Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Sestonedelie

  , Autor: Lenka28

  Dobry den.
  Mala by som otazku.. zacinam 6 tyzden po sekcii. Krvacanie mi skoncilo pred cca 2 tyzdnami. Pred 2 dnamj prisli jemne bolesti brucha, je mi ns zvracanie uplne ako pri menstruacii. Krcacanie je take kvapky ale syto cervenej az bordovej farby. Co to moze byt? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, môže sa jednať o začínajúcu menštruáciu. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • More počas šestonedelia

  , Autor: Juli89

  Dobry deň prajem chcem sa opýtať či je to bezpečne ísť do mora 3 a pol týždňa po pôrode bola som šitá zvnútra 10 stehov a zvonku 4 , nejaké už výpadali a trosku stále špinim.
  Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, počas šestonedelia nie je úplne ideálne kúpanie, či už v bazéne alebo v mori. Dôležité je aj to, či sa ešte čistíte alebo nie. Nebezpečenstvo zanesenia infekcie do maternice pri kúpaní je počas šestonedelia vyššia. Šestonedelie má byť o relatívnom kľude, kedy sa žena nemá vystavovať či už športovým aktivitám alebo nadmernému fyzickému zaťažovaniu v zmysle posilňovania, rovnako tak je vhodné iba sprchovanie sa. Rozhodnutie je na Vás. Použiť sa za istých okolností dajú aj kúpacie tampóny, pri špinení to však nie je z dlhodobého hľadiska vhodné.

 • Šestonedelie a tehotenstvo, menzes

  , Autor: Simona228

  Dobry den.
  Mám 2 otázky.
  Je normálne takéto čistenie po porode? Po troch týždňoch od porodu som začala mat akoby menzes, po úplne minimálnom špinení jasná červená krv vo velkom množstve ako pri menštruáciu, trvala 7dni. Potom 3-4 dni bez spinenie, biely výtok a zrazu špinenie ktoré trvá zatiaľ dva dni. Je to v poriadku?

  2. Otázka.
  Je to mesiac od porodu druhého dieťatka v 37tt, spontánny pôrod, dieťatko zomrelo v brušku pretože si priskrtilo pupocnik, točila sa iba do jednej strany, bola veľmi aktívna.
  Obe moje tehotenstva boli bez jediného problému, mám 27 rokov.
  Môžeme sa začať pokúšať o ďalšie bábätko hneď po šestonedelí?
  Ďakujem pekne za Vašu odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin môže byť viacero. Na menštruáciu mi to nesedí. Skôr by som myslel na možné reziduá po pôrode, teda zvyšky placenty a blán, ktoré mohli ostať v maternici, prípadne je potrebné uvažovať aj o endometritíde, teda zápale v dutine maternice. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Určite však odporúčam gynekologické vyšetrenie. Keďže ste ešte šestonedieľka, najvhodnejšie je navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili, kde sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Menzes a šestonedelie

  , Autor: Simona228

  Dobrý deň. 2.7. som porodila, žiaľ bábätko sa narodilo mŕtve. Bola mi zastavená laktacia Medocriptinom. Dnes sú to presne 3týzdne a už druhý deň mám silnejšie krvácanie, krv je jasne červená. Predtým to už bol taký dohneda výtok, a hlavne cez noc čistá vložka. Môže sa jednať už aj o menzes?
  Môžeme sa pokúšať aj hneď o bábätko, ak by bol teda toto menzes? Dr mi povedal, že po prvom menzese môžeme.
  Ďakujem za odpoved!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, teoreticky sa môže jednať aj o prvú menštruáciu. Keďže však nepoznám žiadne bližšie okolnosti pôrodu, týždeň tehotenstva, ani ďalšie informácie, takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. So snažením otehotnieť by som počkal aspoň dva-tri mesiace, kým sa maternice trošku zotaví a vráti späť do svojho "normálneho" menštruačného fungovania. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám bude vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Fraxiparine po pôrode

  , Autor: MariV

  Dobrý deň,
  počas tehotenstva som si preventívne pichala fraxiparine 0,3 , absolvovala som aj hematologicke vyšetrenie a všetko bolo ok. Po pôrode mi povedali že už môžem frax. vysadiť, keďže to bolo preventívne pichanie inj. Avšak všade čítam, že ostatné ženy si pichaju frax.cele šestonedelie. Nie je to teda problém, že som ho hneď vysadila? Krvácanie mám niekedy slabšie inokedy silnejšie aj so zrazeninami.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je to individuálne u každej ženy. Záleží od diagnózy a výsledkov. Niektoré ženy si pichajú nízkomolekulárny heparín iba do pôrodu, niektoré ešte 5, či 10 dní po pôrode a iným je hematológom odporúčané aplikovať si injekcie po dobu celého šestonedelia. Ak Vám bolo odporúčané vysadenie nízkomolekulárneho heparínu, nevidím dôvod na pokračovanie aplikácie. Krvácanie, či špinenie v šestonedelí je tak isto individuálne. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach ohľadom krvácania navštívte zdravotnícke zariadenie kde ste rodili. Postupujte aj podľa odporúčaní hematológa.

 • Menstrucia sestonedelie

  , Autor: Sabina1

  Dobrý deň, som po potrate pomocou vyvolávacej injekcie čiže v podstate prirodzene pretože sa bábätko prestalo vyvíjať. Mám dodržať sestonedelie. Po 4 týždňoch som dostala menštruáciu je to v rámci sesto nedelia alebo už ako normálny cyklus a môžeme sa znova snazit otehotnieť? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, obdobie po potrate nie je šestonedelie. Menštruácia sa štandardne dostaví 4 až 6 týždňov od potratu. Vo všeobecnosti je vhodné počkať aspoň 2 až 3 mesiace, nech sa maternica zregeneruje a až následne je vhodné sa začať snažiť. Dva mesiace pred plánovaním tehotenstva je vhodné užívať kyselinu listovú v dávke 400ug denne. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti potratu, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.