Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
14,838 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Pôrod

  , Autor: Maria_Chyláková_0820083545

  Dobrý deň, čakám moje 4te bábätko. Prvé som rodila sekciou, druhé prirodzene a tretie zase sekciou. Chcem sa spýtať, či bude môj pôrod opäť sekciou keďže po dvoch sekciách sa už odporúča automaticky len sekciou alebo prirodzene. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, v tomto prípade je vhodné plánovať vedenie pôrodu plánovaným cisárskym rezom.

Podobné otázky

 • Zle zošitá rana

  , Autor: Malá19

  Dobrý deň,
  Som 3 týždne po pôrode. Pôrod som mala prirodzený s nástrihom. Včera som si všimla že na šití mám ako keby malú dierku, ktorá sa nezrástla. Je ale naozaj malinká, asi pol cm. Sestrička u gynekológa mi tvrdí, že to sa ešte zrastie, že to nemám zatiaľ riešiť. Všimla som si však, že počas stolice mi z tej dierky akoby unikala časť stolice a rovnako aj vetry. Ako toto prosím riešiť? Mám naozaj čakať ako odporučila sestrička? Alebo to treba zašívať na novo?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže ste ešte šestonedieľka, za daných okolností určite odporúčam navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Magnerot kvôli vysokemu tlaku na konci tehotenstva

  , Autor: Rakso

  Dobrý deň,
  som v 39 tt a 3 dni som bola hospitalizovaná so zvýšeným krvným tlakom 150/100. Vyšetrenia ctg, uzv, interné boli v poriadku, nasadený 2x1 tab dopegyt a 3x1 tab magnézium. Tlak sa upravil, takže ma prepustili. V liečbe mám pokračovať až do TP a mám sa hlásiť až v termíne. Je nutné pokračovať v užívaní magnézia až do pôrodu? Bábo je v polohe KP, chcela by som rodiť spontánne, k sekcii pristúpiť až sekundárne. Preto by som nerada prenášala a tiež som čítala, že pri polohe KP sa nezvykne pôrod vyvolávať, či urýchľovať. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spontánny pôrod koncom panvovým sa dá viesť za istých okolností. Nepoznám všetky informácie, ani nález, ani výsledky vyšetrení, či bola vylúčená preeklampsia, či ste sa aj v minulosti liečili na tlak, preto sa takto nedá bližšie objektívne vyjadriť. Áno, pôrod koncom panvovým sa nevyvoláva, ani neurýchľuje. Vzhľadom k tomu, že máte problémy s tlakom a v priebehu hodín môže navyše dôjsť k vzostupu tlaku krvi, plod je v polohe koncom panvovým a ak ste aj prvorodička, je vhodnejšie viesť pôrod plánovaným cisárskym rezom. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Pôrod s clexane

  , Autor: zuzkapolka

  Dobrý deň pán doktor, onedlho ma čaká pôrod. Picham si Clexane 0,4ml. Chcela by som sa opýtať na Vaše skúsenosti a prax pri tretej dobe pôrodnej. Je nutné súčasne podávať aj oxytocín aj methylergometrine na zastavenie krvácania okamžite? Nedá sa podat len oxytocín a potom počkať, či to nebude stačiť? Ja by som sa rada vyhla methylergometrine, kvôli jeho potencialnemu dlhodobému negatívnemu efektu na laktaciu. Ak je to nutné ho podať, neexistuje nejaká iná náhrada? v deň porodu by som si Clexane už nedávala ak to teda odhadnem, ale neviem či to staci. Vynechala by som ho aj pár dní okolo termínu, no neviem či to nie je riskantne. Beriem ho len teraz počas tehotenstva , prvé bolo bez, druhé spontánny potrat v 8 TT, zistili mi zvýšenú agregaciu trombocytov, tak nasadili anopyrin a teraz clexane na konci tehotenstva. Ďakujem veľmi pekne za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, uterotoniká, teda lieky na stiahnutie maternice v III. dobe pôrodnej sa nepodávajú paušálne, záleží od situácie a okolností. Na našej klinike sa po pôrode plodu paušálne podáva 5 jednotiek oxytoxínu. Treba povedať, že najnebezpečnejšie 2 hodiny v živote ženy sú práve 2 hodiny po pôrode, takže ak je potrebné, až nevyhnuté, podať väčšiu dávku oxytocínu, prípadne podať methylergometrín alebo prostaglandíny, nie je o čom rozmýšľať. Samozrejme, podanie methylergometrínu má svoje kontraindikácie, napríklad vysoký tlak. Čo sa týka aplikácie nízkomolekulárneho heparínu pred pôrodom, myslí sa hlavne na prípadné podanie epidurálnej analgézie, kedy musí byť odstup medzi aplikáciou heparínu a podaním epidurálnej dávky minimálne 10 - 12 hodín. To znamená, že ak žena cíti, že sa niečo deje, začína mať kontrakcie a ešte si nepichla nízkomolekulárny heparín, môže jednu dávku vynechať, nič sa nestane. O potrebe aplikácie nízkomolekulárneho heparínu po pôrode rozhoduje hematológ. Niektoré ženy si majú pichať nízkomolekulárny heparín do pôrodu, iné ešte 5, 7, či 10 dní po pôrode, niektoré aj celé šestonedelie. Je to individuálne.

 • Žiadosť o cisársky rez

  , Autor: Jolly

  Dobrý deň mám depresiu pániku nemozem spávať mam strach s pôrodu môžem požiadať o cisársky rez co ma to bude stáť ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte psychiatrickú diagnózu, ktorá vylučuje spontánny pôrod a máte a ste sledovaná a liečená psychiatrom, ktorý odporúča vedenie pôrodu cisárskym rezom, mali by ste to mať uvedené v správe, ktorú si so sebou prinesiete do prvej tehotenskej poradne, ktorá už bude realizovaná v zdravotníckom zariadení, kde plánujete rodiť.

 • Reuma

  , Autor: Jankav

  Dobry den,

  Mam reumaticku artritidu a pocas tehu sa mi zdravotny stav zlepsil, ale od januara zacinam mat reumaricke horucky. Teraz som v 36tt a mam pred porodom.
  Chcela by som sa opytat,ci je prirodzeny porod pre mna vhodny a ci mi nehrozi ziadne riziko. Jediny problem,kt.som pocas celeho tehu mala bola hybnost lavej nohy,kt.som nie vzdy vedela zdvihnut bez pomoci ruk (napr.vystupit na schod,prekrocit prah.. ). Ale nebolo to pravidelne len po vacsej aktivite ako dlhsia prechadzka.

  Dakujem za odpoved

  Jana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, u každej ženy je to individuálne. Ak by bol problém s hybnosťou a nevedeli by ste sa dať do gynekologickej polohy, pri ktorej sa rodí, rodili by ste pravdepodobne cisárskym rezom. Takto sa Vám však k Vášmu stavu neviem bližšie vyjadriť. Vhodné je doplniť reumatologické vyšetrenie.