Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,819 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Porod

  , Autor: martaamiriam

  Dakujem pekne za predchadzajucu odpoved.Este by som sa chcela opitat ci mozem zacat pit caj z alchemilky zltozelenej a ake ma ucinky ci mi pomoze na porod pretoze termin mam priblizne na stedry den a chcela by som na vianoce byt doma a nie v nemocnici

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, skúsiť piť alchemilkový čaj môžete, nezaručuje to však, že porodíte skôr.

Podobné otázky

 • Teplota

  , Autor: Patiik

  Dobr deň , porod bol 25.7.2023 . Dnes ma od rana boli prisnik aj ma dotyk a pri kojení keď ťahal ma bolelo nie ňeznesitelne ale bolelo . Teraz ked som mu dávala piť tak tá bolest ustupuje . Od rana ma boli hlava a okolo štvrtej mi vystúpila teplota na 37.8 vzala som paralen a klesla na 37.3. Bradavky červené niesu . Môže byt tá teplota zo zápalu prsníka ? Alebo z krčka maternice ? Nemám zapáchajúci očistky ani bolest podbrušku. Čistenie mam také tmavo červené resp soabo hnede a dnes zimná dačo vypadlo akoby obal tmavej cervenej farby . Nebola to zrazeninu lebo keď sim po tom lredla vložkou nerozlišovali sa ale ostala taká istá nezmenená . Viete mi poradiť sko postupovať? (Jemne trošku ma zo spodu zastipne, nie pri moceni)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu mi to skôr príde na nedostatočne vyprázdnený prsník. Ak by sa jednalo o zápal, teplota by sa šplhala k 40*C. Je potrebné pravidelné kojenie a vyprázdňovanie (poodsávanie) prsníkov, každé cca 3 hodiny, niekedy aj skôr. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili.

 • Predčasný pôrod

  , Autor: VanesaS.

  Dobrý deň,

  chcela by som sa spýtať, či pri danom náleze hrozí pôrod v najbližších dňoch. Žiaľ, pri prepúšťaní z nemocnice mi odmietli spraviť dodatočnú kontrolu po dvoch dňoch, nakoľko predpokladajú, že sa nález nezmenil pokiaľ som nemala pretrvávajúce bolesti. Rodiť plánujem v inej, hodinu vzdialenej, nemocnice kde sa mám prísť ukázať až o týždeň v pondelok.
  Nález: hrdlo 1 cm dlhé, polotuhé, mediosakrálne orientované, CK voľne pre prst priestupný, na vchod nalieha hlavička plodu v zachovalom vaku blán.
  Aktuálne som 35+2 týždeň.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, na základe nálezu na pôrodných cestách sa nedá vyjadriť k odhadu začiatku pôrodu. Nález na pôrodných cestách máte zrelý, predpokladám, že ste viacrodička, ste v 36. týždni tehotenstva v behu. Ak nemáte žiadne ťažkosti, pravidelné bolesti, neporodíte. Bez kontrakcií neporodí ani dvanástorodička. Nemusíte sa báť. Do hodinu vzdialenej pôrodnice by ste sa mali dostať bez väčších problémov. Odsledujte si to. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Cisársky rez č. 3

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor.
  Mala som dva pôrody sekciou. Počas výkonu druhej sekcie mi boli zistené komplikované zrasty. Sekciu mi robil skúsený doktor, ktorý má na starosti rizikové pacientky (ja som riziková nebola, len mal zrovna službu) a teda skúsenosti so sekciami má bohaté. Celá sekcia bola sprevádzaná rozhovormi, že on normálne nevie čo ešte môže rezať a čo už nie, čo je väzivo, bolo cítiť napätú atmosféru. Na pooperačnú izbu mi prišiel povedať, že za svoju prax videl všeličo, ale ja som ho poriadne potrápila. Od tejto druhej sekcie prešlo 6 rokov. Moja otázka je, že či by bolo v mojom prípade veľmi riskantné podstúpiť tretiu sekciu?
  Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak ste už tehotná, určite bude pôrod vedený plánovaným cisárskym rezom. Ak ešte len rozmýšľate nad tretím tehotenstvom, je potrebné to dôkladne zvážiť. Najvhodnejšie je sa pýtať operatéra, ako to vidí on, vzhľadom k nálezu počas posledného cisárskeho rezu. Ja sa Vám takto neviem objektívne vyjadriť.

 • Tehotenstvo po porode

  , Autor: Simona228

  Dobrý deň, pred 3 dňami som porodila mŕtvu dcérku v 37tt. Je to pre nás veľmi ťažké a jedine čo mi dokáže pomôcť je ďalšie tehotenstvo.
  Máme ešte aj 3 ročnú dcérku, ktorú stále
  dojčím. Samozrejme, neťahá toľko ale cucne si aj viac krát za deň ale len na chvilku. Zatiaľ sa mi ešte mlieko nespustilo keďže v tehotenstve som mlieko stratila a okolo 24tt. mi začalo už ísť kolostrum.
  Moja otázka je.: Je možné otehotnieť aj počas dojčenia? A za akú dobu je možné otehotnieť? alebo je nutné malú odstaviť. Nerada by som ju odstavila v takejto situácii v akej sa teraz nachádzam.
  Ďakujem tá odpoved!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, obdobie laktácie nie je antikoncepcia. Žena nemusí mať menštruáciu, môže kojiť a aj tak vie otehotnieť. Ak chcete prvé dieťa ešte občas kojiť, nemusíte za každú cenu zastavovať laktáciu. Aj napriek okolnostiam ste šestonedieľka, takže teraz máte 8 týždňov, aby sa Váš organizmus dal po fyzickej stránke do poriadku. Ak ste rodili spontánne, vaginálne, počkal by som minimálne 3 mesiace a tak sa začal snažiť otehotnieť. Ak bol pôrod realizovaný cisárskym rezom, je nutné počkať minimálne pol roka, pokým sa nezhojí jazva na maternici.

 • Pôrod

  , Autor: martinka1912

  Dobrý deň pán MUDr.Kelij .
  Chcela by som sa opýtať, prvá dcéra sa narodila sekciou plánovanou kvôli jej zdravotnému stavu, teraz som zistila , že som opäť tehotná, je možné rodiť aj prirodzene ak bude rozdiel medzi porodmi 2 roky a 1 mesiac alebo je nutná opäť sekcia ?
  Ďakujem Vám vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je ešte veľmi skoro a predbežne hovoriť o pôrode ale áno, za istých okolností a pri splnení istých podmienok sa dá realizovať aj tzv. TOLAC, teda pokus o vaginálny pôrod po cisárskom reze.