možnosť opäť rodiť, tento raz plánovaným cisárskym rezom v 39. týždni tehotenstva. Za daných okolností je otázne, či by ste vôbec porodili spontánne. Ja osobne, pacientky, ktoré rodili akútnym cisárskym rezom pre nepostupujúci pôrod do spontánneho pôrodu vôbec netlačím, ale preferujem viesť pôrod plánovaným cisárskym rezom.