Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Prietoky

  , Autor: danielledan

  Dobrý deň,
  práve mám za sebou poradňu u gynekologičky. Som 28/5 a bolo mi povedané, že mám hraničnú hodnotu prietokov.
  V správe sa nachádza:
  Prietok a.umb.- viackrát nameraná hodnota RI 0.74, 1x 0.70
  PI MCA 1.75
  Placenta ZS, typ II., opaleskuje, bpn.

  Treba sa niečoho obávať? Nakoľko je to moje prvé tehotenstvo ostala som v miernom šoku. Kontrolu mám o dva týždne, nie je to neskoro? Mám totiž tehotensku cukrovku, spodný tlak troska vyšší a dnes bielkovinu v moci na jeden krížik. Neviem či sa mám ísť o týždeň pre istotu ukázať, bojím sa čakať dva týždne pretože sa netvárili dvakrát dobre pri tom, ako mi vravela nech prídem na kontrolu lebo ma musia sledovať.

  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, hodnota RI 0,74 je 29. týždni tehotenstva je naozaj iba hraničná, 0,70 je už v norme. PI MCA je v norme. Podľa mňa sa nemusíte obávať. Nejedná sa o patologické prietoky. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Samozrejme, v prípade ťažkostí alebo nejasností sa ho nebojte kontaktovať alebo navštíviť.

Podobné otázky

 • Nenarastol

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň. Chodím na rizikovu poradňu. Nakoľko som po transplantacii. Prietoky, a placenta sú v poriadku. Ale za týždeň pribralo len 15g. A dosť sa bojím čo bude znovu v pondelok

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, okolnosti, nálezy, iba na základe Vášho stručného opisu sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať vyšetrujúcich lekárov. Predpokladám, že ak by boli výsledky zlé, už by ste boli hospitalizovaná.

 • Fragmin a epidural

  , Autor: Julia1988

  Dobrý večer,chcem sa opýtať som v 35 týždni tehotenstva už druhý týždeň beriem fragmin 1 x 2500 IU ako vasodilatacnu liecbu,môj gynekológ má informoval že mi možno neschvália epidural pri pôrode,ja mám veľmi zle skúsenosti z prvého pôrodu a bez epiduralky rodiť nechcem,je to taký problém keby sa jedna dávka fragminu pred pôrodom nepodala? Môže to uškodiť plodu? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď je to otázka pre anesteziológa, viem Vám povedať, že epidurálna analgézia Vám môže byť podaná cca 12 hodín od podania nízkomolekulárneho heparínu. Pacientkam, ktoré si počas tehotenstva aplikujú nízkomolekulárny heparín, odporúčame si v prípade, že dôjde k rozbehnutiu kontrakčnej činnosti, neaplikovať si dávku. Jednorázovým nepodaním dávky nízkomolekulárneho heparínu sa nič nestane, ani Vám, ani plodu. Navyše, máte predpísanú pomerne nízku profylaktickú dávku, podľa opisu predpokladám pre hraničné, či patologické prietoky.

 • Saltatorna krivka na CTG

  , Autor: merryy

  dobry den, prosim vas, je opakovany saltatoricky zaznam CTG indikaciou pre ukoncenie tehotenstva 3 tyzdne pred planovanym terminom?
  alebo je bezpecne este pockat? obavam sa strangulacie pupocnika.
  dakujem za odpoved..

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak sú prietoky v pupočníku, ako aj v cievach mozgu plodu v poriadku a nie sú prítomné žiadne známky hypoxie plodu, ani rastové zaostávanie, saltatorický CTG záznam nie je dôvodom na ukončenie tehotenstva cisárskym rezom. Nepoznám však žiadne výsledky vyšetrení, USG, vaginálny nález, ani ďalšie informácie, či okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Otáčanie bábätká v 37 tt

  , Autor: Miška14393

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať či už ste sa stretli s niečím takýmto že sa bábätko stále toci. Celý čas bola dole hlavou a teraz sa to začalo meniť. Bola mi plánovaná sekcia a dnes ako som išla na predoperačné vyšetrenia sa znova otočila tak sa to zrušilo. Myslíte že sa ešte môže otočiť? Nie je to nebezpečné ak sa tak veci točí je tam malo miesta že sa pupočnikova šnúra omota. Budú lekári vidieť v den pôrodu na sone či je pupočník v poriadku?
  35+6 dole hlavou
  36+0 KP
  36+5 dole hlavou

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď je to málo časté, už som sa párkrát s podobným prípadom stretol. Aj keď je to málo pravdepodobné, plod sa ešte môže otočiť aj v termíne. V prípade plodovej vody, či nástupu pravidelnej kontrakčnej činnosti pri príjme do nemocničného zariadenia odporúčam realizovať USG za účelom verifikácie polohy plodu. Samozrejme sa vrámci USG vyšetrenia realizujú aj prietoky v pupočníku. Každý tretí novorodenec sa rodí s pupočníkom okolo krku plodu. Pupočník okolo krku nie je dôvodom na cisársky rez. Postupujte podľa odporúčaní lekárov nemocničného zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Vysvetlenie lekárskej správy

  , Autor: Iva93

  Dobrý deň,

  Chcela by som sa obrátiť na Vás z dôvodu vysvetlenia správy z poslednej kontroly.
  Prvý termín pôrodu bol vypočítaný na 5.4 , ale po včerajšej prehliadke sa to presunulo na 9.4 na základe preštudovanie vyšetrenia z prvého trimestra. Môj cyklus nikdy nebol pravidelný. Meškal, poprípade prichádzal aj niekoľko dní pred očakávaným termínom, alebo po ňom.
  Ako prvorodička som sa obávala prenášania, preto by som Vás chcela poprosiť o vysvetlenie nálezu. Hlavne keď mi bolo povedané že plodovej vody ubúda, ale je jej stále dosť.

  Pohyby cíti, nekrváca, vody stoja, kontrakcie sporadické
  Hrdlo 2,5-3 cm, vonkajšia bránka pre oret, vnútorná uzavretá, klenby voľné. Uterus ako hráč.terminalis, tonizovany, opp 140 / min.
  USG:
  Hlavičkou, p.p.p.II, AS +, AP +, FW 3800 g, placenta na zadnej strane, fundus typ III, normo až oligohydramnion , pupočník 3 cievy, UA S/D 1,78 , PI 0,60 , v norme.

  Ak by ste bol taký dobrý a možno troška bližšie priblížil jednotlivé časti nálezu. Pre lepšiu orientáciu.

  Ďakujem

  Pekný deň  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, máte nezrelý nález na pôrodných cestách, krčok maternice má 2,5 - 3 cm a je otvorený pre prst po vnútornú bránku, ktorá je teda uzavretá, takže sa ešte nedosahuje hlavička. Maternicu máte veľkosti zodpovedajúcej termínovému tehotenstvu, ozvy plodu sú v norme. na USG je postavenie plodu hlavičkou chrbátikom vpravo, odhadovaná hmotnosť plodu je 3800g, placenta je na zadnej stene smerom k hornej časti maternice, je zrelá, množstvo plodovej vody je medzi normou a zníženým množstvom plodovej vody, pupočník má 3 cievy, čo je norma, prietoky v pupočníku sú v poriadku. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť.