Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Magnézium

  , Autor: Aďka 2000

  Dobrý deň, kvôli bolestiam v tehotenstve a hrozbe predčasného pôrodu beriem magnerot v dávke 3x2tabl. denne. V prípade bolesti 4x2tabl. Môžu mať takéto dávky magnézia nejaký vplyv na bábätko pri dlhodobom užívaní? Vysadzuju sa potom nejaký čas pred pôrodom alebo sa môžu užívať až do konca? A nehrozia po narodení dieťatku nejaké abstinenčné príznaky?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, magnézium sa odporúča užívať do 34. týždňa tehotenstva. V prípade kŕčov v nohách sa môže užívať 1 - 2 tabletky podľa potreby až do konca tehotenstva. Nadmerné užívanie magnézia môže u novorodenca spôsobiť abstinenčné príznaky.

Podobné otázky

 • Otváranie v 23tt

  , Autor: Vera_13

  Dobrý deň pán doktor. Som v 23tt a na poslednej poradni pred pár dňami mi pani Dr. povedala, že som sa začala otvárať. Vonkajšia bránka pre prst, vnútorná uzavretá, krček neskrátený pozeraný sonom ale presnú hodnotu neviem. Iný lekár palpačne odhadoval 3cm. V prípade ak by sa nález zhoršoval odporučil serklážny pesar. Kontrola až o mesiac. Mám tvrdnutie bruška, nebolestivé a užívam 3x denne magnézium. Mám odporúčaný kľudový režim. Som druhorodička. Je tento nález primeraný môjmu týždňu tehotenstva aj vzhľadom k tomu, že je to moje druhé tehotenstvo alebo je tam riziko, že porodím výrazne pred termínom? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe opisu sa nedá takto jednoznačne vyjdriť k prognóze. Dôležitá nie je iba samotná dĺžka krčka maternice, ale aj to, či je prítomné vnútorné otváranie krčka - tzv. funneling. Pokračujte v nasadenej liečbe a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Magnerot kvôli vysokemu tlaku na konci tehotenstva

  , Autor: Rakso

  Dobrý deň,
  som v 39 tt a 3 dni som bola hospitalizovaná so zvýšeným krvným tlakom 150/100. Vyšetrenia ctg, uzv, interné boli v poriadku, nasadený 2x1 tab dopegyt a 3x1 tab magnézium. Tlak sa upravil, takže ma prepustili. V liečbe mám pokračovať až do TP a mám sa hlásiť až v termíne. Je nutné pokračovať v užívaní magnézia až do pôrodu? Bábo je v polohe KP, chcela by som rodiť spontánne, k sekcii pristúpiť až sekundárne. Preto by som nerada prenášala a tiež som čítala, že pri polohe KP sa nezvykne pôrod vyvolávať, či urýchľovať. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spontánny pôrod koncom panvovým sa dá viesť za istých okolností. Nepoznám všetky informácie, ani nález, ani výsledky vyšetrení, či bola vylúčená preeklampsia, či ste sa aj v minulosti liečili na tlak, preto sa takto nedá bližšie objektívne vyjadriť. Áno, pôrod koncom panvovým sa nevyvoláva, ani neurýchľuje. Vzhľadom k tomu, že máte problémy s tlakom a v priebehu hodín môže navyše dôjsť k vzostupu tlaku krvi, plod je v polohe koncom panvovým a ak ste aj prvorodička, je vhodnejšie viesť pôrod plánovaným cisárskym rezom. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Pôrod

  , Autor: Juliša

  Dobrý deň,

  chcem sa opýtať som v 36tt odtiekol mi hlien začala som mať veľké tlaky na panev a kríže a tak isto ma bolia otvorena som na jeden palec a ďalej sa do mnou nič nerobí len tie tlaky a bolesť krížov. V nemocnici mi dávajú magnézium ale mala je už teraz dosť veľká aby som mohla porodiť. Neviete mi poradiť čo robiť lebo sa necítim najlepšie a aj ctg ráno bol postačujúci museli mi dat kyslík lebo sa mi zle dýcha. A asi aj plod bol ohrozený.

  Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, lekári zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná, najlepšie poznajú všetky výsledky vyšetrení, nálezy a okolnosti a najlepšie vedia, ako ďalej postupovať. Pri nejasnostiach sa ich nebojte pýtať. Ja sa Vám takto nemôžem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Vysoké ALP- 12,3 v tehotenstve

  , Autor: MMMMMM

  Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o Váš názor.som v 35.tom týždni tehotenstva.prvé dieťa mám narodené kvoli preeklampsii ak.sekciou v 30 tt.momentálne mám zvýšené hodnoty KVP bielkoviny,tlak je v poriadku,užívam 1× denne dopegyt,3x denne magnézium.moja gynekologička mi robila odbery k internému,kvoli plánovanej sekcii.všetky hodnoty krvného obrazu sú v poriadku,až na jednu veľmi vysokú pečeňovú hodotu ALP-12,3...ostatné AST,ALT,GMT,bil.vsetko je v poriadku.gynekologička mi povedala,že v tehotenstve býva hodnota ALP vyššia.chcem sa opýtať,či je možné,že kvoli tehotenstvu dosahuje takú vysokú hodnotu,alebo sa mám obávať aj niečoho iného.ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenstvo je hyperkoagulačný stav, takže niektoré parametre koagulačných parametrov, ale aj ALP, cholesterol, D-Dimér sú zvýšené. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Tvrdnutie brucha

  , Autor: Trdllo

  Dobrý večer pán doktor ...mám taký problém mám strašne tvrdnutie brucha beriem 3xdenne magnezium ...ale nepomáha to ...tvrdnutie je stále ...minulý týždeň som bola na poradni a krcok je v poriadku ...lenze už dva dni ma boli celá chrbtica kríže na nevydržanie...ani ležať ani sedieť nič...A pritom sa vobec nenamaham...mam zvýšiť magnezium ? Ďakujem som 32+4tt

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa. Magnézium sa dá navýšiť do dávky 3x2 tbl/deň.