Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Porod

  , Autor: dena-3

  A prosim Vas od ktoreho tyzdna sa uz porod nezastavuje ak by sa nahodou chcel rozbehnut skor? Od 37+0tt? Dovtedy sa lekari snazia ho stopnut ak je to mozne?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, do 34 týždňa tehotenstva sa podáva štandardná liečba na potlačenie prípadnej činnosti maternice. Potom to už nemá veľký efekt. Za pôrod v termíne sa považuje plod po dovŕšení ukončeného 36 týždňa tehotenstva, teda od 36+0 a vyššie.

Podobné otázky

 • Programovany porod

  , Autor: Nika31

  Dobrý večer som 36+2 TT podľa biometrie vraj 37+4 tt váha je 3332 g že bábo má väčšiu hlavičku aj bruško gynekolog má chce poslať na vyvolanie pôrodu po 38tt kvôli váhe pričom pred dvoma týždňami som mala váhu 2332 g bola som 34+1tt podľa biometrie 34+0tt tak nechápem ako môže váha za dva týždne nárast o 1kilo pričom na poradni predtým váha bábätka bola za mesiac len o 800g viac.ze vraj v termíne môže mať cez 4kg a nevytlacim ho, nejako sa mi to nezdá termín pôrodu mám 24.10.2023 a som po ivf vklad bol 2.2.2023.mozem odmietnuť programovany pôrod?keď s tým nesúhlasím?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je teraz ešte veľmi predčasne hovoriť o programovanom pôrode. Ak ste po embryotransfere, datácia tehotenstva je presná, teda vieme presne, v ktorom týždni tehotenstva momentálne ste. Je potrebné realizovať pravidelné kontroly (raz týždenne) pozostávajúce z vaginálneho vyšetrenia a vhodné je realizovať aj USG vyšetrenie. Ak skutočne došlo k rapídnemu nárastu hmotnosti plodu, je potrebné vylúčiť diabetickú fetopatiu, či iné patológie. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, okolnosti, doterajšie nálezy a výsledky vyšetrení, ako aj výsledky screeningových vyšetrení, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde plánujete rodiť, kde sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Pálenie pri močeni v sestonedeli

  , Autor: Naty_0001

  Dobrý deň prajem,
  som presne 19dni po porode a od včera pociťujem pálenie pri moceni,najhoršie je to na konci a par sekúnd po.. Naposledy som take mierne palenie pocitovala v pôrodnici,teda par dni po pôrode,ale teraz je to omnoho nepríjemnejšie.
  Rodila som prirodzene,bez nástrihov a poranení.
  Používam lactacyd na citlivú pokožku a mám aj problémy s hemoroidmi. Sem tam pociťujem aj svrbenie,no to pálenie je teraz väčší problém,nakoľko nerozumiem prečo sa to objavilo znovu a oveľa intenzívnejšie až po nejakom čase.
  Ďakujem pekne za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vhodné je realizovať vyšetrenie cievkovaného moča a na základe toho nasadiť potrebnú liečbu. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili.

 • Krvacanie po sestonedeli

  , Autor: lussinda

  Dobry den.
  V auguste som prirodzene porodila dcerku. Poporodne krvacanie prestalo priblizne po 4-5 tyzdnoch. Absolvovala som kontrolu po sestonedeli kde bolo vsetko v poriadku.
  Avsak par dni po tejto konrole som zacala slabo krvacat (ruzova/jasnocervena farba).
  Myslela som si ze by to mohla byt prva poporodna menstrucia - aj ked dcerka je plne kojena - ale po 2 dnoch toto prestalo a zmenilo sa na slaby obcasny vytok.
  O co by mohlo ist?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nevylučujem, že sa môže jednať aj o prvú menštruáciu po pôrode, ktorá môže byť aj takejto slabej intenzity a trvania, nakoľko ešte kojíte. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujete si to. pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Masáž

  , Autor: PrimaT

  Dobrý večer,
  chcela by som sa opýtať, že po akom čase je možné ísť na masáž chrbta po sekcii? Ak bola sekcia pred 4 týždňami už sa môže ?
  ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vo všeobecnosti sa odporúča relaxačné procedúry realizovať po skončení šestonedelia, čo je 6 až 8 týždňov od pôrodu. Ak však nemáte žiadne ťažkosti, nemusíte čakať až na koniec šestonedelia.

 • Bolesť stehov 3tyzdne po porode

  , Autor: Miška1002

  Dobrý deň, som 3tyzdne po porode a zasivali ma zvnútra aj zvonka. Zvnútra cítim bolesť a tlaky ale zvonka čo mám 3stehy skoro až po konecnik tak sa mi hoja celkom pekne ale spravilo sa mi tam také ako keby zdurene alebo vyduté taká gulička ako keby surové mäso a to ma veľmi boli. Zapálilo sa mi to? Keď sa chcem ísť dať skontrolovať tak do nemocnice kde som rodila alebo k svojmu gynekológovi? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, keďže ste ešte šestonedieľka, starostlivosť počas šestonedelia o Vás má ešte zdravotnícke zariadenie, kde ste rodili. Odporúčam preto navštíviť pôrodnicu, kde ste rodili, kde to skontrolujú a určia ďalší postup.