Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,435 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zápcha

  , Autor:

  dobrý deň.
  Som v 39 tt a podľa vyšetrenia som otvorenána 1 prst a hlavička už je natlačená dole. Posledné dni má trápi výrazná zápcha. Vysadila som už železo pred týždňom, snažím sa jesť viac vlakniny atd ale nič mi nepomáha. Mávam nutkanie na stolicu ale nič zo mňa nevyjde a ak tak malá a tvdá gulička s hlienom. Inač sa cítim celkovo nafúknutá a pohyb plynov počujem ako strieľanie so samopaľom. Nahmatala som si aj sliznicový výrastok na prednej strane vo vnútri análneho kanála = vnútorné hemoroidy? Môžu mi oni vyvolavať defekAcí reflex? A ešte ako s klystírom. Mám obavy či to zo mňa všetko vyjde ak to tam mám a podobne resp či môžu nastať kvôli tomu nejaké komplikácie počas pôrodu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak nemáte stolicu každý deň, nejedná sa o zápchu. Odporúčam dostatočné množstvo tekutín, aspoň 2 litre za deň, ovocie, zeleninu. Nález na pôrodných cestách máte primeraný týždňu tehotenstva. Hemorrhoidy defekačný reflex nevyvolávajú. Klystír sa štandardne podáva pacientkám pred pôrodom po prijatí na pôrodnú sálu, obávať sa nemusíte, komplikácie pôrodnej činnosti nespôsobí.

Podobné otázky

 • Porucha placenty

  , Autor: Michaela11

  Dobrý deň ,
  Necelé 2 roky dozadu som porodila mŕtvrho chlapca. V pitve je uvedené INTRAUTERINNÁ ASFYXIA - PORUCHA PLACENTY. Možte mi vysvetliť čo to znamená ? Prípadne ak by chlapec prežil aké následky to má na dieťati ? Porucha placenty bola zapríčinená vysokým tlakom.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, porucha placenty je široký pojem. Ak však došlo k placentárnej poruche vplyvom vysokého tlaku, s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k predčasnému odlučovaniu placenty. Plod v maternici je výlučne vyživovaný cez pupočník cez materno-fetálnu alebo tzv. placentárnu bariéru. To znamená, že ak zlyhá placenta a začne sa predčasne odlučovať, je to niečo, ako by dospelému človeku niekto zapchal ústa a zabránil dýchať. Plod sa prakticky v takomto prípade zadusí. Ak by sa aj okamžite začal realizovať akútny cisársky rez, miera poškodenia plodu je rôzna. Neviem Vám odpovedať presne na Vašu otázku, ale aj keby plod prežil, mal by vážne poškodenia, napr. DMO, autizmus a mnohé ďalšie možné poškodenia.