Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,617 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Otazka

  , Autor: mirka2305

  Dobrý deň prosím vás som po pôrode s nastrihom a vnútorným sitim a moja otázka znie nemám nutkanie na malú potrebu a ak idem tak to ide ťažko až musím tlačiť aby som sa vyvíjala.Moze to mať súvis so sitim alebo proste všetka voda ostáva v tele?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte problémy s močením, neviete sa vymočiť alebo močíte iba po kvapkách, mali ste ťažší pôrod s väčším šitím a ste šestonedielka, navštívte zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili. Bez poznania nálezu, informácii ako aj bližších okolností sa bližšie objektívne vyjadriť neviem.

Podobné otázky

 • Krcok - kratka otazka surne prosim

  , Autor: Martina Š

  Dobry den, pan doktor, prosim ak by ste mi vedeli poradit, meraju mi krcok ( momentalne som 26tt a 4 dni) mala som hranicne hodnoty merane po 2 tyzdnoch: 34mm, 36,4mm, 33mm. Mame rodinnu oslavu 90.dka v rodine a musela by som cestovat 2h. Beriem pravidelne 2magnezia rano a vecer, necitim tvrdnutie ani nejake bolesti. Myslite ze je to risk a nemam ist? V aute viem byt v polohe lezmo, budem mat vankusik, prestavky 3-4 a magnezia v sebe. Este mam v knizke dalsie hodnoty c:1,5cm, b:0, k:0 (to sa nemeni). Dakujem velmi!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak nemáte nariadený kľudový režim a cítite sa na to, môžete ísť. Najvhodnejšie je sa však pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý najlepšie pozná všetky výsledky aj informácie a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

 • Prirodzený porod/sekcia/bolest pri pohl.styku

  , Autor: Glory

  Dobrý deň, p.doktor, chcela by som sa prosím informovať. Od začiatku intímneho života mam problém pri sexe. Na začiatku nebolo možné, aby sme s manželom sex vôbec mali. Musela som si (na radu gyn) sama vedome postupne každý deň "zväčšovať" vag.otvor, nakoľko som nikdy nemohla použiť ani len tampón, bol to niekoľko mesiacov naozaj problém. Neskôr sme dokázali s manželom uz sex mat avšak pre mňa s neustálymi bolesťami, bolesti sú hneď pri vstupe, akoby bol otvor priuzky. Niekoľko krát sa stalo ze som necítila žiadnu bolest, ale skôr to bol zázrak ako niečo časté. Nakoľko sme chceli s manželom babatko, tak sme samozrejme vedeli, že musíme i napriek tomu sex mat. Teraz som v 23.tt. moja otázka je, či môže tento problém mat vplyv na prirodzený pôrod, resp. či mám nejako ziadat o sekciu? Dr. povedala, ze to chce čas, aby to nebolelo. a máme len "skusat". A nakoľko teraz v tehotenstve sa manžel boji este viac mat sex, cez moju bolest, momentálne radšej ani "neskusame". A keďže nevieme ani o aký problém sa jedna, nevieme ako to riešiť. (To ze je tento problém v psychike veľmi odmietam nakoľko s manželom mame veľmi priamy pekný vzťah, dôverujem mu, orgazmus nemám problém iným spôsobom dosiahnuť, nikdy som nebola zneuzivana, sex sa mi nespája s ničím zlým,...).
  Ďakujem Vám za odpoveď a radu !

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je možné, že máte zhrubnuté okraje panenskej blany. V niektorých prípadoch nedôjde k úplnému "pretrhnutiu" panenskej blany, okraje vytvárajú akoby tuhý prstenec, ktorý potom môže spôsobovať bolesti. V takom prípade je potrebný malý zákrok, kedy sa okraje prstenca panenskej blany narežú a tým sa zväčší vchod do pošvy. Čo sa týka vedenia pôrodu, nie je to dôvod na cisársky rez. Pri pôrode môže vplyvom vstupujúcej hlavičky dôjsť k spontánnemu prerezaniu týchto okrajov, prípadne sa urobí nástrih. Takto bez videnia nálezu sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Kedy do pôrodnice?

  , Autor: Iva93

  Dobrý deň p.doktor,

  Blížime sa ku koncu tehotenstva a dnes nám začal 40 týždeň. Poradňu mám až v piatok tak sa obraciam na Vás.

