Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,811 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Pôrod

  , Autor: Stelka1803

  Dobrý deň chcela by som informovať minulého roku v marci sme po pôrode 3 hodiny prišli o dcérku. Rodila som spontánne.... Po 2 týždňoch mi zistili ze som prekonala malú embolii pľúc. Picham si clexan od začiatku a teraz si picham 2x denne 0,8ml.
  Teraz sme v 36 týždni a keďže tehotenstvo je od začiatku dosť komplikovane chcela by som sa poradiť či je možné vykonať v takom prípade cisársky rez. Ak áno či s úplnou narkozou alebo len epiduralkou.
  Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vzhľadom k tomu, že máte zaťaženú gynekologickú anamnézu, je vhodné pouvažovať aj o včasnej terminácii tehotenstva cisárskym rezom. Keďže ale nepoznám žiadne bližšie informácie, okolnosti, ani výsledky vyšetrení, je veľmi ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Čo sa týka prípadnej anestézy, toto je v kompetencii anesteziológov, ktorý na základe výsledkov krvi a vyšetrení rozhodnú o spôsobe anestézy.

Podobné otázky

 • Vyvolávanie pôrodu po IVF

  , Autor: Ellie1209

  Dobrý deň,

  Som po IVF. Palpačne uterus normotonus, hrdlo 0,5cm, centralizuje, pre prst voľne otvorené, presiakle, hlavička nalieha na panvový vchod, PV netecie, vak vĺn zachovaný, kontrakcie 0. Plod je v poriadku, ja som takisto bez akýchkoľvek ťažkosti. Bolo mi odporúčané dohdonuť sa na vyvolávaní pôrodu (vraj prostaglandinmi) ostávajú mi 3 dni. No sama neviem zhodnotiť, čo je vhodné. Alebo je vhodné prirodzene vyvolávať pôrod nechráneným stykom aj napriek tomu, že mi už 3 týždne odteká hlienová zátka?

  Ďakujem za Váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste už v termíne pôrodu, môžete mať nechránený pohlavný styk za účelom prirodzeného dozretia pôrodných ciest vplyvom ejakulátu obsahujúceho prostagladíny. Nález na pôrodných cestách máte priaznivý, takže sa dá realizovať indukcia pôrodu použitím prostaglandínov. Ak je všetko v poriadku, rozhodnutie je na Vás. Nepoznám všetky informácie, ani USG nálezy, výsledky biometrie plodu, ... Najvhodnejšie je sa poradiť s vyšetrujúcimi lekármi, ktorí poznajú všetky informácie a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť.

 • Cvičenie s aniballom

  , Autor: Ellie1209

  Dobrý deň pan doktor,

  Aktuálne som v 37/3 tt.
  Krčok mám skrátený na 1,5 cm, polotuhý. Vonkajšia bránka je pre prst a vnútorná uzatvorená, vak blán zachovaný, hlavička už nalieha na panvový vchod.
  Denne od 36 tt pijem caje z alchemilky, malinika, lanových semienok, užívam pupalkovy olej a masírujem hrádzu.
  S aniballom som sa za 5 dni dostala zatiaľ na 29 cm.
  No na poradni mi bolo povedané, že by som mala prestať cvicit s aniballom, aby som si nevyvolala predčasný pôrod, no nebol mi vysvetlený dôvod.

  Chcela by som vedieť Váš názor.

  Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže ste už v 38. týždni tehotenstva, v prípade pôrodu by sa už nejednalo o predčasný pôrod. Na základe opisu nevidím dôvod, pre ktorý by ste nemohli s Aniballom cvičiť. Nález na pôrod zatiaľ nemáte.

 • Sekcia a jej vplyv na ďaľšie tehotenstvo

  , Autor: Barboridlo

  Dobrý deň pán doktor,
  pred 4 rokmi som u prvej dcérky podstúpila sekciu kvôli KP,už vtedy som na chodbe na poradni zachytila,že znižuje šancu znova otehotnieť. Teraz začiatkom apríla mám termín a práve toto ma odrádza od druhej sekcie,pretože ešte tretie dieťatko by som prijala. Čítala som,že nemocnice sa prikláňajú k cisárskemu,ak som úž jeden mala. :( čo je na tom pravdy,že sekcia znižuje šance na opätovné tehotenstvo a mám dať šancu prirodzenému pôrodu? Mám z toho hlavu v smútku,druhé dieťa som mala hneď,hoci som práve pre sekciu rátala s dlhým časom.

  Ďakujem za Váš názor :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, sekcia neznižuje šancu na ďalšie tehotenstvo, každá sekcia však predstavuje vyššie riziko pre ďalšie tehotenstvo. Po každom cisárskom reze je vhodné vyčkať s otehotnením aspoň rok, keďže maternica sa hojí po zákroku pol roka. Ak spĺňate kritériá, môže sa vyčkať pár dní po termíne pôrodu, či sa pôrod sám nerozbehne. Tým, že ste už po cisárskom reze, sú u Vás obmedzenia, čo sa týka vyvolávania pôrodu. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť.

 • Hrozí predčasný pôrod?

  , Autor: JanaS95

  Dobrý deň. Momentálne som 33+2tt, druhorodicka. Bola som hospitalizovana pre hroziaci predčasný pôrod (infuzie magnezia a progesteron cipky, tie aj nadalej užívam doma + 3×2tablety magnezia). V prepúšťacej správe stojí, že hrdlo 2 cm, prechodné pre prst, na vchod nalieha hlavička plodu vo vaku blan. Je pri takejto diagnóze potrebny kludovy rezim? Doteraz na každej poradni s krckom problem nebol, až na tej poslednej, z ktorej ma doktor poslal na príjem do nemocnice. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, za týchto okolností je vhodnejšie dodržiavať kľudový režim. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Maggy455

  , Autor: Meggy455

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať ohľadom tehotenstva a pôrodu ? Som v 38 TT a mám takzvaných poslickov ( falošné kontrakcie ) us vyše týždňa a stupňujú sa ale ešte mi plodová voda neodtiekla. Keďže som prvorodička tak neviem či to je dobre alebo sa ešte drobček nepýta na svet von. Môj gynekológ povedal že môžeme čakať každú chvíľu pôrod ale termín mám 29.12 až. A mám biely vodnaty výtok sem tam s krvov ale len trochu krvi a potom sa to ustály. Môžete mi poradiť prosím ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže ste už prakticky v termíne pôrodu, pôrod sa môže spustiť kedykoľvek. Spomínaných poslíčkov, teda tvrdnutie podbruška, najmä v spodnej časti charakteru menštruácie a bolesti krížov, môžete pociťovať každý deň, najmä vo večerných hodinách. V prípade, že by Vám odtiekla plodová voda, nastúpili pravidelné kontrakcie, teda silné a pravidelné stvrdnutie celého brucha, nie len spodnej časti podbruška, v prípade krvácania alebo nejasností navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.