  Už od cca 39 týždňa pociťujem bolesti panvovej kosti. Teraz sa k tomu pridala aj bolesť krížov a podbruška, tvrdnutie bruška a celkový tlak na panvové dno. Pocity ako pred menštruáciou.

  Včera v noci sa mi to začalo, ale bolesť sa nijak nestupňovala ani som nepociťovala prestávky medzi bolesťou a následnou úľavou. Snažiť sa rátať kontrakcie teda nebola možná. Našťastie mi bolo možné zaspať a bolesť zvládnuť.

  Ženy z rodiny to pripisujú postupnému otváraniu sa. Keďže som prvorodička, je mi ťažké určiť čo je čo a kedy je čas vyraziť do pôrodnice. Nevšimla som si odtečenie plodovej vody, ani uvoľnenie hlienovej zátky, vyššie spomínané bolesti sa nijak nezhoršovali. Malý je v brušku stále aktívny, výsledky v rámci poradne mám bez problémov.

  Moja otázka teda znie: počkať na bolesti ktoré už nebudem vedieť zvládnuť sama napr. zmenou polohy tela, chôdzou, a až potom ísť do pôrodnice alebo?

  Ďakujem a prajem príjemný zvyšok dňa

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa jedná skôr o poslíčkov a maternica sa štartuje a pripravuje na pôrod. Do pôrodnice sa treba vybrať v prípade odtoku plodovej vody, kedy netreba čakať na kontrakcie. Odtok plodovej vody je dôvodom na príjem na pôrodnú sálu. Pôrodnicu treba navštíviť tiež v prípade pravidelných kontrakcií, teda nebude Vás bolieť iba podbruško a kríže, ale v pravidelných intervaloch stvrdne celé bruško, ktoré bude ako kameň. Rovnako tak je potrebné prísť na kontrolu v prípade silnejšieho krvácania. Špinenie z otvárania sa môže vyskytovať, je tiež vhodné povedať, že špinenie po vyšetrení sa môže vyskytovať v deň vyšetrenia, ako aj deň po vyšetrení. Pri silnejšom krvácaní však treba spozornieť a radšej sa prísť ukázať. Samozrejme, pôrodnicu je vhodnejšie navštíviť aj v prípade nejasností, necítenia pohybov plodu, ... Radšej prísť dvakrát zbytočne, ako raz neprísť.

 • Predčasný pôrod

  , Autor: bb636

  Dobrý večer pán doktor! Rada by som sa Vás opýtala na predčasný pôrod. Kamarátka rodila v 37 tt kvôli slabej funkcii pečene(preeklampsia).Jej gynekológ jej neurobil test na streptokoky a keď sa jej narodil synček, tak dostal zápal pľúc. Chcem sa Vás opýtať či by sa dalo tomu predísť?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, toto je skôr otázka na neonatológov. Keď sa jedná o predčasný pôrod, bez ohľadu na pozitivitu GBS majú byť počas pôrodu podávané antibiotiká. Predčasne narodené deti majú náchylnejšie pľúca a ich popôrodná adaptácia môže byť zdĺhavejšia. Nepoznám žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť. Zápal pľúc však nemusí vôbec súvisieť s prípadnou GBS pozitivitou.

 • Cvičenie a cisarsky rez

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, rada by som sa opýtala, ako je to s cvičením po cisárskom reze. Aktuálne mam 17 dní po cisárskom reze. Cítim sa veľmi dobre. Chodievam už na pravidelné prechádzky. Pred otehotnenim som aktívne cvičila. Aktuálne by som rada cvičila veľmi nezaťažovo- napríklad stacionárny bicykel. Neviem ci môžem dôverovať svojmu telu a pomaličky začať, alebo sa všeobecne odporúča po cisárskom reze čakať nejaký čas? K svojmu lekárovi sa chystám až po sestonedeli. 9 dní po sekcii som bola na kontrole v pôrodnici- jazva sa vraj pekne hojí a maternica sa pekne sťahuje.
  Druhá otázka s tým súvisiaca, počas tehotenstva som pribrala 19 kíl. Dnes mam stále len o tri menej ako v deň porodu...je to normálne? Kedy sa to znormalizuje?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, s cvičením by som začal najskôr po skončení šestonedelia, t.j. po 8 týždňoch. Teraz ste len v prvej tretine šestonedelia. Zmeny, ku ktorým došlo za IX. kalendárnych mesiacov, sa za tri týždne nevrátia do pôvodného stavu, musíte byť trpezlivá. U každej ženy je to individuálne.